Biela hniloba viniča (mäknutie hrozna, octový pach hrozna)

Mäknutie bobúľ hrozna, sfarbovanie na mliečno a u modrých odrôd na hnedo, ktoré sprevádza octová vôňa bobúľ spôsoobuje biela hniloba viniča. Čo pomôže?

Prejavy

Zasiahnuté bobule bielych odrôd viniča sa sfarbujú mliečno až svetlo hnedo, modrých na hnedo. Bobule mäknú, hnijú a zvyčajne rýchlo usychajú, scvrkávajú sa. Identifikátorom je octová vôňa napadnutých hrozien. Vyvoláva ju premnoženie a činnosť octových baktérií. K napadnutiu dochádza počas teplejšieho a vlhkého počasia, často po mechanickom poškodení krúpami alebo po poškodení chorobami a škodcami. Niekedy sa ochorenie prejaví aj na listoch, tie sú špinavo zelené a tvoria sa na nich škvrny, ktoré hnednú a zasychajú. K infekciám bobúľ dochádza od začiatku leta do zberu hrozna. Intenzita poškodenia závisí od spektra podmienok pre šírenie huby.

Chemická ochrana

Po krupobití alebo inom vážnejšom poškodení plodov treba uskutočniť bezodkladne ošetrenie fungicídnym prípravkom. Použiť možno prípravky Folpan 80 WDG, Luna Experience, Melody Combi WG alebo Quadris Max. Nie sú však dostupné v malospotrebiteľskom balení.

Ekologická ochrana

Preventívne použiť prípravok Alginure zvyšujúci odolnosť rastlín proti hubovým chorobám.

Prevencia

Pestovanie odolnejších odrôd a voľba viac chráneného miesta. Každoročný rez, správna výživa a ochrana plodov pred mechanickým poškodením. Dôsledná kontrola zdravotného stavu viniča a riešenie problémov v začiatočným štádiách.

biela hniloba; hnedé škvrny na bobuliach; hnitie bobúľ; scvrkávanie bobúľ; octová vôňa bobúľ; choroby viniča; hrozno; vinič

Tagy: hniloba | vinič