Chrastavitosť jabloní (škvrny na listoch jablone, škvrny na jablkách)

Čiernohnedé škvrny na listoch a plodoch jabloní naznačujú, že stromy mohla napadnúť hubová choroba chrastavitosť jabloní. Ide o vážne ochorenie a preto treba zasiahnuť včas.

Prejavy

Ide o vážne ochorenie, pôvodcom je huba Venturia inaequalis, ktorá okrem listov napáda aj plody. Pri silnejšom poškodení dochádza k ich úplnému znehodnoteniu. Huba prečká zimu v opadaných listoch, do jari sa vytvoria plodničky. Počas vlhkého obdobia sa plodničky otvárajú a z vreciek sa do ovzdušia uvoľňujú tzv. askospóry, ktoré sa usídľujú na mladých listoch a plodoch. K uvoľňovaniu dochádza od apríla do začiatku leta. Typická je tvorba škvŕn na spodnej strane listov, postupne sa škvrny tvoria na oboch stranách listovej čepele. Škvrny sú okrúhle, čiernohnedé s nejasnými okrajmi. Následne sú okraje výraznejšie a dochádza k splývaniu jednotlivých škvŕn. List sa deformuje. Pletivo pod škvrnou odumrie a zhnedne.

Chemická ochrana

Prvý postrek je potrebné zrealizovať pred kvitnutím, ďalší po odkvitnutí jabloní. Ak je daždivejšie, treba ošetrenie zopakovať aj počas leta, ideálne s odstupom 10 dní. Niektoré prípravky účinkujú zároveň aj proti múčnatke. Použiť možno prípravky Chorus 50 WG, Qualy 300 EC, Polyram WG alebo Syllit 65.

Ekologická ochrana

Preventívne aplikujte meďnatý prípravok Kocide 2000, CuproTonic alebo Controlphyt Cu, ideálne v kombinácii s PREV-B2. Prípadne začnite s aplikáciou hneď, ako sa ochorenie objaví a opakujte v 7 až 10 dňových intervaloch. K meďnatým prípravkom môžete primiešať tiež Chitopron alebo Imunofol, ktoré zvyšujú odolnosť rastlín.

Prevencia

Nevyhnutný je výber rezistentných odrôd, správny a pravidelný rez, vďaka nemu má drevina prevzdušnenú korunu. Potrebná je aj prebierka plodov, odstraňovanie opadnutého lístia a plodov v jesenných mesiacoch. Osvedčilo sa používanie hnojív s vyšším obsahom draslíka.

chrastavitosť; hnedé škvrny na listoch; hnedé škvrny na plodoch; huba na jabloni; chrastavitosť jabloní; jablone; choroby jabloní