Kukuričiar koreňový (chrobáky na kukurici)

Najvážnejším škodcom kukurice je kukuričiar koreňový. Škodí na kvetoch, listoch, ale aj koreňoch kukurice. Čo s tým môžeme urobiť?

Prejavy

Ide o najvážnejšieho škodcu kukurice, ktorý má u nás za rok jednu generáciu. Dospelý jedinec je žltozelenej farby s čiernymi pásmi na bokoch kroviek. Krovky samčekov sú skoro celé tmavé až čierne. Na krovkách samičiek sa nachádzajú tri tmavé pravidelné pruhy, ktoré môžu čiastočne, alebo až úplne splývať. Larvy kukuričiara sú štíhle, bielej až krémovej farby. Vyvinutá larva dosahuje dĺžku približne 13 mm. Prezimujúcim štádiom sú vajíčka nakladené do pôdy v hĺbke 5 – 15 cm. Vajíčka musia počas prezimovania prejsť obdobím chladu s teplotami pod bodom mrazu. Avšak teploty nižšie ako -8°C spôsobujú ich úhyn podobne ako obdobie sucha. Pre prezimovanie vajíčok a vývoj lariev sú optimálne mierne zimy a vlhké počasie na jar. Imága požierajú blizny a peľ na metlinách kukurice. Po odkvitnutí môžu chrobáky v niektorých prípadoch poškodzovať aj vyvíjajúce sa zrná kukurice. Larvy poškodzujú aj korene kukurice. Dospelé jedince sa po vyliahnutí živia na kvitnúcich rastlinách kukurice bliznami prípadne peľom. V prípade, že kukurica ešte nekvitne, živia sa listami.

Chemická ochrana

Proti škodcovi nie sú u nás registrované prípravky v malospotrebiteľskom balení.

Ekologická ochrana

Použitie prípravkov NovaFerm VIVA alebo NovaFerm ORION.

Prevencia

Dodržiavanie optimálnych pestovateľských podmienok, redšie spony, kvalitná predpríprava pôdy, medziriadková kultivácia, primeraný závlahový a výživový režim, udržiavanie bezburinných porastov.

kukuričiar; žltozelený chrobák; biele larvy v kukurici; kukurica; škodce na kukurici; chrobáky na kukurici

Tagy: kukurica