Medvedík obyčajný (šťúr, krtonôžka)

Vädnutie a usychanie rastlín a priesad v záhrade môže mať na svedomí medvedík obyčajný. Tento pôdny škodca každoročne potrápi mnohých záhradkárov. Čo pomôže?

Prejavy

Dospelý jedinec je asi 6 cm dlhý, okrídlený, má tmavohnedý chrbát a na hlave výrazné tykadlá. Je jemne ochlpený. Škodí podžieraním mladým priesadám a to najmä v období párenia a kladenia vajíčok. Tie rýchlo vädnú a usychajú. Vývoj dospelého jedinca trvá až dva roky.

Ľudia často nesprávne označujú larvy chrústa za larvy medvedíka. Medvedík však v žiadnom štádiu vývoja nemá podobu pandravy, mladé jedince sa liahnu z vajíčok, najskôr vzdialene pripomínajú mravce, neskôr majú podobu dospelého jedinca.

Chemická ochrana

Zasiahnuť sa dá formou otrávených návnad. Osvedčilo sa tiež namočiť prevarené zrná kukurice v rastlinnom oleji a insekticíde proti voškám. Účinné sú aj niektoré granulované prípravky proti slimákom.

Ekologická ochrana

Ničenie hniezd s vajíčkami, ručný zber dospelých jedincov vo večerných alebo nočných hodinách. Využiť na odchyt možno aj pasce, napríklad zaváraninové poháre, ktoré zakopete do pôdy až po ich horný okraj. Dospelé jedince popadajú dnu. Osvedčilo sa aj pestovanie nechtíka na miestach s vyšším výskytom medvedíka.

Pomáha aj aplikácia hlístic Steinernema carpocapsae (prípravok Capsanem). Hlístice napádajú larvy medvedíka a potom sa ďalej množia v ich tele. Napadnuté larvy umierajú v priebehu niekoľkých dní

Prevencia

Pravidelná údržba záhrady a obrábanie pôdy. Podstatné je pôdu na jar a jeseň dôkladne, čo najviac do hĺbky, prekypriť. Hniezda medvedíkov sú sústredené asi 10 – 15 cm pod povrchom pôdy.

medvedík; hnedý chrobák; okrídlený chrobák; vajíčka v pôde; pôdne škodce; vädnutie rastlín; vädnutie priesad; zožraté korene priesad