Múčnatka uhorková (biely povlak na uhorkách)

Biely povlak na listoch uhoriek, cukiet, tekvíc a melónov značí, že rastlina je napadnutá múčnatkou. Zakročte včas.

Prejavy

Choroba sa prejavuje sivastým povlakom na listoch a stonkách i na súkvetiach. Napáda uhorky, cukety, melóny a tekvice, vyskytnúť sa môže aj na georgínach a begóniách. Sivasté škvrny neskôr splývajú, listy postupne usychajú, rastlina je oslabená a slabšie rodí. Ak nie je problém riešený, môže uschnúť celá rastlina. Pri vyššej teplote a suchu je rozvoj choroby rýchlejší.

Chemická ochrana

Porasty poľných uhoriek treba preventívne ošetrovať v druhej polovici júla a potom v 7 až 10 dňových intervaloch podľa potreby. Vhodné sú prípravky povolené aj na ekologické pestovanie na báze síry, kontaktné, neškodné pre včely napríklad Kumulus WG v koncentrácii 0,2 – 0,3 % a Thiovit Jet.

Ekologická ochrana

V prvej polovici vegetácie možno zvýšiť odolnosť uhoriek postrekom bioprípravku z morských rias a rastlinných aminokyselín zvaným Alginure; listové hnojivo z pomarančového oleja s bórom Prev – B2 sa zasa využíva na zlepšenie vitality a obmedzenie napadnutia rastlín.

Použiť možno aj výluh zo štiavca tupolistého: 150 g čerstvých koreňov rozmixujeme v 1 l vody, 12 h lúhujeme, prefiltrujeme, striekame.

Prevencia

Pestovanie odolnejších kultivarov uhoriek alebo inej tekvicovej zeleniny na slnečných a vzdušných miestach, vyhýbanie sa pestovaniu na tienistých záhonoch, dodržiavanie redšieho sponu, primeraná výživa a neprehnojovanie rastlín hnojivami s vyšším obsahom dusíka. Pri pestovaní uhoriek v skleníkoch treba zabrániť poklesu vzdušnej vlhkosti.

múčnatka uhorková; biele povlaky; biele listy; zasychanie listov; uhorky; choroby uhoriek; choroby cukiet; choroby tekvíc; tekvice; cukety; choroby melónov; melóny; choroby georgín; georgíny; begónie; choroby begónií