Pleseň snežná (kruhy v trávniku, elipsy v trávniku)

Snežná pleseň sa v trávniku objavuje po roztopení snehu. Spôsobuje kruhy elipsovitého a nepravidelného tvaru až do priemeru 30 cm. Prečítajte si, ako s ňou bojovať.

Prejavy

Choroba sa vyskytuje v trávnikoch, na jar, po tom, čo sa roztopí sneh. Spôsobuje kruhy elipsovitého a nepravidelného tvaru až do priemeru 30 cm s viditeľne odumierajúcou listovou plochou a výskytom mycélií, ktoré pripomínajú pavučinky. Sú slamovej až naružovelej farby. Pleseň sa šíri pri teplote 0 až 5 °C, naopak, pri vyšších teplotách okolo 18 až 20 °C prestáva byť aktívna.

Chemická ochrana

V prípade veľmi intenzívneho poškodenia treba aplikovať fungicídny prípravok, napríklad Bravo 500.

Ekologická ochrana

Postihnutý trávnik treba dôkladne po roztopení snehu a vysušení vyhrabať. Dôležíté bude odstrániť všetky zoschnuté a poškodené steblá. Zhruba o týždeň, ideálne po slnečných dňoch trávnik treba plytko zrezať a prihnojiť. Slnečné lúče, živiny a vyššie teploty pomôžu trávnik zregenerovať. Holé miesta stačí po asi dvoch týždňoch dosiať.

Prevencia

Dôležité je vyhnúť sa neskorému jesennému hnojeniu trávnika hnojivami s vyšším obsahom dusíka. Zanedbať naopak netreba na jeseň dodanie draslíka. K rozvoju ochorenia prispieva aj vysoký podiel organickej hmoty v trávniku, odumretá trávna plsť, dlho sa držiaca snehová pokrývka, prípadne skoré napadanie snehu na ešte nezamrznutú pôdu. Po zamrznutom trávniku by sa počas zimy nemalo chodiť. Účinný býva je aj preventívny postrek s účinnými látkami azoxystrobin, propiconazole, chlorothalonile. Postrek treba opakovať aj počas zimy ak je teplejšie.

pleseň snežná; elipsovité kruhy v trávniku; kruhy v trávniku po roztopení snehu; biele vlákna v trávniku; fľaky slamovej farby; fľaky v trávniku; pleseň v trávniku; choroby trávnika; trávnik

Tagy: pleseň | trávnik