Suchá hniloba zemiakov (škvrny na zemiakoch)

Hnedasté škvrny na povrchu zemiakov, ktoré sa na svetle sfarbujú ružovo až modrasto spôsobuje suchá hniloba zemiakov. Rastliny pri napadnutí vädnú a odumierajú.

Prejavy

Huba prežíva v pôde a do hľúz zemiakov sa dostáva cez mechanické poranenia. Prejavuje sa hnedými škvrnami na povrchu hľúz, vždy na miestach poškodenia. Čerstvá hniloba je mokrá, neskôr je pletivo hnedasté a prachovité. V hľuzách vznikajú trhliny s bielym podhubím, na povrch vystupujú ostrovčeky podhubia oválneho tvaru a na svetle sa sfarbujú na ružovo alebo modrasto. V porastoch vädnú celé rastliny, čo je spôsobené spráchnivením materskej hľuzy.

Chemická ochrana

Možné je moriť výsadbový materiál, čo zabráni rozvoju tohto ochorenia.

Ekologická ochrana

Správne skladovanie zemiakov.

Prevencia

Dôležité je skladovať len zdravé a mechanicky nepoškodené zemiaky, vždy bez prímesí pôdy. Huba sa môže veľmi rýchlo šíriť od hľuzy k hľuze. Počas skladovania treba dodržať teplotu pod 6°C a vysádzať len zdravé a mechanicky nepoškodené hľuzy.

suchá hniloba zemiakov; hnedé škvrny na hľuzách zemiakov; trhliny v hľuzách zemiakov; vädnutie porastu zemiakov; odumieranie porastu zemiakov; zemiaky; choroby zemiakov

Tagy: hniloba | zemiaky