Vrtivka orechová (červíky v orechoch, čierne orechy)

Posledné roky trápi záhradkárov masívne černanie orechov. Tento pomerne nový škodca sa volá vrtivka orechová. Boj s ňou je náročný.

Prejavy

Dospelé jedince vrtivky sa objavujú v júli až auguste, samičky kladú vajíčka do zeleného oplodia plodov. O tri až sedem dní sa z nich vyvinú larvy, ktoré sa kŕmia šupkou plodov, obvykle tri až päť týždňov. V pôde pod stromami sa zakuklia a tak prezimujú. Muchy sú schopné preletieť veľké vzdialenosti.

Chemická ochrana

S chemickou ochranou sa odporúča začať v čase náletu dospelých múch, t. j. asi začiatkom júla, a ošetrenie treba opakovať v 7- až 10-dňových intervaloch, až do obdobia asi mesiac pred zberom, t. j. približne do polovice augusta. Ak samičky nakladú vajíčka po tomto termíne, z nich vyvinuté larvy už nemajú dostatok času na ďalší vývin a nezakuklia sa. Použiť možno prípravky DECIS PROTECH , MOSPILAN 20 SP alebo Sanium Ultra.

Ekologická ochrana

Stromy ošetrujeme biologickými prípravkami s účinnou látkou Spinosad, zmiešanými s Atraktantom, ktorý zvýši účinok o 30 až 50 %. Posledný postrek aplikujeme v septembri a v novembri, a to priamo pod stromy. Toto je potrebné urobiť najmä na miestach, kde sa vrtivka orechová vyskytla v hojnejšom počte. Prípravok Bora s účinným mikroorganizmom Beauveria bassiana je vhodný na likvidáciu lariev v pôde. Aplikujeme ho v auguste, keď sa larvy sťahujú do pôdy, následne výdatne zalejeme (je potrebná mokrá pôda). Zopakujeme na začiatku septembra.

Prevencia

Z ochranných mechanických opatrení sú dôležité odstraňovanie a likvidácia chorých plodov, kyprenie pôdy pod stromami. Potrebný je aj zber všetkého napadaného lístia a plodov spod stromov.

vrtivka orechová; larvy v plode orechu; larvy v pôde; škodce orechov; čierne orechy; červíky v orechoch; černajúce orechy; orechy

Tagy: orechy | vrtivka