Handmade kvapkove a ine zavlahy

Zobraz úvodný príspevok
K zalozeniu temy ma inspiroval @stevig a jeho sposob zavlazovania pri rajcinach, ktory ma v inej teme. Bola by som rada, keby to pridal aj sem a aj vy ukazali svoje zlepsovaky na zalievanie a zavlahu rastlin, pretoze rok od roka je to s tou prirodzenou vlahou horsie a horsie a nie kazdy mame moznonst a financie na drahe zavlahy. Mohla by to byt poucna tema pre viacerych, co poviete?
Odpovedať
Profilova fotka
@foox Skleník som si objednal od tiaľto https://www.lacnestavebniny.sk/c/skle..., ale montáž som si musel urobiť sám, respektíve sme to robili s mojimi synmi a trvalo nám to dva dni, pretože to má nekonečné množstvo šroubikov. Ale som s ním spokojný. No a kvapková závlaha, ako napísala evamama, je záležitosťou pár minút, pretože sa fľaše plnia cez to narezané dno, ktoré slúži zároveň alo vieko proti muchám. Tiež to slúži spoľahlivo.
Odpovedať
Profilova fotka
@tabalugativi Chcel som Ti poslať aj fotografie ale akosi som sa k tomu nedostal, takže naprávam a posielam.
Odpovedať
@stevig ďakujem za tip, už som ti chcel poďakovať pred týždňom, ale táto hlúpa stránka mala akési problémy. Mám podobný poskladaný z malých kúskov, však som si kvôli tým 2kg šróbikov a matiek kúpil elektricky skrutkovač, jeden by o ruky pri tom prišiel 😠
Odpovedať
@stevig ty mas super napady
Odpovedať
Profilova fotka
heh tak to teda super vyzera. odkial si bral inspiraciu prosim ta?
Odpovedať
Profilova fotka
@branislavv Nuž niečo z internetu, niečo z vlastných poznatkov a skúseností. Ale myslím, že sa mi to zatiaľ vypláca.
Odpovedať
Profilova fotka
@doktorkakvet Ďakujem. Snažím sa aby som si uľahčil prácu a spríjemnil pobyt v mojej záhradke.
Odpovedať
Letos poprvé používám zalévání děrovanou hadicí umístěnou mezi dvěma řádky rajčat. Zalívám jednou za tři až čtyři dny tak, že do každého z pěti 10 litrových kbelíků naliji 10 litrů vody (nosím ve kbelících) a to zopakuji dvakrát. Protože barel s vodu mám těsně u záhonu s rajčaty, tak mně zalití tech 80- ti rostlin (sto litrů vody) trvá asi tak 5 minut. To byl důvod, proč jsem celý ten systém zalévání realizoval. Vladimír
Odpovedať
Profilova fotka
@stevig krásne máš už tie papriky, nech sa darí :) Páčia sa mi tieto nápady čo dávate s @mrbig46 :)
Odpovedať
Zaujimave, ako palec hore uz len za to, ze sa na to niekto dal a radost pocut, ze to aj funguje
Odpovedať
Profilova fotka
@miselaho Ďakujem, medzi tým sa už rozbehli naplno a aj včera som dal susedom zo 10 paprík. Ak je teplo, tak to ide. Len treba hnojiť, polievať okopávať a výsledok je zaručený.
Odpovedať
@stevig palec hore, tak potom maju radost aj susedia :D
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@stevig paráda, mne sa až tak s paprikami nedarí. Mám ich 85km od domu a chodím tam len na víkendy, prípadne občas len každý druhý víkend :( Takže môžem o takých krásnych paprikách len snívať :)
Odpovedať
Profilova fotka
@miselaho Tak to mi je ľúto, pretože aj keď papriky vydržia bez vody dosť dlho, vtedy keď nasadzujú plody potrebujú obzvlášť starostlivosť ( hnojenie, okopávanie apod. ). Škoda, že to máš tak ďaleko. Ale možno aj na to by sa dalo niečo vymyslieť, aby tá závlaha vydržala týždeň. Asi by pomohlo vhodné nastielanie, aby tá vlaha vydržala. Možno by vedeli poradiť iní, ktorí s takouto situáciou majú skúsenosť. Čo Vy na to priatelia?
Odpovedať
Veru, paprika chce nohy vo vode a hlavu na slnku, tazko ju udrzat peknu bez starostlivosti 🤔
Odpovedať
Profilova fotka
@stevig aj nastielam, teraz cez vikend som konecne zobrala naozaj peknu papriku :) Coskoro vsak budem mat zahradu blizsie, takze uz to bude lepsie ;)
Odpovedať
Profilova fotka
@miselaho Budem Ti držať palce. No ja mám teraz starosti iného rázu s paprikou. Objavujú sa mi na končekoch papriky a u niektorých dokonca aj v strede, tmavé hnedé škvrny. Usúdil som, že asi majú málo vápnika, tak som im dodal viackrát vápnik (FLORASIN CALCIUM PLUS), no nepomohlo. Potom som sa dočítal, že by mohli mať málo vlahy, aj keď sú zalievané, tak ich zalievam viac ako obyčajne, no vždy sa sem tam nájde jedna dve, ktoré majú tu špičku tmavú. Už som pomaly v koncoch. No musím sa s tým popasovať. Ale z Tvojej záhradky mám radosť a prajem Ti to.
Odpovedať
Ano, ty hnědé skvrny jsou zapříčinění relativním nedostatkem vápníku. To, že je v půdě dost vápníku ještě neznamená, že se tento nedostatek neprojeví na plodech. Kořeny nejsou totiž schopné přijmout tolik vápníku, aby to stačilo na růst rostliny a také na zvětšování plodů a jejich zrání. A proto se tento deficit projevuje touto suchou hnilobou. Možná by pomohl postřik Wuxalem kalcium na list (používám pro rajčata- stříkám pravidelně jeden krát týdně ), píše se také, že by mohl pomoct i postřik 1% -ním roztokem ledku vápenatého. Vladimír
Odpovedať
Profilova fotka
@mrbig46 Vďaka za radu, určite to skúsim, pretože ten môj FLORASIN CALCIUM PLUS akosi neúčinkuje a tiež ním striekam týždenne a to už od doby keď sa objavili na paprikách prvé kvety. No uvidím, vyskúšam, poviem.
Odpovedať
Profilova fotka
@stevig to ma mrzi, skus nejaky vitamin/mineral komplex priamo na list, ja mam tiez taku prvu pomoc vzdy v zahrade a potom v panike s tym beham po zahrade 😬 🤔 Tento konkretne mam:
Odpovedať
Profilova fotka
@miselaho Vďaka za radu, tento Vitality komplex používam stále. Aj minulý rok som mal problémy s rajčinami a postavil som ich na nohy, ako sa vraví, z popola. Je to vynikajúci prostriedok ale tiež to nepomáha. Skúsim, ako vraví @mrbig46 , wuxal calcium alebo ten liadok vápenatý. Inak sa im darí výborne, len vravím sem tam sa nájdu nejaké čo majú tie špičky tmavé. No uvidím. Prajem krásny deň.
Odpovedať
Profilova fotka
@mrbig46 Nuž tak som skúsil ten liadok vápenatý, pretože Wuxal kalcium u nás momentálne nie je dostať. Urobil som postrek, aj som zalial ale výsledok je stále rovnaký. Stále sa objavujú nové a nové škvrny na paprikách. Na budúci rok som sa rozhodol urobiť rázny rez. Nakúpim si 100 ks 10 litrových kontajnerov SBX č. 10L/29cm/22,9v, a do toho dám zahradnický substrát a tam nasadím papriky a rajčiny. A to by v tom bol čert aby sa toto ešte opakovalo. S manželkou máme veľmi radi papriku a rajčiny a rajčinky hlavne z vonku. To je bašta a nie ako z fóliovníku tie umeliny. A naviac, doteraz som bol asi neznalý sveta i keď môj vek vraví niečo iné. Objavil som rašelinové tablety tzv. Jiffy, ktoré nahradia všetky tie "kvalitné substráty", do ktorých sme krvopotne sadili tie naše semiačka a čakali či niečo vzíde alebo nie. Teraz už viem, že budem predpestovávať papriku a rajčiny iba z tohoto. Takže úmysly mám dobré, len ešte aby sa to zrealizovalo. No ale sily a elánu mám dosť, takže som presvedčený, že sa mi to podarí.
Odpovedať
@stevig Já stříkám Wuxalem každý týden od doby, kdy rostliny začaly kvést. Ani toto neznamená, že by se nemohla objevit suchá hniloba. Nějaký postřik později, kdy už jsou nasazené malé plody moc nepomůže, protože na těch plodech už je zárodek této hniloby. Stejně tak nějaký postřik nemůže suplovat výživu kořeny, když je kořenový v poměru k nadzemní části nepoměrně slabší. Líbí se mně, jak z Vašeho příspěvku číší optimizmus, teoreticky to všechno vypadá dobře, ale s tou suchou plísní to asi nepomůže. Vladimír
Odpovedať
Profilova fotka
@mrbig46 Vďaka za povzbudenie. Jak by povedal klasik " Hin sa ukáže".
Odpovedať
@stevig a nemoze to byt, ze nevedia si vapnik ziskat z pody aj ked je dostatocne vapenata? Ja som tohto roku ku kazdej paprike pri vysadbe strcila jednu tabletku ferronatu, ktory pouzivam aj k citrusom (k tekutému zeleznatemu hnojivu som sa nedostala, az pred nejakymi dvoma tyzdnami) a na pocudovanie, po mnohých rokoch mame pariky zelene, plody krasne bez akejkolvek chyby
Odpovedať
@stevig nedaš sem fotku? mozno sa niekto stretol s niečim podobnym a skor poradi ked uvidí obrázok a páči sa mi tvoj plán, lebo ak máš papriky viac rokov na tom istom mieste, može to byt aj nejaka virusová alebo bakterialna pliaga, ktorá sa po čase prebudila, ale to by aj rastlinky boli oslabené a ešte mi nedá, čitala som že aj voda, kvapky, ked sú dlhšie na plode papriky, ostane škvrna skusila by som nejaky čas nič nestriekať, v skleniku je vlhko až až a na záver, veru v zahrade je to tak, jedno poteší, iné sa nevydarí podľa predstáv ale práve to je asi to napätie, čo človeka ťahá k tomu, nech sa stále hrabe v tej zemi a následná úroda je zaslúžený bonus :)
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 No skutočne neviem čím to môže byť, že si nedokážu zobrať vápnik z pôdy. Preto, ako píšem, som sa rozhodol pre tie kontajnery, do ktorých dám zahradnický substrát a tam nasadím papriky a rajčiny. Skúsim, možno, že to nepomôže, ale aspoň budem mať pokoj v duši, že som urobil všetko preto, aby som mal zdravú úrodu. Možno by stálo ešte za úvahu dať si urobiť rozbor pôdy. No hovorím si, že nie som až tak veľký profík, aby som toto musel robiť. Lebo ako píše " evamama " : "... v zahrade je to tak, jedno poteší, iné sa nevydarí podľa predstáv ale práve to je asi to napätie, čo človeka ťahá k tomu, nech sa stále hrabe v tej zemi a následná úroda je zaslúžený bonus". Nádherne napísané. Samozrejme, ak dožijem a na budúci rok sa mi podarí zrealizovať môj zámer, tak o výsledku budem informovať.
Odpovedať
Profilova fotka
@evamama Chcel som Ti vyhovieť a šiel som do skleníka, že nájdem nejakú papriku s hnedými škvrnami, no za nič na svete som, ako na potvoru, nemohol nájsť ani jednu. Vravím si, že by už zaúčinkoval liadok vápenatý?! No moje nadšenie trvalo iba chvíľočku a nakoniec sa mi podarilo nájsť dve potvory. Tak tu sú obrázky.
Odpovedať
Profilova fotka
No a ešte som chcel pre všetkých jednu vec. Minulý rok sme v inej téme ( Opory k tyčkovým rajčinám ) rozoberali, že prečo som otrhal skoro všetky listy na rajčinách. Predvčerom som náhodou objavil jeden článok, v ktorom jeden pestovateľ popisuje ako naštartovať rajčinky v júli k vyššej úrode. Myslím, že to stojí za prečítanie : https://tojenapad.dobrenoviny.sk/toto....
Odpovedať
@stevig a nemas v tom skleniku vycerpanu podu? Ked sa v nom rok za rokom pestuju rovnake plodiny, tak jasne, ze sa vycerpaju mikroprvky, ktore prave tie plodiny potrebuju. Mozno by stalo za to, na jesen zohnat hnoj, a spravit aspon ciastocnu vymenu pody s tym, ze pridas hnoj, kompost. Tym zahradnickym substrátom ja moc neverim. Ono to je vacsinou odkyslena raselina, castokrat kokosove vlakno (co je vyzivne ako suchar pre teba) doplnene priemyselnym kompostom (tazko povedat kolko a aky je), mozno nejaky piesok a hnojivami, castokrat minerálnymi. Za posledných x rokov co tieto substraty pouzivam, vidim, ze po pol sezone je to uz len priestor na korene, a kebyze nedohnojujem tekutym hnojivom nenerastie z toho ani bazalka na balkone...
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?