Choroba paradajok

Dobry den. Zopar korenou paradajok my napadla neznama choroba.Prikladam foto.Nikde sa nemozem dopatrat co je to za choroba.Pomoze niekto? Vopred dakujem za pomoc.
Odpovedať
@osemdesiatnik ahoj, mozes odfotit aj celu rastlinu v akej je kondicii?
Odpovedať
Ahoj zahradkarvlado. Posielam foto celej rastliny.Ta prva je z vonka a druha zo sklenika.Tie zlte kvety su za sklom sklenika. Zdravi osemdesiatnik.
Odpovedať
fuhaaa tak s tym som sa este nestretol. mas to na vsetkych rastlinach?
Odpovedať
Je to na dvoch korenoch vonku a na jednom v skleniku.Celkom mam vonku 32 a v skleniku 16 korenov.Nikde sa nemozem dopatrat co je to za chorobu.
Odpovedať
@osemdesiatnik fiha, rastliny vyzeraju byt krasne, v dobrej kondicii. A plod po prekrojeni ma nejake abnormality?
Odpovedať
https://www.lacnepostreky.sk/katalog.... toto? Alebo este to moze byt virusove ochorenie co prenasaju strapky, skus dat do googlu "tomato spotted wilt virus"
Odpovedať
To nie je bodkovitost.Rastlina sa zda v poriadku.Na zelenich plodoch su bodky tmavo zelene a po dozreti plodu su skvrny zlte.Prehladal som web,ale nenasiel som podobne vyobrazenie choroby.
Odpovedať
@osemdesiatnik ani ten tomato spotted wilt virus sa ti na to nepodoba?
Odpovedať
nemate na rajcinach plesen? mne uz zacina ridne chytat listy a ked este pridu od itka dazde a chladne pocasie bude to horsie...a stale mam vela zelenych rajcin ktore ani neviem ci vobec dozreju...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
Dobry den. Po roku som tu znova s tou istou otazkou,co je to za choroba?Vlani som pridal foto paradajok,ktore mali po dozreti zlte skvrny.Na zelenych plodoch boli skvrny tmavo zelene.Tento rok som nasiel 18 maja na jednom koreni taku istu paradajku s tmavo zelenimi skvrnami.Prikladam foto paradajky aj celych rastlin.Pomoze niekto odhalit tuto chorobu? Dakujem za pomoc.
Odpovedať
@osemdesiatnik nie je to odrodova vlastnost? Su aj skvrnite odrody.
Odpovedať
@zita19 Ahoj Zitka keby to bolo odrodov bolo by to na vsetkych plodoch.Pestujem viac rokov odrodu tipo a do vlanajska som nemal s nou ziadne problemy.Rastliny su pekne zdrave len niektore plody maju skvrny.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@osemdesiatnik ahoj, hladal som o tom nieco a nasiel som ze je to mozno bakterioveho povodu . Pozri tu: https://extension.okstate.edu/fact-sh... alebo tu, musis zoscrollovat nizsie: https://www.missouribotanicalgarden.o...
Odpovedať
@zahradkarvlado ahoj vladko.vdaka za snahu.Najviac sa to podoba na bacterial canker,ale nie je to ono.na mojich plodoch nie su ziadne preliaciny ani ranky len zlte skvrny,plody su uplne hladke.v zelenom stave su skvrny tmavo zelene,po dozreti plodu sa zmenia na zltu farbu bez zmeny velkosti.
Odpovedať
@osemdesiatnik je zaujímavé že sa to opakuje po roku. Aké si mal osivo? Kupuješ nové alebo si použil z vlaňajšieho plodu? Potom by to mohla byť odrodové vlastnosť ako aj vyššie píše Zitka. Lebo ten plod nevyzerá že by bol poškodený , len je inak sfarbený
Odpovedať
@osemdesiatnik no este som nasiel ze viroticka skvrnitost, tak neviem. Divne je ze sa to opakuje - tiez by ma zaujimalo ci sa jedna o to iste osivo
Odpovedať
@osemdesiatnik tipo je hybrid (nie, ze by som to pred piatimi minutami vedela, al ujo Gugeľ poradil). Mas kupovane semena alebo pouzivas svoje vypestovane?
Odpovedať
@zita19 zdravim vsetkych.Pravda je taka ze semeno je zakupene v obchode,ale vlanajsie a tohtorocne su z jedneho zdroja.Prelistoval som vsetky mozne stranky,ale nikde som nic podobneho nenasiel.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
Podobné príznaky zanechávajú bzdochy. Neviem ci je to tento prípad treba skontrolovať ich výskyt
Odpovedať
@ototoldy bzdocha je primarne masozravec, az ked nema co jest, tak sa uchyli k cicaniu rastlin. Ak sa na rastlinach vo velkom vyskytuju bzdochy, znamena to, ze tam nasli bohaty zdroj potravy, teda nejaky iny hmyz a ten poskodzuje rastliny, nie bzdochy
Odpovedať
@zita19 v zásade s Vami súhlasím vo všetkom čo píšete ale tento raz musím reagovať z vlastnej skúsenosti ... rajčiny pestujem dlhé roky od roku 2019 začali bzdochy ničiť úrodu rajčiny strácajú svoju chuť. Bzdochy ich cicajú a sú nenásytné . Skúsenosť iných to potvrdzuje posielam pár fotiek.
Odpovedať
@zita19 ešte asi pridám jeden článok ktorý to potvrdzuje https://zahradkar.pluska.sk/zelenina-...
Odpovedať
@ototoldy ja na tych fotkach vidim premnozene roztoce, hlavne na stonkach, tie budu pricinou poskodenia a nie bzdochy. Bzdochy sa dosli nakrmit
Odpovedať
@zita19 veru to nie sú roztoče, keď že sme ich mali v roku 2019 prvý krát sledovali sme ich vývoj od začiatku nakoľko vajíčka majú veľmi podobné ako lienky tak sme ich neničili potom maličké v pohode a keď dorástli tak už bolo neskoro a nie len rajčiny ale maliny im chutia každý deň ich zbierame desiatky kusov nakoľko chémiu nepoužívame a aj by asi bola zbytočná a keď že sú to plody pred konzumáciou aj nemožná asi toľko k tejto téme odo mňa.
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 toto naozaj nie sú roztoče, sú to bzdochy v rôznom vývojovom štádiu. Cucajú šťavu z plodu paradajok, znehodnocujú ich. Takto "napichnuté" rajčiny majú inú chuť, prakticky sú potom nejedlé. Tieto bzdochy spôsobujú výraznejšie problémy na rajčinách posledné 2-3 roky. Je to taká "chutná novinka" v záhradách. 😉
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?