Machy a lisajniky na stromoch

Ahojte, sede a zlte lisajniky a pripadne machy na stromoch nejak skodia? Treba to nejak dat kefou dole, ci to tam moze ostat?
Odpovedať
1
2
Vo vseobecnosti neskodia. Machy aj lisajniky su samostatne jednotky, ktore si vyzivu zaobstaravaju inac ako vyciciavanim stromov. Ale zas je lepsie ich ostrabat, lebo poskytuju utulne teple byvanie kadejakemu hmyzu, zial aj tomu skodlivemu.
Odpovedať
Lisajniky su vraj ukazovatelom cisteho ovzdusia, tak sa tes 😉 Stromom nijak neskodia 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
Tiež ich mám po stromoch, nie je toho veľa, tak neriešim. Keď som presvetlila koruny, zredukovalo sa to samé.
Odpovedať
@zita19 @salamandrazuza @miselaho ďakujem. No je pravda, že by sa stromom zišiel poriadne presvetľovací rez. Ale to asi musím nechať na skorú jar, však?
Odpovedať
Profilova fotka
@littlepony áno, nechala by som to už na jar ak sa jedná o jablone a hrušky
Odpovedať
@littlepony no tak roky som sa riadila tym, ze jadroviny sa rezu koncom zimy. Ale pred par rokmi som sa dozvedela, ze sa mozu aj po zbere. A teraz neviem. My ostavame pri klasike, takze ked uz nehrozia kruty mrazy nastupime s pilou a noznicami. Este pri vyraznom zmladzovacom reze by som upozornila na to, ze velke rany treba osetrit stromovym balzamom a v lete (asi zaciatkom augusta) treba prestrihat nove vyhony. Mal by sa nechavat jeden z troch a odstranovat vsetky co sa tlacia dnu do koruny a smeruju kolmo hore. Ak sa nepreriedia ostane zas husta metla, ktora nebude rodit, len vyhanat konare do hora. Stromy najlepsie rodia na vodorovnych konaroch. Neviem preco ale konare co smeruju kolmo hore sa zaoberaju len listami a natahovanim do vysky. Konare, ktore rastu skor vodorovne alebo mierne sikmo do hora sa zaoberaju kvetnymi puckami a potom aj plodmi.
Odpovedať
@zita19 ja viem tiez tak ze jadroviny na jar, kostkoviny po zbere
Odpovedať
@littlepony v tomto sa ja moc nevyznam, ale asi jar
Odpovedať
@zita19 tak to teda urobim na jar, kupim ten balzam a pozatieram...dakujem za rady!
Odpovedať
@littlepony na jar je neskoro, musis to stihnut kym zacne miazga prudit. Taky bezny termin je druha polovica februara, zaciatok marca, ale samozrejme zavisi od polohy. Niekde je este v marci sneh, inde v marci uz kvitnu bahniatka
Odpovedať
@zita19 jo viem ze to musi byt kym este spia...
Odpovedať
Profilova fotka
@littlepony....myslím si že neškodia...obdivujem lišajníky....pestujem 🙂...stromy strihám mierne.....keď kvitnú....všetky 🙂
Odpovedať
Článok sa načítava...
@jankomotitinko strihas ich ked kvitnu??? 🤔🤔😵‍💫 To sa moze?
Odpovedať
@jankomotitinko strihat pocas kvitnutia? To fakt? Na co je to dobre?
Odpovedať
Profilova fotka
@littlepony @salamandrazuza...áno áno 🙂 ...hlavne kôstkoviny....jadroviny troška skôr 🙂 ale mňa berte s rezervou....som samouk šialený :)
Odpovedať
Tiez mam cele roky lisajniky na stromoch, sede aj zlte a nechavam tam, ani ma  nenapadlo ze by mohli skodit 🤔
Odpovedať
@jankomotitinko a co to prinasa ked sa to striha ked kvitnu? V com je to lepsie?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Ahoj. Jadroviny môžeš stríhať na jar alebo keď obereš úrodu a kôstrkoviny najlepšie stríhať po zbere.Tzv. vlkov keď rastú dovnútra koruny treba odstrániť celé a čo rastie von ak chceš ponechať treba skrátiť o 2/3 dlľžky.
Odpovedať
@arpad dakujem, to znie celkom zrozumitelne :)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Machy a lisajniky nevadia, ale mozu byt zdrojom sekundarnej nakazy (som strasne mudry lebo som to cital :D ). Odporuca sa dat ich dole kefou, na jesen natriet vapennym mliekom ;)
Odpovedať
@testovacitest vidis a "vedci" maju rozne nazory. Ja som zas citala clanok, kde pisali, ze v lisajnikoch prezimuju aj uzitocne hmyzy. Teda urcite aj neuzitocne. 😒 A vcul babo rad :-D
Odpovedať
@zita19 z toho mi vyplýva že ak neurobím nič tak nič nepokazím :grin:
Odpovedať
@salamandrazuza no neviem ci su lisajniky ukazovatelom cisteho ovzdusia. V Bratislave som ich videl uprostred sidlisk :D Skor by som povedal ze mozno neskodia, ale ja by som to dal dole
Odpovedať
@testovacitest aha nuz tak neviem, tak som citala 🤔
Odpovedať
@salamandrazuza papier a weby znesú veľa ;)
Odpovedať
@testovacitest to aj diskusné fóra :D ;)
Odpovedať
No aby som ozivila temu. Mojej slivke niektore konare s tym lisajnikoch oschli a umreli. Tak asi nebude taky neskodny :( ;-(
Odpovedať
@littlepony no ale nemusia byt pricinou, nie? a presvetlila si ju na jar? Ci sa nebude za tym uschnutim nieco ine, kostkoviny nemaju moc radi jarny rez.
Odpovedať
@littlepony Priciny usychania konarov u sliviek moze byt xy, napr domaca ci bystricka slivka to robi uplne bezne ze sa zmladzuje samousychanim vetvi, u inych odrod vetvy mozu usychat v dosledku monilioveho uzehu pripadne z dalsich xy dovodov, lisajniky by som z toho nevinil.Mam lisajniky na xy stromoch pokial to nieje kataklyzmickeho rozsahu nerobim s tym nic.
Odpovedať
@littlepony Ak by to bolo lisajnikmi tak by asi uschli vsetky konare na slivke.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?