Slonia noha

Ahojte. Mám doma krásnu sloniu nohu, ktorú som počas letnej dovolenky zverila kamarátke. Po návrate z dovolenky (10 dní) som na listoch objavila akési “chrastičky” či ako to nazvať, fľaky a čierne bodky, ktoré sú alé také drobné, že nie je možné v nich spoznať mušku alebo chrobáčika.Predpokladám, že to vzniklo preliatím. Jej stav sa od leta vôbec nezlepšuje, tak by som chcela poprosiť toho, kto má skúsenosť o cennú radu. Mám ju iba rok a nerada by som o ňu prišla. Prikladám fotodokumentáciu.
Odpovedať
1
2
Daj jej suchu dietu ak sa obavas, ze bola preliata, ale ze naozaj suchu a dlhodobu. Ona ma dost zasob v nohe, takze vydrzi aj mesiac, dva bez vody, mala by sa zregenerovat. Neviem co mohlo sposobit to poskodenie listov, ale okrem tych flakov vyzera zdravo
Odpovedať
Ahoj vďaka za radu. Ja ju polievam max raz za mesiac, aj to nie velmi vela, lebo aj tak vsetko vyteka z kvetinaca, neviem z coho vobec zije 🙂 vyzera to na skodca, ale nechapem z coho :shrug:‍♀️
Odpovedať
@simka2103 kaby si mala niekoho v Cechach kto by ti bol ochotny kupit Careo hnojive tycinky s insekticidom. To zapichnes do zeminy, rastlna vstreba ucinnu latku a hnusoby postupne pokapu https://www.lacnepostreky.sk/pripravk... taka dobra vec a u nas nema registraciu 🤔
Odpovedať
Podľa mňa je to na 100% škodca. Strapka alebo sviluška, takže nejaká chémia by bola vhodná. Rozhodne to nemôžeš nechať tak, lebo sa to bude šíriť.
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 presne tie tyčinky mám a môžem potvrdiť, že sú výborné. Každú jeseň ich pichám oleandru a celú zimu mám pokoj od puklíc. Tak som ich začala dávať aj do iných rastlín. Ja sa ale chcem opýtať, ako často sa presádza slonia noha. Mám takú úplne malú v kvetináči 5x5 cm a už tam nemá žiadnu hlinu. Neviem čo teraz a aký druh substrátu použiť.
Odpovedať
@marara slonia noha sa presadza minimalne, vyslovene az ked sa korenami vytlaca z kvetinaca, ale taku malinku mozes presadit, len nedavj velky kvetinac, len o cislo vacsi. Substrat kaktusovy, kupovany a este by som do neho dala nejaky odlahcovaci material ako struhany polystyren alebo drony keramzit. Keramzit dat aj na dno, celkom suvislu vrstvu, pre tvoju velkost kvetinaca tak na 1 cm. Pri presadzani dat velky pozor aby nebola posadene hlbsie ako povodne, radsej nech jej trosku trcia korene ako by sa utopila. Pred presadenim nepolievat aspon tyzden, po presadeni aj dva, lebo je neuveritelne nachylna na hnitie korenov aj odhnivanie kory na tej "nohe", ako kazda rastlina z kaktusových oblasti. Pre buducnost ak by si presadzala, presadzat az ked jej je evidentne tesno. A este sa vratim ku careo tycinkam, tak tie moju 25 rocnu noliniu zachranili pred par rokmi pred vycicanim vlnatkami. Chytila to od orchidei, ja som robila co som vedela a nic, uz vyzerala, ze to ma za sebou, ked mala 15 listov, tak prehanam. Potom som dovliekla z Ciech tie tycinky, do mesiaca vsetky hnusoby pokapali, ale to moje chuda vycipkane od velkosti 2 cm do terajsieho priemeru asi 15 cm sa z toho spamatavalo dva roky. Toto leto konecne zacala aj priberat aj listiska ma poriadne
Odpovedať
Tak pokial ty ju polievas raz mesiac tak mozno ani nebolo potrebne ju davat niekomu na starosti, mozno ta nejako zle pochopila a preliala ju vlemi za tu dobu. Vyskusaj ju teraz nechat tak mozno aj nejake dva mesiace
Odpovedať
@nowiena no ja som mala v lete v celom byte a na balkone asi 50 kvetov, takze ak ju aj poliala velmi- necudujem sa. uz v minulosti som ju preliala ja :) ked som ju dostala a vtedy chytila smutivky, ale tych som ju pomerne rychlo zbavila bez ujmy. Odvtedy som ju zalievala fakt raz do mesiaca a teraz sa objavilo toto. Problem je, ze smutivky boli v zemi, ale toto je v listoch. vdaka za radu
Odpovedať
@zita19 tieto veci ma tiez zaujimaju, lebo ta moja sa tlaci vo fakt malom a plytkom kvetinaci, napriek tomu korene sa von netlacia. Prikladam foto v kvetinaci a slonia noha moze mat dobrych 140 cm na vysku. Tie tycinky musim zohnat aj keby co! Dakujem za radu
Odpovedať
@sylviah5433 no podla popisu to najskor sedi na svilusku, aj ked ja mam bodky cierne a pavuciny som si tiez nevsimla :D . popri tom som sa docitala, ze dobra prevencia a zaroven akcia je striekat vyluhom z cibulovych supiek. nie je to sice take rychle ako chemia, ale vraj pomaha. vdaka za radu
Odpovedať
@zita19 Dobrá správa, tyčinky som objednala na nete, tak uvidíme, hádam prídu :)
Odpovedať
@simka2103 na jar ju presad, teraz uz je na presadzanie neskoro. Staci len o cislo vacsi kvetinac Ono ci jej je malo miesta sa da zisti aj tak, ze ju potiahnes hore, ak vybehne z kvetinaca cely korenovy bal nakomplet a uvidis na obvode korene, je cas ju presadit. Keby sa trusila zemina a ziadne hrube korene by neboli az ku kraju kvetinaca, tak este ma cas na presadzanie
Odpovedať
Článok sa načítava...
@zita19 dakujemza super rady! som zaciatocnik kvetinar takze sa tesim kazdej pomoci 🙂:thumbsup:
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Profilova fotka
Ahoj neviem čo to je vie mi nikto poradiť?
Odpovedať
@maros_tkac03 vyzera, ze je to suche, nevyzera to, ze by sa tam nieco hnilobne dialo, podla mna len kalus po prasknutej kore. Treba jej dopriat uplne preschnutie medzi zalievkami aby sa kora vedela prisposobovat
Odpovedať
Profilova fotka
Ďakujem pekne. Skúsim ju polievať raz za mesiac. A nemusím na to nič dávať?
Odpovedať
@maros_tkac03 nie, myslim si, ze nic netreba, ono sa to uz same vyhojilo
Odpovedať
Profilova fotka
Máme doma Sloniu nohu asi 13 cm. Je možné, že sme ju cez zimu preliali. Ale hynie - listy asi 130 cm nám začali od konca hnednúť a noha mäknúť. Medzi kôrou a vnútorným kmeňom je cítiť vzduchovú medzeru - cca 3 mm. Väčšinu listov sme otrhali a teraz nevieme či sa dá zachrániť?! Poraďte prosím. Miroslav 😢
Odpovedať
@miroslav_vyslan uz ju len drzat na suchej diete, ale ked hnije od korenov, mozno to nerozchodi
Odpovedať
Profilova fotka
Zdravím všetkým, kúpila som si 2x malu sloniu nohu. Odporúčajú ju nechať na slnku. Môžem ju dat na parapetnu dosku, ak sa kúri? Byvame v dome, neprekuruje sa, len ci nejak to kúrenie nemôže rastlinkam uškodiť.... Ďakujem za odpoveď 🙂
Odpovedať
@jana_vinceova ano, moze byt na slnku, moze byt aj na parapete. Len dat pozor na preliatie. V tom obala na kvetinac nebudes mat prehlad ci nahodou nestoji vo vode. Lepsie sa vysporiada s tym, ze je vyschne substrat na popol (zasoby vody ma v tej zhrubnutej casti) ako ked bude mat stale mokre korene
Odpovedať
Profilova fotka
Dobry vecer, chcem sa Vas opytat ci mi nevie niekto poradit. Priniesli mi tuto sloniu nohu, ktora ma asi 150cm. Jej listy su vsak padnute. Ked ju kupili, boli krasne, strapate ako na mojej druhej, ktora je ovela mensia. Viete mi poradit ako ju nastartovat? Vopred Vam dakujem za vsetky rady 🙂
Odpovedať
@su_zuzana_kovacikova nebude ona preliata? Ma este nejake korene? Nehnije zvnutra? Lebo ten kmen mi pride dost zdeformovany. Treba najpv zistit v akej je kondicii, hlane korene a kmen.
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 Kmen je taky ako ked ju kupili, ani nemakne.Vtedy mala ale listy bujne, krasne... Teraz som jej dala pokoj od vody (iba ju rosim) , lebo aj ja so si myslela, ze moze byt preliata, alebo jej uskodilo velmi malo slnka, ktore mala na povodnom mieste kym ju priniesli. Korene som nepozerala... 😑
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Profilova fotka
Poprosila by som o radu. Ako dlho sa má namáčať vo vode slonia noha. Počula som, že asi 30 minút. V lete 1 krát za mesiac a v lete 2 krát za mesiac. Nechcem ju polievať radšej namáčať.
Odpovedať
@anna_dudova namocis ju az ked bude substrat uplne vysuseny. Substrat je napity ked z neho prestanu vychydzat bublinky. Zavlazovat podla kalendara nie je ta spravna metoda. Zavlazuje sa podla teplot, velkosti rastliny a toho kolko vody dokaze substrat absorbovat. Nolinie znesu aj tyzdne, aj mesiace bez zalievky, vsak su to rastliny povodom z oblasti, kde prsi menej ako malo, zasobu vody maju v tej zhrubnutej casti kmena. Skor odidu na preliatie, bud odhniju korene alebo praskne kmen a chyti sa tam hniloba ako by uhynuli na sucho
Odpovedať
Profilova fotka
a taketo nieco vobec moze vzniknut preliatim? nebude to predsa len nejaky skodca?
Odpovedať
Profilova fotka
Dobrý deň, chcem sa opýtať moja slonia noha ma hlisty ,kúpila som ju len pred mesiacom o obi, presadila som ju a teraz ma hlisty neviem čo s ňou, vie mi niekto poradiť?
Odpovedať
@beatka_rybarovaholekova kde ma hlisty? V zemine? Nepolievat aspon mesiac, aj tak potrebuje aby jej poda medzi zalievkami preschla uplne na popol. Potom niekolko krat za sebou poliat nejakym insekticidom, napriklad careo, odstup medzi zalievkami asi dva tyzdne. Dufam, ze su ju presadila do substratu pre sukulenty.
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 ďakujem pekne
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?