Slonia noha

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte. Mám doma krásnu sloniu nohu, ktorú som počas letnej dovolenky zverila kamarátke. Po návrate z dovolenky (10 dní) som na listoch objavila akési “chrastičky” či ako to nazvať, fľaky a čierne bodky, ktoré sú alé také drobné, že nie je možné v nich spoznať mušku alebo chrobáčika.Predpokladám, že to vzniklo preliatím. Jej stav sa od leta vôbec nezlepšuje, tak by som chcela poprosiť toho, kto má skúsenosť o cennú radu. Mám ju iba rok a nerada by som o ňu prišla. Prikladám fotodokumentáciu.
Odpovedať
1
2
Dobrý deň. Potrebujem poradiť so sloniou nohou. Mám ju asi 2 mesiace. Začali jej zo spodu schnúť listy a aby to nebolo málo, tak nedávno som si všimla že sa na ňej udomácnil nejaký druch živočícha 😥. Pridávam aj foto. Vopred ďakujem za otpovede a radu
Odpovedať
@miklusovav toto pomoze len tvtda chemia opakovane, odporucam postrek karate zeon alebo kareo substral, s odstupom 10 az 14 dni opakovane, minimalne 4 postreky. Verim, ze to da. Listy jej mozu zltnut aj z toho, ze jej larvy obzieraju korene, treba ju karate aj poliat a znizit zalievku, moze byt, ze je este aj preliata. Ak je to slonia noha, jedna zalievka raz v mesiaci bohate staci. Ale nie som si ista ci to nie je juka.
Odpovedať
@miklusovav este som nasla, ze maju https://www.osiva-semena.sk/hmyz/4247... okrem postreku toto vrucne odporucam aplikovat do pody, vstrebava sa cez korene, cicave mrochty sa otravia stavami
Odpovedať
no odtiaľ som sa naučila si už veľmi dlho kvety nekupovať, aj mojej mamine zakaždým odtiaľ voľačo vykape.
Odpovedať
@polina11 odkial? Vsak to je link na postrek, kupit ho moze hocikde, ale je pravda, ze nie vsade careo maju. Co sa semien tyka, tak maju aj rozne speciality co ini nemavaju, a ja som zatial celkom spokojna. Kedm mi nieco vykape, zvycajne je chyba uplne inde ako v kvalite semien
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte,dostala som od manžela krásnu sloniu nohu.....ale normálne z nej odpadli preč všetky listy až do kmeňa......už mám len kmeň .....dá sa to nejak ešte zachrániť?pusti ešte nové lístky???
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
mne sa táto rastlinka veľmi páči, počula som, že nie je až taká náročná, ale mne sa teda už veľakrát neosvedčilo, keď som aj nejakú "nenáročnú" doma mala. tak či tak sa mi nejak nepodarí postarať sa o ne tak, aby prežili 😄 vôbec neviem, čím to je a čo robím zle.
Odpovedať
aj si nejakym sposobom odstranila tych skodcov? neviem, ci to robi len ta fotka, ale pridu mi teda obrovski 😄 neviem, nechcem byt poslom zlych sprav, ale podla mna uz moc velke sance na zachranu tvojej slonej nohy nie su 😄
Odpovedať
@polina11 vacsina rastlin v domacnostiach umrie na utopenie. Ja moju noliniu polievam raz za dva tyzdne, je v samozavlazovacom kvetinaci, ma minimum sukulentoveho substratu, takze voda raz dva pretecie do zasobnika a tam si s tym zvyskom gazduje ako vie. Mam ju odkedy otvoprili baumax, to uz su desatrocia. Z gulicky o velkosti prepelicieho vajicka so 4 listockami mam rastlinu vysoku skoro meter, listy ma este stale dlhsie ako kmen a priemer zhrubnutej casti je len o par cm mensi ako 30 cm kvetinac.
Odpovedať
My sme ju mali taktiez velmi dlhu dobu, tiez mi nepozila nejak extra dlho, ale na utopenie rozhodne nie, to som si ista, pretoze som ju neprelievala. Polievala som ju opatrne a zriedkavo, proste ked bolo treba. Takze netusim, co sa jej nepolubovalo.
Odpovedať
Profilova fotka
A kde viem kúpiť takúto rastlinku? Dá sa pestovať len vovnútri či keď je teplejšie vonku, prežije mi aj vonku na slniečku? Má niekto skúsenosť? Rád pestujem.
Odpovedať
@darho semena nolinii sa daju celkom bezne kupit. Potom si budes pestovat vlasne. Uz roky ich vidam na stojanoch so semenami v supermarketoch. Mlade rastlinky sa obcas objavia v OBI, vacsie rastliny sa daju objednat, ale vzhladom k rychlosti ich rastu sa riadne drahe
Odpovedať
Článok sa načítava...
@darho je to izbova rastlina pochadzajuca z polopusti a suchach savan, zda sa mi, ze z juznej Afriky. Ako taka nie je odolna chladu. Znesie letnenie ale zimovat musi v interieri
Odpovedať
izbovu rastlinu by som asi silou mocou von nedavala. vsak doma jej vies vytvorit dobre podmienky si myslim 🙂
Odpovedať
@antoska65 no mne sa doma nedari ani izbovym rastlinam, ktore su vyslovene urcene do interieru 😄 neviem, co robim zle, ci si len vyberam nespravne rastlinky alebo co 😄 mozno mi to iba nie je sudene 😄
Odpovedať
@mirinka89 vacsina izbovych rastlin umiera na utopenie. Pri vode plati, menej je viac. A podla toho co mam skusenoasti z poslednych par rokov na roznych forach, velka vacsina tych rastlin umrela na privela vody lebo su pestovane v obaloch na kvetinace, kde malokto si da tu robotu aby skontroloval kolko vody a ako dlho stoji na spodku obalu. Ano, daju sa aj v obaloch na kvetinace pestovat, ale to bud treba skontrolovat pred dalsou zalievkou aka vlhla je zemina na dne kvetinaca alebo podlozit kvetinac nejakou drenazou aby kvetinac nestal vo vode aj ked ujde ruka. Dalsia moznost je pridavat do substratu agrogel na regulacii vlhkosti a pridavat perlit pre prevzdusnenie substratu a znizenie jeho absorbcie vody
Odpovedať
@antoska65 No akoze ano, da sa, ale co sa tyka izbovych rastlin, tak uz mam skutocne pred nimi respekt, nakolko aj tie, ktore boli oznacene za nenarocne, tak sa mi potvrdilo to, ze nenarocne absolutne neboli. 😄
Odpovedať
@martiza no tak to mama aj ja kolko krat taky pocit, ze proste u nas neprezije nic. ako keby sme mali nevyhovujuce prostredie pre rastliny vsetkeho druhu
Odpovedať
@liminka no tak na toto sa podla mna zakzdym "pestovatelia" len vyhovaraju 😄 ked sa nedari nejakej rastline, uhynie alebo podobne, tak najjednoduchsie je to samozrejme zvalit na zle a nevyhovujuce prostredie 😄
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
Mám na slonej nohe presne to čo pani na začiatku príspevku. Žiaľ tie tyčinky už nevyrabajú. Prosím vás poradí mi niekto niečo iné. Alebo videl ešte niekto tie tyčinky.Ďakujem
Odpovedať
@nocovka uz dostanes kupit len sanium tycinky s insekticidom. Careo je len postrek, mozno este zozenies granulat, ten sa da zapravit do pody. Ked nezozenies, tak kupúit koncentrat, postrekovat a zvysok rozrobeneho roztoku vyliet do pody odkial sa vstrebe cez korene
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 je to vhodne len na sloniu nohu alebo aj na monsteru?
Odpovedať
@darho na vsetky okrasne rastliny
Odpovedať
kedysi sme doma tiez mali sloniu nohu a mala aj taketo chrobaciky, no po case jej kmen nejak zmakkol a proste sme ju museli vyhodit. no tolko krat som si ju chcela znova zaobstarat a zakazdym som kupila nieco ine
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?