Chov sliepok

Zobraz úvodný príspevok
Chcem si založiť chov sliepok ale neviem o tom vela. Chcem vajicka a samozrejme aj nejake to maso. Aku "odrodu" sliepok radite? Comu sa vyvarovat a naopak na co dat pozor pri kupe? Odporucate nakup priamo na burze chovatelov? Diky
Odpovedať
1
2
@darho praveze nie je.Uz su u nas tyzden a prestali niest
Odpovedať
@matkoo72 Ja chovám "Dominanty" /z Juskovej Voli-robia rozvoz/, na vajíčka, púšťam ich do záhrady, ale až vtedy keď je už zelenina väčšia, žiaden problém, zelenina ktorá už podrastie ich nezaujíma. A hrabanie? Hrabú, ale nie tak hrozne, väčšinou hrabú kde sú mravence, nájdu ich skôr ako ja, v mravenčisku by aj tak zelenina nerástla, niektoré z nich žerú aj slizniakov, kliešte, mravce ap. preto u mňa na záhrade kde tečie aj potôčik táto hávedˇ neexistuje. Jedna mi začala jesť jahody, druhá objavila chuť dozretých rajčín, moja chyba, dával som im žrať poškodené jahody a rajčiny. No mám ešte psíka bradáča stredného na likvidáciu hryzcov, potkanov ap., zároveň sliepky aj naučil poriadku, kde nemajú čo hľadať odoženie ich, ináč ich stráži napr. pred kunou, líškou ap.. Takže sliepky nie vždy sú pohromou pre záhradu, skôr výhodou. Ich výkaly po zriedení vodou a dvojtýžňovom zrení používam ako vynikajúce hnojivo, je zaujímavé, že susedia už majú napadnuté rajčiny, uhorky ap. plesňou, ja nie, všetko pestujem mimo skleníka, dané hnojivo od sliepok ich asi posilňuje a vedia lepšie odolávať plesni a iným hubovým chorobám.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Ak chceš mať zdravé sliepky a nerobiť im stres z nedostatku miesta, najlepší je voľný výbeh. Samozrejme zabezpečený proti predátorom hustým pletivom a to aj z vrchu. Na 100 sliepok treba 400 m2 priestoru, z toho 1/3 má byt prekrytá proti dažďu. Kurín stačí 9 m2, bidlo pre 1 sliepku 20 cm miesta, znáškove hniezdo 1 pre 5 sliepok. Ak budeš chovať len čosi málo kusov pre seba v záhradke, urob výbeh pre 1 sliepku aspoň 1 m2.
Odpovedať
Profilova fotka
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@luciachrobacik ale ano, závisí od plemena nap. Brahmanky, Forvertky sú na mäso aj na nosenie vajíčok.
Odpovedať
@hoblinka13 Aj sliepky potrebujú oddych, ochladilo sa, majú radi teplo a sucho, nevyháňaj ich násilím von ak sa im nechce, ak sa im zachce moknúť - nech idú, ale nechaj kurník otvorený aby sa mohli vysušiť. Keďže im už veľa peknej trávy a chrobákov nezostáva, treba im dopriať aj kukuricu a oni opäť po oddychu začnú niesť.
Odpovedať
@hoblinka13 Aj na Veľľkú noc
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?