Malé mušky

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať ako sa zbaviť malých otravných mušiek v byte? Všimol som si že tieto malé mušky vylietajú zo zeminy skoro všetkých rastlín rastlín, ktoré máme v byte.
Odpovedať
Su to smutivky. Prva a najdolezitejsia rada je neprelievat substrat, v mokrej zemine sa dobre liahnu larvy, takze medzi zalievkami treba nechat substrat preschnut. Ako ich zlikvidovat? Maz moznost kupit zlte lepove dosky, na nich sa nalepia dospelce, nebude mat kto klast vajicka do pody, nebudu sa vyvijat larvy a casom sa ich zbavis. Dalsia moznost je zalievka nejakym insekticidom, aby sa zlikvidovali larvy v pode, to bude treba opakovat lebo treba zlikvidovat viac generacii lariav az kym sa neprestanu liahnut dospelce. Tretia moznost je kupit paraziticke hlistice aplikovat ich do pody a tie casom zlikviduju larvy. Dolezite je pred presadzanim vysterilizovat aj kupeny substrat a nove nakupene rastliny dat do izolacie ak by mali v pode smutnice aby sa to nerozsirilo po ostatnych rastlinach
Odpovedať
Sú tie parazitické hlistice bezpečné? Nebude to vyliezať z kvetináča ak sa to premnoží? Neškodí to nejako rastlinám?
Odpovedať
@filip10sk nie, paraziticke hlistice nikde nepolezu, Su masozrave, takze nebudu obzierat korene a ked nebudu mat co zrat, teda uz tam nebude ziadna larva, tak zahynu. Nepredstavuj si hlistice ako vypasene dazdovky, su to mikroorganizmy, volnym okom neviditelne
Odpovedať
Raz som dostala ako darcek jeden kvet, z ktoreho z hliny ale ze strasne vyliezali musky. Dostal sancu, ale nakoniec aj tak skoncil mimo bytu, to uz sa nedalo. Mozno to nejake specialne druhy rastlin pritahuju alebo co.
Odpovedať
@martiza pritahuje ich hlavne premokrena zemina, tam sa larva dobre dari. Bezne si ich donesies so substratom ci uz v kvetinaci alebo aj kupeny substrat. Dnes sa substraty pri vyrobe nenaparuju. Preto treba substraty pred pouzitim sterilizovat a nove rostliny dat do karanteny
Odpovedať
Zvyknem kupovat v DM take nalepky. Ono je to priamo urcene na tieto male muchy. Nalepku prilepis na kvetinac alebo na hocico co je v blizkosti a oni sa tam pekne nachytaju.
Odpovedať
Ano presne ako Zita pise, studovala som to tento rok, lebo som zacala pestovat zeleninu a kvety zo semien a skoro ma svihlo z tychto musiek, ked som to neriesila, tak som aj prisla o nejake sadenicky... Riesila som to zltymi lepovymi dostickami, v niekolkych vlnach sa pochytali, ako vyliezali dalsie generacie, ale potom uz bol klud ... dalsiu sezonu uz urcite budem najprv vysevny substrat sterilizovat ... Este som citala, ze je vhodne substrat v kvetinaci izbovych rastlin pokryt keramzitom alebo kamienkami, vraj sa tie dospelce nedostanu k mokrej hline a nemozu naklast vajka ...
Odpovedať
Kúpil som v kvetinárstve tie žlté lepové doštičky a ešte mi aj doporučili taký prípravok proti týmto škodcom volal sa myslím mospilan s tým som polial kvety a vyzerá to, že to trocha pomohlo. Sem tam sa ešte v byte nejaká tá muška objaví, ale už ich je menej. Veľa mušiek sa nachytalo na tú doštičku, na kvete, ktorý som nedávno sadil, takže odtiaľ sa tie mušky premnožili a vliezli aj do druhých kvetov. Možno ešte skúsim v kvetinárstve kúpiť tie hlistice a preventívne s tým zalejem všetky kvety. Inak čítal som, že vraj je dobré kupovať kokosový substrát s organickým pôvodom, vraj v ňom sa smútivky nenachádzajú a aj neskôr sa im vraj v tom zle darí, je to pravda?
Odpovedať
@filip10sk za mna osobne je kokosovy substrat uplne najhorsi, nema mineralnu zlozku a tym padom ak rastliny vycerpaju ziviny, ktore tam boli pridane umelo, co sa stane vo velmi kratkom case, su odkazane iba na hnojenie. Okrem toho kokosovy substrat nema prave najlepsie vlastnosti co sa tyka absorbcie a uvolnovania vlahy. A ze tretie, pre mna dost dolezite hladisko, elologicky sice vyzera fajn, lebo vsak je vyrobeny z odpadu z kokosovych orechov, ale ten odpad musel precestovat pol zemegule aby sa mohol v Europe pouzit do kvetinaca, takze jeho uhlikova stopa je na povazenie. Preto je lepsie kupit kompostovy substrat s pridanou mineralnou zlozkou (hlina, il, piesok) domacej vyroby, vysterilizovat ho v mikrovlnke ako kupovat kokosovy. Alebo ak ma niekto zahradu vyrobit si listovku, pridat kompost a zahradnu zeminu, pripadne hnojiva s postupnym uvolnovanim
Odpovedať
Profilova fotka
a take tie babske rady, to nemate vyskusane, ci nieco z toho funguje? citala som o skorici a aj o cukre, ze sa posypava zemina a neviem co vsetko este dalsie. ked som mala preliate a videla som, ze sa mi zacali robit musky, tak som vytiahla kvety zo zeminy a tu som dala do truby nech tie zarodky musiek pomru a to mi zafungovalo. len s tymto je celkom dost vela roboty a tiez to aj trva nejaky cas. tak hladam nieco efektivnejsie.
Odpovedať
@alieninka nastrkat zapalky do hliny som skusala, to zabralo, ale to boli male priesady v malych zakorenovacoch, v kvetoch to riesim bez milosti chemiou.
Odpovedať
zevraj na to pomahaju nejake lepiace pasiky, tiez sa chystam si ich zakupit, len na to zakazdym zabudnem, aby som to otestoval co to je za zazrak.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
ale oni su vsade, aj my ich mame doma a to nechapem, ze donesiem cerstve ovocie z obchodu a zrazu ich vidim ako poletuju.
Odpovedať
@branislavv octomilky a smutivky su dva rozne druhy. Smutivky su z hliny, octomilky sa grupuju na ovoci
Odpovedať
Profilova fotka
ale ako v principe muska ako muska lezie to na nervy tak ci tak. tiez mame pri niektorych kvetoch aj z hliny a aj pri ovoci, naposledy z bananov tusim.
Odpovedať
Profilova fotka
@sebrino tak hej, len proti muskam z hliny vies bojovat, napriklad tymi spominanymi pasikmi ale protim takym z ovocia, to netusim.
Odpovedať
Profilova fotka
tak potom najlepsie asi nemat doma nic a svaty pokoj 🙂
Odpovedať
zdravim vsetkych diskutujucich, no mam presne ten isty problem tie male mrchy z hliny, len nechapem, lebo som nic nepresadzala, nedosypala hlinu, a su vo vsetkych izbach mam v kazdom kochliku zltu lepku podchvilou si zatlieskam 😄 a dokonca lietaju aj v kupelni, kde ziadne kvety nemam. bojujem zatial s lepkami a skusam cesnak do pody 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@miggi83 fuha, tak to mas veru horsie ako ja, tak sa postavim asi do radu a pockam ze co tebe poradia 😄
Odpovedať
inak to by ma zaujimalo ako v tej hline mozu fungovat, ved to clovek ked kupuje tak nemoze vediet, ze presadi novy kvet a hned je zle lebo su vsade tie muchy.
Odpovedať
@branojan jednoducho, su tam nakladene vajicka a tie cakaju na vhodne podmienky. Ked su vhodne podmienky z vajicok sa vyliahnu larvy, tie ked sa vypasu vyliahnu sa dospelce, tie nakladu vajicka a uz to ide ako lavina
Odpovedať
Profilova fotka
my sme si raz na tie musky skusili kupit taky postrek, no ale nepomohlo, skor bola stena zafrkana 😄
Odpovedať
Profilova fotka
tak potom ako hovorim, vyhodim to vsetko aj s hlinou a je po probleme. toto by mali pisat na tie vrecia, ze pozor vajicka much.
Odpovedať
@branislavv no a potom by si mal doma čo? Stačí tú hlinu len vymeniť za novú 🙂
Odpovedať
suhlasim, aj moja starka to tak robi, ze ked ma vela much tak vymeni hlinu alebo presadi do zahrady. ona s tym ma este trpezlivost.
Odpovedať
mirinka89 no len tá má asi tú výhodu, že to má kam presadiť, keď sa jej objavia, ale čo takí ľudia čo bývajú v panelákoch 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
a tak ja neverim, ze by tie muchy mali byt k niecomu uzitocne, to sa snad nemylim.
Odpovedať
Musíte zredukovať polievanie a ak sa dá, väčšinou polievať do podmisky. Len občas zaliať zhora. Miesto žltých lepových doštičiek môžete použiť - natiahnuť aj obyčajnú mucholapku (také tie roličky čo sú v drogériach). Mám to takto vyskúšané. (Po aplikácii chémie máte na chvíľu pokoj, zasmradený byt a potom rovnaký problém znova a tak dokola.)
Odpovedať
Da sa ich vobec natrvalo zbavit? Lebo tiez som si zacinala mysliet ako mam pokoj a zase som ich spozorovala. Co si myslite o skorici, ktorou treba posypat hlinu z vrchu, uz som aj taku babsku radu pocula.
Odpovedať
Profilova fotka
co sa tyka skorice, to je ked sa ti robi plesen na hline a nie na musky ci?
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?