Kriky ako plot

Dobrý večer, chcela by som Vás poprosiť o radu. Mame záhradu v blízkosti hlavnej cesty. Chceli by sme pozemok trochu optický zakryť. Neviete mi poradiť aký druh kríkov by sa hodil do svahu, lebo pozemok je výškovo nižšie ako cesta? Zároveň musí zniesť chladné počasie na Orave, musi zniesť prostredie pri hlavnej ceste, nemal by byť nízko rastúci, aby teda splnil tu funkciu a zároveň by nemal byť veľmi drahý, nakoľko ide o väčšiu dĺžku? 🙂 Bolo by pekne, keby to aj č zime, keď lístie opada robilo nejakú clonu. Ďakujem za pomoc
Odpovedať
smreky? 😉
Odpovedať
@eva218 vtaci zob je ciastocne opadavy, hrabu sice zhnednu listy na jesen ale vacsina z nich ostava na rastline az kym nezacnu rasit nove, rastie celkom rychlo, dobre znasa tvarovanie. Strihany smrekovy plot tiez nie je zla moznost, v tatrach ich je vysadených kopa. Ja by som isla aj do kombinovanej vysadby, volne rastúceho, len ciastocne tvarovaného plota. Prestriedat viac druhov, napríklad vtyci zob a hrab doplnit napríklad forsitiou (zlaty dazd), mozno aj nejake popinave ruze, hloh, hlohynu nech je to pestre a este aj vtaky nakrmis
Odpovedať
Super, ďakujem za nápad. Už len makať 😁
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Tiež som mala podobný problém ako vyriešiť plotom súkromie od susedov, lebo ja plot z ich strany nemám, len oni a už roky tam majú zakopané stĺpiky, ale plot nerobia. Tak som hľadala niečo čo rýchlo rastie, nie je to drahé a je to aj pekné. Zvolila som si bazu a strihám ju tak, že odspodu ju mám tenkú lebo mám úzky pozemok. Hore nechávam širokú korunu kvôli tieňu, hniezdia tam vtáci a tiež aby mi nebolo vidno do kuchyne. Na jar je to krása keď je plot obsypaný bielymi kvetmi - robím sirup, potom z plodov robím k obedu malinovky a lekvár, suším na čaj na zimu. Kríky strihám, takže mám aj nejaké to drevo na kúrenie. Plot je hustý, tlmí hovor a nie je v lete cez neho nič vidieť. Cez zimu stačia husté konáre. 🙂
Odpovedať
@jvg to je super nápad a hlavne, aj z toho dačo máš, ak robíš sirup a podobné veci. čo by za to ľudia dali, hlavne teda tí, čo bazu cez leto horibilne zháňajú
Odpovedať
Ja mám živý plot z hrabov,vyzerá výborne, nemá škodcov a je nenáročný.A hlavne malých hrabov na sadenie je na krajoch lesa dostatok.
Odpovedať
@duarde akú máš šírku plota? Ďakujem.
Odpovedať
Teraz asi 50cm,mal som užší, ale predierali sa mi cez neho srny a žrali nám úrodu.Teraz je to v pohode.Šírku si môžeš určiť sama, ale myslím, že tých 30cm je minimum aby to dobre vyzeralo.A ešte niečo.hraby treba sadiť maličké, aby sa rozkonárili už od zeme.Ja som ich jednoducho vytrhával na krajoch hrabových lesov, a sadil tak 20-30cm od seba.Sadil som ich o niečo skôr, ale myslím, že ak vystihneš vlhké počasie prijmu sa aj teraz.Ono trvá pár rokov kým ten plot narastie, a treba ho tak 3x do roka strihať/ a to už od mala/.Mám ho už asi 10-12 rokov, odkukal som to v Česku, tam sú tie hrabové ploty veľmi obľúbené.Do tejto veľkosti narastie tak za 4 roky/ale to každý živý plot/.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 11 mesiacoch
@duarde Prosím vás, takýto hrabový plot treba strihať aj z bokov však? Mám miesto na živý plot tak 2m potrebujem ho dať čo najbližšie ku plotu. Asi by som ho nemal ako strihať z druhej strany. Inak je krásny takýto hrabový plot.
Odpovedať
Hrab vyzerá v každom ročnom období dobre a zaleží len na vás aký vysoký bude 🙂
Odpovedať
@kajo873 Strihám ho tak 3-4 krát ročne, z oboch strán aj zvrchu. Šírku a výšku si určíš sám, videl som už aj rôzne tvarované ploty do tvaru vežičiek a.p.,fantázii sa medze nekladú.Z čelného pohľadu je môj hrabový plot na ľavej strane pozemku a teda aj so zákona sa musím oň starať ja, takže so susedom mám dohodu, že ho strihám aj z jeho pozemku.Inak je veľmi pekný, ani to strihanie el. nožnicami nie je tak hrozné.Ostrihanie celého 40m mi trvá kak 2 hodinky v kľude.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?