Škodí brečtan starému stromu?

Na pozemku je stary ovocny strom po ktorom sa splha brectan. Skodi mu nejak? Treba dat dole alebo mozme nechat?
Odpovedať
Nie, neskodi. Brectan nie je parazit ako imelo. Len sa po strome splha za svetlom. Jedine, ze by bol tak rozrasteny, ze by branil pristupu svetla k listom. Ale ak je uz naozaj rozrasteny mohol by si poskodit koru ak by si ho daval dole, lebo o koru uz je prichyteny splhacimi korienkami
Odpovedať
@zita19 neviem ci mas pravdu. Lebo co som videl stromy obrastene brecnanom do par rokov vyschli. Tak ako brectan poskodzuje murivo budov. Vravi sa ze brectan cez tie upony ktorimy sa uchytava vypusta nejake latky co dokazu poskodit murivo,tak taky strom neni problem pre neho. Brectan na ovocnom strome,zla kombinaciaa
Odpovedať
Nevedela by som sa prikloniť k ani jednému z názorov. Vídavam veľa veľkých stromov obrastených brečtanom. A naozaj všetky vysychajú. Ale keď utneš dole pri strome brečtan, tak na strome vyschne - takže to vyzerá, že zo stromu neťahá živiny. Tie škodlivé látky z brečtanu by boli logickým vysvetlením, takže keby to bol môj ovocný strom, učite by som brečtan dole pri kmeni odstrihla. A vyťahala zo zeme čo sa dá, brečtan je pliaga. Aj keď pekná :)
Odpovedať
Profilova fotka
My sme mali brectan na starej jabloni, ale prehovorila som rodinu, aby sme ho dali dole (nepacil sa mi tam). Ked sme ho davali dole, zisla dole vsetka kora, korene brectanu drzali neskutocnou silou, byvalo tam milion pavukov a okrem toho nam vyhnila polka stromu. Takze sme ho zachranili asi v hodine 12, ako sa vravi.
Odpovedať
Dakujem za nazory, takze vyzera to tak ze mozno on ako taky neskodi, ale to ze ponuka ubytovanie pre rozne skodce atd je problem. Lebo co som sa docital tak berie silu z korenov, na hostitelovi sa len drzi
Odpovedať
No ja brectan vidim vacsinou na starych stromoch ktore zrovna nevyzeraju najzdravsie, takze nejak im podla mna skodi
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Profilova fotka
Myslim ze popinavky by sa mali splhat po niecom inom ako je zivy strom.
Odpovedať
Profilova fotka
....ja ho nechávam iba korigujem.....páči sa mi
Odpovedať
Profilova fotka
@jankomotitinko aj mne sa brečtan páči. V starých parkoch býva často polezený po rôznych stromoch a tam sa mi nezdá, že by nejak škodil 🤔 len po svojich stromoch by som ho asi loziť nenechala.
Odpovedať
Dávala som nedávno dole brečtan zo stromu a naozaj bolo vidieť že brečtan jednoznačne stromu škodí, poškodzuje kôru... takže korigujem svoj nerozhodný názor vyššie a opravujem na - brečtan určite škodí stromu
Odpovedať
Profilova fotka
@miselaho .....to je jasné :) ....nenechaj ho loziť po tvojich stromoch :)
Odpovedať
Profilova fotka
@jankomotitinko :-D po tých lozím ja ;)
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
@yolandas ano ono je to hlavny problem asi, ze tam mozu prezivat rozny skodcovia
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?