Bielenie ovocnych stromov

Robite to vapnom alebo latexom? Co je lepsie? Mozem to este teraz urobit ci uz je neskoro?
Odpovedať
@luciachrobacik moj otec to robil latexom, lebo raz pouzil vapno a prvy dazd to zmyl. A podla mna prave teraz to urobit asi treba, vsade pisu ze tie velke rozdiely teplot medzi dnom a nocou im skodia a to biele pomoze aby sa kora neprehrievala
Odpovedať
@luciachrobacik ja by som to latecom nerobil, strom musi dychat, takže za mna vapno. Si myslím ze uz je neskoro, neviem ci to ma zmysel, ma sa to robit v zime alebo skoro na jar. Robi sa to hlavne preto, ak su cez den plusove teploty a v noci minusove, co uz asi teraz nehrozí.
Odpovedať
stromy teraz netreba bielit, ked bielit tak tak ako pise @peterpe neskoro na jesen, alebo v zime. A pouzit jedine vapno aby ho casom dazd splavil. Latex sa pouzival ako nahrada stromoveho balzamu ale ani to nie je dobre riesenie, lebo drevo pod nim nedycha. @doktorkakvet velke rozdiely v zime, ked cez noc poriadne mrzne a cez den je svieti slnko, drevo sa prehrieva, dokonca moze byt strom poblazneny a zacne tlacit pod koru miazgu, ktora nasledne v noci zamrzne a potrha pletiva. Na jar uz moze byt rozdiel aj 25°, len nech v noci nie su mrazy pod -5°, kedy uz zamrza aj miazga
Odpovedať
@peterpe ale latex je pruzny nie? v nejakom zahradnom magazine teraz bolo ze vapno je prezitok a ze latex. tak kto sa v tom ma vyznat 😬 🤔
Odpovedať
@zita19 dakujem, vykaslala som sa teda uz na to
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
tak dnes som vyuzil pocasie a pekne pomaloval moje stromceky :-)
Odpovedať
@peterpe rozrabal si si vapno?
Odpovedať
ano natieral som vapnom, som si cca 2mesiace dozadu zalial vapenny hydrat primerane vodou, nechal dobre odlezat a teraz som to este doriedil vodou a natrieral
Odpovedať
To sa nerobi na jar? 🤔
Odpovedať
@spuchlina no rozne publikacie uvadzaju rozne informacie
Odpovedať
@spuchlina nie, na jar to je uz zbytocne. Bielenie chrani stromy hlavne pred popraskanim mrazom. Ma sice ja dezinfekcne ucinky, ale hlavna je ochrana pred prehrievanim dreva pocas slnecnych zimnych dni
Odpovedať
@zita19 som myslela ze nie tead na jar ako jar, ale ze sa to robi v takom obdobi ako je teraz
Odpovedať
Článok sa načítava...
@spuchlina je sice pravda, ze vo februari este mozu prist hromnicne mrazy a aj koncom februara nejaky zavan z Arktidy ale ked nemas nabielene teraz, ked udrela taka siberia, tak uz je to pomaly zbytocne
Odpovedať
Profilova fotka
@luciachrobacik ...opri dosku z juhu.
Odpovedať
my sme to robievali na jesen
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
@jankomotitinko preco opierat dosku z juhu? 🤔
Odpovedať
@luciachrobacik aby robila tien a strom sa neohrieval
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
Prosim vas aj mlade stromceky? Kolko toho mam natriet a date mi nejaky link ze co kupit? Dakujem
Odpovedať
@framboise1 pojdes do obchodu s farbami a kupis vapenny hydrat (alebo pouziva sa aj nazov hasene vapno) predavaju to aj praskove aj v takej kasovitej konzistencii, rozrobis s vodou (opatrne, rukavice, okuliare aby si sa neopraskala) na take vapenne mlieko a s tym namastis. Vela ti toho netreba, takze ake najmensie balenie maju. Obcas to maju aj v zahradkarskych obchodoch. Mlade stromceky nemusis, mozes. Natiera sa hlavne kmen a konare od hrubky asi 5 cm
Odpovedať
@zita19 dakujem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
natierat teraz ci nenatierat? stromy su rocne sadene minuly rok na jesen
Odpovedať
@misssssko nemusis natierat. Radsej si kup sietky proti ohryzu, aj zabrania zajavom ich poohryzat aj zabrania mrazovym prasklinam Natierat budes ked budu hrubsie, ked teda moc natierat chces. My mame zahradu desiatky rokov, nepamatam sa, ze by sa niekedy stromy vapnom natierali a nic sa im nestalo. Ani teraz nenatierame
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?