Mrazuvzdorne citrusy

Dobry den vospolok. Chcel by som vediet ci by bol zaujem o kupu mrazuvzdornych citrusov. Jedna sa o rastlinky, ktore znesu max. pokles -15, pri poncirusoch aj viac, tie patria do USDA zony 5-6, co je v ludskej reci -23 - -29 stupnov. Vacsinou su to hybridy citranzi, poncirusov, c. ichangensis. Ak by bol zaujem, mozem namnozit, nieco som uz namnozil a predstavujem si cenu okolo 15 eur. Ak zaujem nebude, mozem poradit, keby bolo cosi treba ohladom citrusov.
Odpovedať
@snow1 to su jedle nejake? Maju plody co sa daju spracovat alebo je to ciste okrasna zalezitost?
Odpovedať
No takto....ako by som to...jedovate nie su, ale nebicko v papulke to tiez nie je, vacsinou to chuti ako citron, alebo este kyslejsie :-) Par prikladov http://bannersbyricki.com/archives/4164 http://platefodder.com/2011/09/18/say... Poncirus je co sa tyka spracovania a chuti asi najhorsi, zato na pestovanie von najlepsi.
Odpovedať
Profilova fotka
Do akej veľkosti to potom rastie? Je to vhodné aj do menších záhrad napríklad či radšej väčší priestor?
Odpovedať
Poncirus vyrastie relativne velky, vid foto. Ostatne asi tiez, ale vlastnu skusenost este nemam, pestujem v nadobach. Urcite je to vsak velmi exoticka rastlina v nasich zahradach.
Odpovedať
Profilova fotka
@snow1 vau, ten je fakt celkom veľký. Pri dnešnom trende malých pozemkov to asi nebude vhodná voľba. Ale je to krásne :)
Odpovedať
@miselaho no pozor, to je taka fotka, asi nie najvhodnejsi uhol na ukazku. Ved vyguglit si to moze kazdy. Nie je to take velke ako sa moze zdat. Je to fotka z CR. Da sa krasne tvarovat a udrziavat.
Odpovedať
Profilova fotka
@snow1 popozerám ;) Inak k tým inzerátom si nevieš pridať foto? Inzeráty s fotkou zaujmú viac :) Aspoň nejaký stromček, ktorý máš ty - pre ilustráciu.
Odpovedať
@miselaho Veru neviem :-) Nie som na Slovensku, takze mozem pridat iba ilustracne. A citrusy by som namnozil iba ak by bol zaujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@snow1 kľudne aspoň foto plodov ilustračné, vyzerá to potom lepšie keď sa to zazdieľa na FB ;)
Odpovedať
Profilova fotka
Ja tento stromček mám od známeho.Ešte mi nekvitol a nemal plody,tie budú vraj až okolo 7-10 roku.Ale pre ilustráciu dám foto jeho stromku
Odpovedať
@similsk To je poncirus, semenace majú plody tak ako píšete, skôr ale neskôr ako skôr :grin:
Odpovedať
poncirus je pekný okrasný stromček/kríček, ale veru riadne pichľavý :) Plody sú síce nejedlé, ale semienka v nich sa používajú na vypestovanie podnoží pre citrusy.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@sylviah5433 všetko je pravda, okrome toho, že plody sú Nejedlé. Plody jedle sú, ale sú veľmi kyslé s horným podtónom a majú veľa semien. Môžu sa použiť na dokyslovanie čaju napríklad, alebo na výrobu marmelád a sirupov. Na nete je fúra receptov, pre tých čo majú chuť na experimenty. Pestuje sa to ale hlavne na okrasné účely.
Odpovedať
skoda ze to nema sirsie prakticke vyuzitie
Odpovedať
@snow1 jasné, sú jedlé, jedla som a neotrávila som sa :-D :-D Ibaže nie je veľmi čo jesť, a chuťovo 😒 . Ale bola to zaujímavá skúsenosť. Rastlinka je to však veľmi pekná. :) A oplatí sa na podnože.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Profilova fotka
Pochválim sa mojím citrónovníkom.Minulý rok prvý krát zakvitol,asi 200-250 kvetov,ale je to relatívne mladý stromček,a nakoniec sme zozbierali prvé plodý asi 7ks.V decembri susedia pozerali ako puci,že mam vonku na stročeku citróny,nechápali.
Odpovedať
Profilova fotka
Zabudol som vložiť foto
Odpovedať
Poncirus, ale su aj vhodnejsie odrody na konzumaciu, ktore vydrzia miernejsiu zimu
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?