Pestovanie melónov

Neviem či to zaradiť do ovocia alebo zeleniny :D Je melón ovocie alebo sladká zelenina? 🤔 🤔 🤔 Ale nie to som chcela. Prosím kto má reálne skúsenosti a dopestoval už. Ako na to? Teraz vysiať semienka, predpestovať? Čím hnojiť, na aké stanovisko dať. Líši sa to pre červený vodový a žltý? Niekde sa píše že polievať veľa, inde že nie, lebo aj v grécku sa pečú na poliach a nepolievajú. Vraj vtedy sú nútené robiť si zásoby vody a vtedy je melón chutnejší. Som zmätená z toľkých info :-.
Odpovedať
1
2
skusili sme cerveny, mali sme 2 rastlinky, na 1 nic, na druhej sa urobili 2 plody. len jeden prezil. a naozaj treba to polievat, potrebuje to vela miesta, ono ako rastu slahune, tie zapustaju korene, potom sa lahsie dostane voda k plodom. pestovat uz nebudem, potrebuje to vela priestoru, podobne ako tekvice. a este foto nasho jedineho :-)
Odpovedať
Práve som pridal moje skúsenosti s pestovaním na konštrukcii :grinning:
Odpovedať
No alebo skus pozrieť tu som dával príbeh melónov na pergole, minulý rok. Možno sa niecim inšpirujes.
Odpovedať
@cina1 ale je krasny :) @kesu81 idem pokukat, dakujem :)
Odpovedať
Tiez sme skusali minuly rok a pokracujeme aj tento rok, idem skusit viac druhov cervenych. Vysledok z dvoch rastlin, boli dva plody. Zhruba velkosti ako v obchode mensie. Boli ale ovela stavnatejsie. Potrebuju vela zivin a priestoru, polievali sme, vzdy ku korenom. Sadenice sme si predpestovali, dobra je cierna folia a slnecne teple miesto. Zem sme vyhnojili este pred sadenim NPK s guanom.
Odpovedať
@ella555 a uz mam predpestovavat?
Odpovedať
@m0n4 uz je neskoro predpestovat, melony sa vysievaju zaciatkom aprila, lebo od vysevu do prveho kvetu maju 90 - 120 dni, ale mozes mat stastie a podari sa. Odporucam aj na meplony pouzit metodu zastipovania rastlin za piatym pravym listom. Na bocnych vyhonoch vstkych uhoriek, tekvic, dyn aj melonov sa tvori viac samicich kvetov, cize aj viac plodov. Nevieme ake dlhe bude leto, tak by som odporucila nechavat na rastline minimum plodov aby sustredila sily do plodov nie do dalsieho kvitnutia Samozrejmost je dobre vyhnojena poda s bohatou zasobou humusu, vela vody a chranene stanoviste.
Odpovedať
@m0n4 Ako pise Zita, uz v aprili, ale ja som minuly rok tiez zacala neskor, takto nejak v maji a dozreli sice az v septembri, ale podarilo sa. My ale byvame na juhu a je tu teplo.
Odpovedať
@m0n4 jo a vlani predavali predpestovane sadenice aj v Hornbachu aj tetky na trhu. Zas 1 -2 za sadenicu€ nie je vela. Ja som vysievala zaciatkom aprila, vzisli mi z 12 semien 4, z dalsieho vysevu 3 a ofukujem ich a este budem, kym vysadim. Asi sa o rok na to vytoto a kupim tie 4 co mi tak treba hotove a bude to bez starosti
Odpovedať
Nas sused to pestoval dokonca vo vedre velkom. Ja som neskusala, ale jemu sa darilo
Odpovedať
Profilova fotka
@m0n4 ahoj, dnes som zverejnila tento článok, snáď pomôže ;) https://www.zahrada.sk/magazine/toto-...
Odpovedať
@miselaho haha dakujem, tak vyskusala som vysiat, nieco lezie, tak uvidime ked dievcata pisu ze neskoro som sa spamatala 😴
Odpovedať
Článok sa načítava...
@zita19 tak skusim pozriet ci nemaju nejake pekne sadenicky
Odpovedať
Profilova fotka
@m0n4 o rok budeš pripravená ;)
Odpovedať
@miselaho to urcite :) Dakujem za vsetky rady
Odpovedať
@m0n4 dnes som bola v OBI v Kosiciach. Mali sadenice vodovych melonov
Odpovedať
@zita19 tak kym som sa tam dotrepala, u nas uz nebolo. Nevadi, uz to mam naplanovane na buduci rok ;) Este mozno dotaz: Ktory je menej nachylny na choroby/skodce? Cerveny ci zlty?
Odpovedať
@m0n4 mne sa zatial udarili len zlte, aj to tak asi 4 kusky. Cervene mi ani nevyklicili, takze netusism
Odpovedať
treba na ne aj nejaky specialny sklenik?
Odpovedať
@kamkamilka nepotrebujú, rastu vonku bezne
Odpovedať
A co potom v zime s nimi?
Odpovedať
@veroniqua112 co v zime? Vsak v zime melony nerastu :) Na jar vysejes nanovo
Odpovedať
Ja teda vobec neviem ako na to, tolko krat som si uz skusala melon vypestovat, no zatial sa mi to este nepodarilo
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
@rolia ano pestovanie melonov nie je uplne jednoduche, vyzaduje si starostlivost ako som citala
Odpovedať
My sme mali minulý rok zo štyroch koreňov cca 9 červených melónov, a z toho najväčší mal 11kg, ostatné trochu menej, ale v podstate boli všetky veľké a sladké ako med, s tými v obchode sa to nedá porovnať :) boli dosť horúčavy, tak sme ich často polievali - aj dva tri krát za deň dažďovou vodou. Sadila som ich z kupenych priesad. Tento rok sme zasadili žlté, tým sa tiež darilo, akurát tie stačilo menej polievať - raz za deň :)
Odpovedať
@veronikakon fiha, tak to ste pekne dopestovali, aka oblasat slovenska to je prosim?
Odpovedať
@cokoladovyjoe západné Slovensko, okres Senica... :)
Odpovedať
@veronikakon a povedal by som ze Senica je uz dost vysoko a je tam chladnejsie :) Super
Odpovedať
@cokoladovyjoe ono už sú teraz tie letá dosť horúce... Pravdu povedať, ja som to kúpila a zasadila len tak zo zvedavosti, a boli sme milo prekvapení, že boli také veľké :))
Odpovedať
@veronikakon gratulujem, to bol veru uspesny pokus :)
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?