Postrek novovysadených stromčekov

Profilova fotka
Ahojte, Na jeseň sme vysadili slivku (odroda Stanley, podpník myrobalán vanovický), a dve jabloňky (odroda Jonathan, podpník M7, odroda Breaburn, podpník MM106). Na jar som ostrihal a vyrazili lístky, na Jonatanke aj tri kvety....čo ďalej striekať, nestriekať? čim a kedy? Slivka by mala byť odolná voči šárke a monilióze...
Odpovedať
Ja by som nestriekal :)
Odpovedať
Profilova fotka
Na webe máme kalendárium, čo, kedy a proti čomu postriekať (prípravok si vygoogliš podľa toho, či chceš ekologickú, alebo chemickú ochranu ;) ) : http://www.zahrada.sk/magazine/efekti... ;-)
Odpovedať
@fega Tak oni vsade pisu odolnost voci sarke a monilioze ale opak je pravdou.Stanley je nachylny na moniliove usychanie vetvi strieka sa proti tomu pred zaciatkom kvitnutia a tiez mozno aj na konci-napr pripravkom Signum.Neviem v akej lokalite si ak tepla a sucha mohlo by to byt lepsie.Sarka to iste ,Stanley ziadny drzak nieje.Ale pokial okolo teba niesu ine slivky zo sarkou snad ti roky vydrzi bez nej.U Jonathanu uvidis ci sa ti nieco nato bude chytat,napr mucnatka a chrastavitost nechal by som to tak v pripade ak by to bolo vo velkom postriekas.Braeburn-doma vypestovany -by malo byt nieco uplne ine ako z obchodu-teda chutovka.Tie z obchodu byvaju onicom.
Odpovedať
Bacha, nemylte si odolnost a rezistenciu. Odolnost znamena, ze ju nedostane, ale kedze rastliny nemaju imunitny system, nevybuduju si odolnost ani pri prekonani infekcie ani vakcinaciu pre rastliny este nevymysleli. Rezistentny znamena, ze aj ked dojde k napadnutiu chorobou (je jedno ci je to monilioza, mucnatka, chrastavitost, sarka, kuceravost...) rastlina sa lepsie vysporiada s tymto napadnutim ale sama od seba sa ani nevylieci ani nebude s ochorenim sama bojovat. My mozme bud nejakymi agrotechnickymi zasahmi zredukovat moznost napadnutia (spravny rez, odstranovanie napadnutych casti, vyhrabavanie napadnuteho listia, udrziavat strom v dobrej kondici zavlahou, pri mladych stromoch aj hnojenim), alebo preventivne striekat.
Odpovedať
Profilova fotka
@miselaho ďakujem, tento kalendár som si nevšimol... @suhaj24 sme v šenkviciach na kopci, takže teplejšie a vďaka vetru aj relatívne suchšia oblasť tak uvidíme. V každom prípade budem aj slivku teda sledovať. @zita19 akurát som objavil vošky na ríbezliach takže postrek v princípe neodmietam a zajtra ich streknem, po odkvitnutí asi preventívne aj stromčeky ak si niečo všimnem... ako a čím hnojiť novo zasadené stromky?
Odpovedať
Profilova fotka
@tolstolobik ja som akurát objavil vošky na ríbezliach tak to bez postreku asi nepojde.. 😒
Odpovedať
@fega ja hnojim granulovanym kravskym hnojom pri vysadbe, potom prve dva, tri roky, ich obcas streknem na list nejakym hnojivom co mam aktualne rozrobene (mne sa bezne stava, ze zarobim 10 litrov paradajkoveho a tym ide cela zahrada, alebo jahodoveho a to ide tiez po celej zahrade, a uz som striekala aj muskatovym, ktore som v nahlom pominuti zdraveho rozumu kupila napriek tomu, ze muskaty uz roky nepestujem, ale ked bolo v zlave :-D ), . A ked mam fakt vazny zachvat prehnanej starostlivosti tak im pridam do zalievkovej flase nejaky rokosan, co je moje skutocne najoblubenejsie hnojivo. Pri kazdom mladom strome mam zakopanu PET-flasu s odrezanym dnom, cez ktoru ich zalievame priamo ku korenom.
Odpovedať
@fega Myslim ze novo vysadeny stromcek nejak extra ziviny nepotrebuje.Trebalo do jamy premiesat kompost s hlinou, pripadne pod korene kde sa teraz strom nedostane dat nejaky hnoj ako zasobu do buducnosti kde si tam natiahne korene.Ale mozes casom zapracovat do pody naokolo nieco.Napr na bazosi ponukaju konsky hnoj zadarmo-za odvoz, pripadne vo vreciach kolko potrebujes.
Odpovedať
Profilova fotka
@suhaj24 Do jám som dal na jeseň pri sadení maštalný hnoj granulovaný takže niečo tam je, len tak som sa pýtal či sa hnojí aj nejak pravidelne alebo občas a čím ...
Odpovedať
To co si dal do jam staci nateraz, netreba to prehanat. Striekat ak treba proti voskam, vyuzil by som ekoochranu - rock effect ak to mas pri dome.
Odpovedať
@fega Tak ty by si mohol mat pomerne dobru podu v Senkviciach .Urcite ti to nerastie na piesku.Poznam 30 rocnu hrusku Lucasovu (nikdy nehnojenu) zasadenu v tak zalostne piescitej zemi ze az hroza a roky obsypana-sice plody mensie ale kopa(podnoz samozrejme hruska plana).Prehnojenim naopak mozes vyvolat na jablkach nedostatok vapnika a nastup horkej pehovitosti napr.
Odpovedať
Profilova fotka
@konyk už som medzi tým použil postrek čo doniesla manželka zo záhradnictva, keď som sa potom vypytoval čo povedli tety predavačky mám dojem že moc nevedli čo ponúkali...ale už je to na ríbezliach 😒 Striekal som Decis Al
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@suhaj24 No máme dosť nepríjemný íl...boli to bývalé vinohrady takže úplne nepriepustná ťažká pôda...ale jamu som dával väčšie a do jamy premiešaný íl s dovezenou záhradnou zeminou pre výsadbu....hnojiť zatiaľ nebudem.
Odpovedať
@fega To by si sa cudoval v com vsetkom dokaze strom rast a plodit.Raz som vykopaval hrusku planku ktora rastla v skale zhora bolo trocha zeminy a potom skala strom zakliesneny v skale,korene si predrali cestu ,keby som to nevidel neuverim.Podobne dalsie pripady podla fotiek si myslim ze to vobec u teba nebude take zle.Isteze su aj lepsie pody ...ale priroda je silnejsia
Odpovedať
@fega zabran mravcom aby tam chodili ak je to na stromcekovych. Striekat mozes aj silnym vyluhom z prhlavy, smrdi to jak das, ale pomaha
Odpovedať
Profilova fotka
@tolstolobik mravce som zatiaľ nezaevidoval ale budem sledovať, vďaka.
Odpovedať
Profilova fotka
@suhaj24 to máš asi pravdu. Prvý rok čo sme nasadili veci boli prírastky minimálne a skôr sme bojovali aby sa veci ujali. Teraz na jar lonicera vyhnala toľko výhonkov až sa bojím prejsť okolo že ma obtočí :-D takže to chce asi čas. Som vďačný aj za "trávnik" že už nieje buď bahnisko alebo stvrdnutý betón - aj keď to nieje golfáč ale na také domáce žuvanie aby som stále len decká neokrikoval "nestúpaj tam, nekop tú loptu" to úúúplne stačí ... 8-)
Odpovedať
@fega Mravce si dokazu nanosit na stromy vosky a tam ich pestuju ,problem je v tom ze vosky roznasaju napr šarku sliviek ktora je neliecitelna , a tak u slivkovin,marhul,broskyn by som sa snazil aby sa mravce volne nepremavali po stromoch.
Odpovedať
@tolstolobik ako dlho mads tu zihlavu namocenu a aka je potom koncentracia toho roztoku? teda kolko vyluhu a koľko vody zmiesat na postrek. Lebo ako sa mi mari tak potom to uz je silne hnojivo tak aby sa listy nepopalili. Diky
Odpovedať
@fega decis je v pohode ked to neprehanas, z toho padnu
Odpovedať
@peterpe ja napcham do 10l vedra prhlavu, zalejem vodou a necham na slnku kvasit tak 3 dni. Potom opatrne zlejem a postrekujem
Odpovedať
@tolstolobik diky vyskusam, lebo ja som niekde cital ze nechat 3 tyzdne kvasit, ale potom to bolo treba zase riedit.
Odpovedať
@peterpe 3 tyzdne je moc a podla mna je to fakt hazard ze to tie rastliny spali. Viac ako 3 dni by som nenechaval, naozaj uz potom riedit a nestriekat, skor na pohnojenie nechat
Odpovedať
@tolstolobik Dedo kvasil v sudoch cele leto obrovske mnozstva prhlavy,riadne to smrdelo, na polievanie sa to riedilo tusim 1:10 ,bezne k tekviciam , paradajkam a kde comu ako dobre hnojivo.
Odpovedať
@suhaj24 vsak vravim, ako hnojivo ok, ale ako postrek uz by to bolo silne
Odpovedať
@tolstolobik zihlavovy vyluh na postrekovanie sa pouziva riedeny 1:10
Odpovedať
@tolstolobik vsak aj mne sa to zdalo dlho, asi to bolo myslene ako hnojivo. Teraz je to s tymi voskami katastrofa..mam ovoskovanu celu broskynu, ale uz kukam ze nabehli larvy lienok tak snad ich trosku obmedzia.
Odpovedať
@peterpe vsade su vosky, este aj na burine, to som este ani nevidel. Otras. Ale tiez kopec lariev lienok, to zas bude lienkova invazia na jesen :D
Odpovedať
@zita19 taky dvojdnovy nereba riedit
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?