Rez sliviek

Dobrý deň, prosím Vás obraciam sa na Vás, skúsenejších záhradkárov, ohľadne výchovného rezu a to konkrétne slivky TopTaste a Čač. Lepotica. Na obrázkoch som znázornil nejaký ten rez, ktorý by som zrealizoval ja, preto sa chcem poradiť či by niečo takéto mohlo byť, prípadne čo by ste ponechali, pripadne odstránili. Budem rad za každú jednu radu. Ďakujem každému jednému za názor. (PS: rez chcem vykonať teraz, tie stromky sú divoké, raný zatriem balzamom, robil som minulý rok rez o takomto čase na jabloni a hruške a všetko v poriadku, i keď viem, že sa odporúča jarný.
Odpovedať
Skus pozriet tento clanok, celkom pekne je to tam nakreslene: https://urobsisam.zoznam.sk/zahrada/k...
Odpovedať
je jedno aka odroda, normal si pozri povysadbovy rez slivky
Odpovedať
Ahoj, bol som na prednaske v Trencine, bol tam pan Jakubek a ten kazdy jeden kupeny stromcek, ktory mu ludia dali ostrihal na "tyčku", proste nenechal tam ziadne konare, my sme akurat nasadili par stromcekov a na jar pojdu na takyto strih, dovod je prosty, zapestuju sa ti poriadne korene a zosilnie pnik, cloveku je to luto ostrihat lebo uz chce mat tu prvu slivku ale asi to ma nieco doseba
Odpovedať
@miskolidka ja by som tie stromčeky ostrihal v tomto období (najlepšie až o pár dní) a zároveň si odložil vrúble z tých stromčekov . Kúpil som taktiež nejaké broskyne a mám v pláne to takto spraviť. Taktiež som bol v Trenčíne na tej výstave ako dosť ma to prekvapilo bol to radikálny rez.
Odpovedať
@zahradkar123456 Zo starej odbornej knihy OVOCINARSTVO r. 1911. Slivka- Sliva- Slivoň ( Prunus : prineseny bol Alexandrom Velikým z Vychodu, najpravdepodobnejšie zo Syrie...delia sa na 10 tried. Gulate slivy, Ovalne slivy, Vajcovyte slivy, Tabulove slivy (ringle), Voskpve slivy, Švestky, Pološvestky, Datlove švestky, Ovesné slivy, Špendliky. Slive sa dari v každej pôde, len nie v piesčitej : v lako vapenitej alebo hlinitej dáva plody krásne vyvinuté a velmi sladké. Kupujme vždy šľachtené sadenice slivkové. Aky ma byť ovocny stromček k sadeniu: Stromček ovocny ma byť rovný, zdravy, s korunkou a množstvom koreňovych vlasočníc. Chraňme sa kupovať stromky napadnute rakovinou, tato choroba sa môže preniesť na ostatné stromy...Ak nema stromček kupeny práve vyvinutú korunku, nie je na škodu, ale ak si môžeš vybrať, urob tak, a nemusíš aspoň korunky zrezávať a novú tvoriť.... stromček nemá mať na sebe rany, ani machy ani iných priživníkov... ani ohryzený, odrený alebo inak zmrzačený... veľa krat si hospodar vyberie pekný štep a dobre ho zasadi a predza strom len živorí. pričin môže byt mnoho: špatná pôda, mráz, vetri, sucho a iné. Čerešne vysadzaj na výšiny, švestky, slivy, broskyne a marhule do údolia, višne do polotieňa, jablone na severnú a západnú stranu, orechy v kraji každom a v kaťdej pôde rastú-pri horách len živoria. Priepustna, vlhka, hlinita pôda, na ktprej stromy ešte neriastli, sa hodí najlepšie k posadeniu. Vysadene stromky zalievaj často rozriedenou hnojovkou-dočkač sa velkej radosti (na jednu kupu- 1L starej hnojovky) . Koreňov ani vetvičiek pri sadeni veľa nerež, čim viac vlasočnic, tym menej rež korunku: pred sadenim stromček najskor ponor do kejdy ( riedky hnoj smiešany s hlinou a vodou) a učinok bude znamenitý....zaraz pred sadenim kôl rovno do jamy, kde ma stať stromček............a dobrou zemou ho zakry... Zasadeny stromček sa obyčajne prepadne , preto sad stromky vyššie, aby neboli utopené....... Vsaď stromček tak, aby kôl k severnej alebo ešte lepšie k juhovychodnej strane prišiel. Kôl bude trošku predza len chraniť stromček pred úpalom a tiež mrazivými vetri..... aby strom pred jarným vysychanim bol chranený, obviaž ho slamou................................................V knihe je toho vela, aspon v skratke...ospravedlnujem sa za dlhy prispevok
Odpovedať
Tak stromky su uz ostrihane, vruble poodkladane 🙂
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?