Vrubľovanie čerešní

zdravím, chcem sa opýtať na vrúbľovanie čerešní. už viem, že nejlepší čas na vrúbľovanie je koniec februára až začiatok marca a to anglickou kopuláciou. problém mi však robí uchovanie vrúbľov. za celé roky som už vyskúšal všetky možné spôsobí uchovávania, ale výsledok bol mizerný. napadlo ma či by sa to nedalo spraviť tak, že vrúbeľ odstrihnem priamo zo stromu vo februári a rovno ho naštepím kopuláciou na moju čerešňu doma. je tam nejaká šanca na ujatie? príde mi to ako najvhodnejší spôsob, pretože konáre na strome prečkajú zimu a určite nevyschnú ani nesplesnivejú. či to je blbosť?
Odpovedať
@hudos00781 Mam dobre skusenosti s metodou chip budding u ceresni.A je jedno ci pouzijes chip na jar(zo zimnych vrublov) alebo pocas leta z letnych.Na youtube je xy videii k veci.Kazdopadne uz stari odbornici odporucali odoberat vruble ceresni v dec,januari aby bola vyssia prijatelnost.Sam som vruble uschovaval celu zimu v miestnosti kde mrzne ,zapichnute scasti do piescitej hliny.Pravdou je ze take vruble u jabloni bez problemov-vydrzia do maja aj juna.O ceresniach sa to vobec povedat neda.Ale to odpada kedze ked clovek chipuje skoro na jar.Kazdopadne som chipoval az ked teploty stupli do takej miery aby bolo umoznene zrastanie,tvorba kalusu a pod.
Odpovedať
ale je to možné urobiť zo stromu na strom?
Odpovedať
@hudos00781 Mozne to je , ale ujatelnost by mala byt nizsia nez ked si odoberies vruble v januari, a to z toho dovodu ze mesiacoch februar,marec uz vrubel dostava nejake ziviny zo stromu do seba(co sposobuje nizsiu ujatelnost) ,kdezto ten odobraty v januari ich nema a nieje ani napucany,naliaty.Ako neviem ake ceresne stepis, stalo sa mi ze bola vtacnica v zemi,rastla cely zivot v suchej nevyzivnej pode,zle miesto a konkretne tu som nikdy nemol zastepit-skratka cely zivot ten strom osud bil a tak ani moje chipy sa nechytali.Stava sa aj to.Strom rezignoval na nieco lepsie :). Ale u inych vtacnic na inom mieste problem nebol.
Odpovedať
@suhaj24 skušal už niekto z Vás naštepiť čerešnu na višnový podpnik? Videla som video, kde jeden 70rocny pán takto vysadil 30árov čerešní naštepenych na višňovom podpníku v odstupe dva metre od seba.
Odpovedať
@janine1030 Ceresnu na visnu som neskusal.U nas v skolkach sa skor pouziva mahalebka-co je visna turecka, lebo nema tak silny rast a velkost ako vtacnica a dobre znasa sucho.Podnoze sa volia z urcitych dovodov koli urcitym vyhodam.V malom u zahradkarov to byva tak ze kto co ma ci zozenie nato nastepi.
Odpovedať
@janine1030 inak nam visne vyrastaju vsade z kostiek, to iste vraj robia aj ceresne a v pohode z toho vyrastu pomerne rychlo rodive stromy
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Môžem teraz v auguste štepiť čerešňu pod kôru, nemám podpník vhodný na spojkovanie.
Odpovedať
Treba skusit ja takto stepim v aprili do planej visne
Odpovedať
Teraz som robil pokus so štepením a očkovaním višne a čerešne. Višnu cca 4 ročnú z kôstky, tento rok divo vyrástla, tak som skúsil dve odrody višne očkovať do T zárezu a aj štepiť anglickou kopuláciou. Len som mal tenké konáriky, neviem uvidím čo to spraví. Najprv sa kôra na štepenom konáriku zošuverila akoby schla, ale teraz som pozeral že už je opäť pekne hladká, a aj stonka listu pekne odpadla. Asi z toho niečo bude. A čerešna tak isto, prvý deň bola taká akoby zosušená a potom zasa nabrala na objeme. Čerešňový podpník je zasa z čerešňovej kôstky. Zatiaľ to je 5 dní od pokusu, hádam sa niečo podarilo.
Odpovedať
@hudos00781 samozrejme a podľa mojích skúseností aj najspoľahlivejšie
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Ahojte, prosím vás máte niekto odrody čerešne Karešova alebo Rivan? A mohol by mi poskytnúť štepy? Poslať, prípadne v okolí HC, TT by som prišiel osobne. Ďakujem.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?