Výmena vrúblov

Ahojte, myslim ze toto je perfektny priestor na to aby si ovocinari mohli vymienat vruble zaujimavych odrod. Uz rok komunikujem s jednym panom zo zapadu ktory mi na jar poslal na vychod jednoducho postou vruble zabalene vo vlhkych novinach. Spolu som navrubloval na jar asi 50 vrublov a na moje prekvapenie sa ujali takmer vsetky z coho mam obrovsku radost. Je dolezitych par bodov pre uspech:   - vruble sa odoberaju vzdy z juznej strany - strihaju sa vyhradne jednorocne vyhonky - idealny cas strihu je podla skusenosti Januar / Februar   - uskladnenie je idealne zapichnut vruble do vlhkeho piesku v pivnici alebo v chladnicke   - na uspesnost vrublovania vplyva aj faza mesiaca  Okrem ineho je to skvela prilezitost ako zachovat stare odrody. Uz je samozrejme vecou dohody ci a za aku odmenu. Dufam ze sa tato iniciativa uchyti.  Zacnem teda prvy, dopytujem nejaku zaujimavu maslovku hrusku a voči šárke odolnú slivku. Na odmene sa dohodneme.
Odpovedať
1
2
5
@aveiro to je krasna tema, moj muz by mal z teba radost 🙂 Ja sa tomu nerozumiem, ale davam si z nostalgie sledovat tuto diskusiu...
Odpovedať
@babkazvidieka Pozdravte pana manzela a kludne prispejte v jeho mene. Ak mate nejake odrody ktore by mi vyhovovali mozme nieco vymysliet ;-)
Odpovedať
@aveiro pan manzel uz nie je, ale ked pojdem menit kvety tak pozdravim... Ja sa tomu zial nerozumiem :(
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Zdravim, marne zhanam vruble starych odrod jabloni. Viete mi niekto poradit. Tych, co som vygooglil a kontaktoval bud neodpovedaju, alebo vruble nemaju, ci neposielaju.
Odpovedať
@aveiro Zdravim, marne zhanam vruble starych odrod jabloni. Viete mi niekto poradit. Tych, co som vygooglil a kontaktoval bud neodpovedaju, alebo vruble nemaju, ci neposielaju.
Odpovedať
Profilova fotka
@galmar2 ahoj, mám na záhrade starú prastarú jabloň, jonatánku. Okrem toho tam mám ešte jednu starú odrodu, ale neviem, ako sa volá. Veľmi rada Ti podarujem vrúble ak mi napíšeš, ako ich odobrať atď ;)
Odpovedať
@aveiro Cau aveiro. si dobry niet co dodat, je to parada ako sa ti to ujalo ...
Odpovedať
Tak sa pripajam aj ja. Ponukam zatiaľ obmedzené množstvá figovníkov. Rád vymením v podstate za hocičo. Najlepšie osobný odber v BB. -figovniky, rozne druhy, už zakorenené -figovníky, odrezky na zakorenenie, teoreticky možem nechať zakoreniť aj u seba na zahrade a odber by bol na jeseň
Odpovedať
Tak sa pridam aj ja :-) Mozem darovat na jar zakorenene josty, par sa mi chytilo z odrezkov. Ak by mal niekto vrublik nejakej zaujimavej odrody tak by som sa potesil :)
Odpovedať
Ako spravne odobrat vruble? Poradite?
Odpovedať
@turanga_leela myslim si ze v uplne prvom prispevku je to pekne napisane :-) su tam rady ako na to, skor je u mna problem ako udrzat vruble v dobrom stave dlhsie obdobie. Ja ich uskladnujem v chladnicke, ale treba ich pravidelne kukat aby nevyschli ale zase ani nesplesniveli.
Odpovedať
@turanga_leela ani ja moc tomu nerozumiem...ani z toho popisu...ake dlhe to ma byt...to su tie "vlky"? Nejak tak polopatistickejsie...ale toto nie je tema asi zamerana na vyucbu amaterov, takze neostava nic ine, len studovat asi po vlastnej linii
Odpovedať
Článok sa načítava...
@peterpe no budes sa asi smiat, ale ani tomu nejak nerozumiem...taky postup step by step nafoteny by sa mi hodil ;) s popisom
Odpovedať
@turanga_leela nie, nesmejem sa, mne to tam pripadalo zrozumitelne....v tom clanku pisal par zakladnych bodov: - vruble sa odoberaju vzdy z juznej strany - strihaju sa vyhradne jednorocne vyhonky - idealny cas strihu je podla skusenosti Januar / Februar . Na rozdavanie rad su tu urcite povolanejasi, ja som len taky samouk :-) Ja ich odoberam podobne, idealna hrubka je ako ceruzka, nastriham si ich na take 20-25cm haluzky (aby sa mi to lepsie skladovalo). Potom sa rozlisuje ci chcete vrublovat spojkovanim alebo za koru (to pre vacsie priemery). Spojkovanim sa robi koncom februara-v polke marca, idealne je ak vrubel a podnoz (resp. konar na strome) su rovnake, mozu byt aj trochu rozdielne ale vtedy sa sa pouzivaju trosku iny druh vrublovania(nap.r do raztepu). (staci dat do googla vrublovanie spojkovanim a pozriet si obr. , je ich tam vela, resp aj super je youtube tam je to nazorne ukazane). odsrihnem tak 3-4 ockovy vrubel, spojim ich s podnozou, musia ale po spojeni byt ocka oproti sebe, poriadne oviazem, a cakam na jar :-) Stepenie za koru sa robi az vtedy ked je miazga, treba vystihnut cas ked uz pucia stromy, treba skusit narezat koru a ked sa lahko odchlipuje tak je spravny cas :-) zjednodusene - orezete vruble zapichate za koru, poriadne omotate paskou, a nakoniec vsetko zavoskujete steparskym voskom. Najlepsie si treba pustit youtube, je tam vela videi, a no a potom samozrejme skusat, skusat. Ja som tiez len taky amater, nieco sa zadari a nieco nie. Som sa tiez naucil vela z youtube, a potom som skusal :)
Odpovedať
@m0n4 treba studovat, youtube je super, ale hlavne treba skusat, skusat :-) Pri odbere vrublov - kostkoviny treba odoberat skorej - koncom decembra, jadroviny staci aj v januari-februari, zaklad je aby neboli narasene.
Odpovedať
Toto je krasna myslienka, zachranime stromy :)
Odpovedať
@peterpe a nebyvaju take kurzy? by som nejaky dala..to je mozno lepsie ako kukat a citat 🤔
Odpovedať
@peterpe super zhrnutie, konecne aspon viem ze ich treba skratit, to mi napriklad nebolo jasne :)
Odpovedať
@m0n4 byvaju aj kurzy, resp. Ukazky, treba sledovat na nete, mne to nejako nevyslo, bud to bolo daleko, alebo som bol pracovne vytazeny, alebo som sa venoval rodine 🙂. Neviem skade si, treba kukat nieco v okoli.
Odpovedať
@peterpe dakujem, takto mam lepsiu predstavu..som si myslela ze cele slahune sa nechavaju a ono sa to skracuje...len si potom asi zapamatat, kde to ma zaciatok a kde koniec :-D
Odpovedať
@turanga_leela kde je zaciatok a koniec zistis podla orientacie pucikov ;-) akurat si ich dobre oznac aby si ich nepomiesala :-) Ja ked objavim v zahrade nejaky semenacik, tak hned pokusam stastie :-)
Odpovedať
@peterpe no ved ja pozeram, ze obcianske zdruzenia xy km v hornejdolnej to robia...hm..ako ja to k zivotu nepotrebujem, ale strasne rada by som to vyskusala
Odpovedať
@m0n4 😉, aj v bratislave byvaju, treba hladat, ale mate pravdu, vacsinou je to ako ste povedali - robia to občianske zdruzenia a xy km daleko.
Odpovedať
@m0n4 @turanga_leela vcera som sa zúčasnil super prednasky o vrublovani v Bratislave s Ing. Jakubekom, bola poucna, byva to aj v Nitre a Trencine. Som to zistil na poslednu chvilu, tak som rad ze mi to vyslo.
Odpovedať
@peterpe to je vyborne, maju nejaku fanpage alebo co aby som vedela kedy take nieco byva?
Odpovedať
@peterpe kde sledujes taketo udalosti? Na fb ci kde? ja nikdy o nicom neviem 😒
Odpovedať
@turanga_leela no sem tam treba kuknut fb, potom stranku zvazu zahradkarov :-) a nejako to na mna vyskoci :-)
Odpovedať
@peterpe nie som moc fb pozitiv paradoxne, ale idem to teda sledovat, vdaka :)
Odpovedať
aha
Odpovedať
@stellael diky, sice od ruky, ale dufam ze niekomu pomoze ;-)
Odpovedať
1
2
5
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?