Výmena vrúblov

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, myslim ze toto je perfektny priestor na to aby si ovocinari mohli vymienat vruble zaujimavych odrod. Uz rok komunikujem s jednym panom zo zapadu ktory mi na jar poslal na vychod jednoducho postou vruble zabalene vo vlhkych novinach. Spolu som navrubloval na jar asi 50 vrublov a na moje prekvapenie sa ujali takmer vsetky z coho mam obrovsku radost. Je dolezitych par bodov pre uspech:   - vruble sa odoberaju vzdy z juznej strany - strihaju sa vyhradne jednorocne vyhonky - idealny cas strihu je podla skusenosti Januar / Februar   - uskladnenie je idealne zapichnut vruble do vlhkeho piesku v pivnici alebo v chladnicke   - na uspesnost vrublovania vplyva aj faza mesiaca  Okrem ineho je to skvela prilezitost ako zachovat stare odrody. Uz je samozrejme vecou dohody ci a za aku odmenu. Dufam ze sa tato iniciativa uchyti.  Zacnem teda prvy, dopytujem nejaku zaujimavu maslovku hrusku a voči šárke odolnú slivku. Na odmene sa dohodneme.
Odpovedať
@peterpe hej hej, skoda ze je to od ruky, ale tak snad taketo akcie budu pokracovat napriec slovenskom
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
Je tu niekto na vymenu vrublikov? :-) nieco zaujimave co u vas rastie a s cim by ste sa chceli podelit?
Odpovedať
@peterpe jabloň: banánové zimné hontianska končiarka ďatlovské - krajová odroda bielych karpát api hviezdicovité neznáma odroda: cca 3/4 kg veľké voňavé jablká, štrúdlovky, zrejú koncom augusta hrušky: dekanka robertova abate fetel general leclerc slivky: jefferson silvia diana excalibur avalon
Odpovedať
Strasna skoda ze v tomto nie som doma...ale raz si urobim kurz a budeme vymienat :)
Odpovedať
@luciachrobacik donedavna som ja ja bol taky, ale staci len skusat a zadari sa :grin::grin:, aj ked nie vsetko samozrejme vyjde..
Odpovedať
@ovocinar ja mam jablon rozela, merkur, admiral, baya marisa, rubinola, orion, pink lady..... Marhula tsunami, nashi hruska, vinic alladin, super extra, rusbol zlepseny, vostorg krasnyj. Slivka stanley, katinka...je to aj nova vysadba resp. vrublovance este to poriadne nerodilo...
Odpovedať
@peterpe Ja mám tiež mladú výsadbu čo ešte poriadne nerodila :). Ja skôr zháňam hrušky:napoleonova, ghelinova, jean d´arc, esperenova alebo anglicka bergamotka. . . Z jablk by som chcel skúsiť beforest. A samozrejme zaujimavé slivky :)
Odpovedať
@ovocinar no o beforeste som uz pocul, vzhlad az tak neoslni ale ze chuti velmi dobre, hrusky moc nemam, viacej mi smakuju broskyne :-) ale to sa zase len ockuje..
Odpovedať
@peterpe Z broskýň mám albatros, cresthaven, nektarinky big top a super queen. Sused má champion a tá nám chutí najviac. :) Tento rok si ju doočkujem na svoje stromky. Včera som ešte dokúpil esperenovu maslovku a idem doobjednať hardenpontovu maslovku.
Odpovedať
@ovocinar no ja mam z broskyn tiez Albatros, Fenix, Redhaven, Flamingo, Belmondo, Symphonie, Cresthaven (ale sa mi nezda ze to je on), Sweet cup (kde ma oklamali a mam zamenu), O´Henry, Sandwich weiss. Z tychto vsetkch detom najviac chuti Belmondo lebo je ploska a sladkucka :-) Nektarinku som mal neskoru, a uz ich nechcem, mam s nimi zlu skusenost, hnili jedna radost, stacilo sa na nich skaredo pozriet, vzdy to nejaky hmyzak nacal, a ked som dosiel z roboty bolo hned 10 hnilych, z velkeho stromu som mal tak 10 nektariniek tak som ju vykopal. Z hrusiek mam Xeniu-Nojabrskaja (stromcek uschol ale stihol som navrublovat malu haluzku tak uvidim), Bieloruskaja Pozniaja, Nashi hrusku,
Odpovedať
@peterpe S nektarinkami mám podobnú skúsenosť. Ale tých pár čo dozreje, vždy stojí za to. :)
Odpovedať
Ahojte veľmi sa mi páči táto myšlienka skúsiť si povymieňať vrúble a zachovať staré odrody. Chcel by som si aj ja tento rok odobrať nejaké vrúble len neviem sa rozhodnúť či už je nato vhodný čas alebo ešte počkať aspoň do januára ? 🤔 Taktiež by som vám vedel poskytnúť nejaké vrúble na výmenu :)
Odpovedať
Článok sa načítava...
@tomtom172 Najlepší čas na odoberanie vrúbľov je podľa mňa tesne po posledných mrazoch. Keď ich beriem skôr mám problémy s uskladnením. Často sa stáva, že mi začnú rašiť :( Aké máte odrody?
Odpovedať
@ovocinar moc toho nemám ja som si nedávno robil výsadbu a ostatné stromčeky sú ešte velmi malé na odoberanie vrúbľov takže mám len tieto jabloňe : golden delicious , priesvitné letné slivky : čačanská lepotica , belica , haganta ,tophit samozrejme mám v záhrade aj jablone , hrušky ktorých odrody nepoznám. Ako uskladnujete tie vrúble ? Ja čo si pamätám otec to vždy zapichoval do zeme v jame a zakryl aby nezmrzli avšak ja ich skúsim uskladniť do vlhkého piesku.
Odpovedať
@tomtom172 Vruble nemozu zmrznut, nezmrznu ani na strome.Vruble ked nastrihas v januari napichas do zeme niekde do tiena vydrzia v pohode do jari.Bezne sa to tak robi.Praveze lepsie je ich mat v miestach kde niesu plusove teloty lebo takto dlhsie vydrzia.Jablone a hrusky staci nastrihat pri poslednych mrazoch, slivky, ceresne sa odoberaju skor lebo tak je vyssia ujatelnost.Skor ich vonku mozu obhryzt srny alebo mysi preto sa zakryvaju alebo privazuju napr na strom do vacsej vysky.Niekto ich dava do vedra v studni a pod.
Odpovedať
@suhaj24 Ďakujem za informácie zase som o niečo múdrejší čítal som na internete aj o uskladnení do vlhkého piesku ale tiež to popisuje každý inak dokonca som čítal že niekto tie vrúble zasype celé do toho piesku a nie iba pozapichovať...
Odpovedať
@peterpe asi to chce fakt system pokus/omyl :) Dakujem ze tu o tom pisete
Odpovedať
@luciachrobacik presne tak , treba skusat, darmo ma clovek teoriu precitanu, youtube nakukany :-), chce to len a len prax a pojde to :-)
Odpovedať
@aveiro dobry nahodov vruble jablk nemate na predaj
Odpovedať
dobry ma niekto na predaj vruble z jablka mal bi som zaujem
Odpovedať
@hurud Kazdy rok su na Slovensku burzy vrublov v xy mestach, tam zozenies co potrebujes,mozno aj zadarmo.
Odpovedať
@suhaj24 aj nitre
Odpovedať
@hurud Daj si do google burza vrublov, co viem Trencin, Zvolen to maju .Treba to sledovat priebezne ked vyvesia oznamy. https://www.rodnacesta.sk/ohurenie-z-...
Odpovedať
na jar tu veru niekto písal že býva v TN tá burza kedže to mám pomerne blízko a ak to bude aj tento rok tak to pôjdem pozrieť.... Inak dnes som odoberal vrúble so sliviek... dúfam že som vystihol ten správny čas
Odpovedať
Náhodou nemáte niekto vrúble zelenej a althánovej ringloty ? 🤔 rád by som mal aj tieto odrody ringloty vo svojej záhrade a keďže na výsadbu celých stromov nemám miesto tak by som skúsil niekde privrúblovať ;-)
Odpovedať
mam vruble viti kiwi na vimenu
Odpovedať
Profilova fotka
Možno osožná info ;)
Odpovedať
nemá niekto vrúble na predaj? mal by som záujem o napr. o jabloň golden delicious, jonagold a o hrušky konferencia, boscova
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
@peterpe Ďakujem vrúbľovanie bolo úspešné ;-)
Odpovedať
@tomtom172 super, som rad :-). Tento rok sa mi nejak v kostkovinach nedarilo :-( , tam som mal mizivu uspesnost, naopak jablone sa mi pekne ujali, a aj vinic vypada ze budem uspesny.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?