Výmena vrúblov

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, myslim ze toto je perfektny priestor na to aby si ovocinari mohli vymienat vruble zaujimavych odrod. Uz rok komunikujem s jednym panom zo zapadu ktory mi na jar poslal na vychod jednoducho postou vruble zabalene vo vlhkych novinach. Spolu som navrubloval na jar asi 50 vrublov a na moje prekvapenie sa ujali takmer vsetky z coho mam obrovsku radost. Je dolezitych par bodov pre uspech:   - vruble sa odoberaju vzdy z juznej strany - strihaju sa vyhradne jednorocne vyhonky - idealny cas strihu je podla skusenosti Januar / Februar   - uskladnenie je idealne zapichnut vruble do vlhkeho piesku v pivnici alebo v chladnicke   - na uspesnost vrublovania vplyva aj faza mesiaca  Okrem ineho je to skvela prilezitost ako zachovat stare odrody. Uz je samozrejme vecou dohody ci a za aku odmenu. Dufam ze sa tato iniciativa uchyti.  Zacnem teda prvy, dopytujem nejaku zaujimavu maslovku hrusku a voči šárke odolnú slivku. Na odmene sa dohodneme.
Odpovedať
@peterpe nejaké pokusné slivky sa mi ujali ale v pomere na počet vrúbľov je to mizivé percento. :-. Marhula sa mi neujala ani jedna ale napríklad sa mi podarilo dva vrúble slivky odrody stanley zaštepiť do plánky broskyne. Pri jabloniach sa mi darilo velmi dobre tam sa ujalo takmer všetko. :) Ešte by som chcel skúsiť vrúbľovanie "za zelena" nedávno som o tom čítal niečo... 🤔
Odpovedať
@tomtom172 som pozeral ty si stepil do razstepu? ja vacsinou robim obycajnu kopulaciu, robil som aj marhulu za koru a bol to prepadak, ale par marhul spojkovanim sa mi chytilo, ale z toho kolko som toho poskusal vela nevyslo, resp. vyrasili a potom zvadli a bolo po nich :-( .
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
@peterpe ja najčastejšie skúšam do razstepu veru. Jablone sa mi podarili pekne (tie čo mám od teba) ale ostatné ako napríklad marhule a slivky tam bola úspešnosť biedna a pri tých marhuliach úplne nulová... rozmýšlal som žeby som skúsil niečo zaštepiť aj teraz ale nemám s tým skúsenosti či je tam nejaká pravdepodobnosť prijatia aj v tomto období ... som teraz nedávno spravil taký pokus začal mi zo zeme vyrastať starý podpník zo zrezanej jablone tak som to navrstvil predpokladám že to bola plánka . tak som zvedavý či sa to podarí a zapustí to korene...
Odpovedať
@tomtom172 Razstep som tiez skusal ale je to stara surova metoda, s nizkou ujatelnostou.Su ovela spolahlivejsie a uspesnejsie techniky ako za koru a pod. U kostkovin je to problem tam sa mi osvedcil chip budding.Pripadne kopulacia skoro na jar.Razstep sposobuje prilis velke rany, cas na zrastanie je dlhsi, u chip budding to po 2 rokoch ani nepoznat kde je miesto zrastu.
Odpovedať
@suhaj24 Ja som minulý rok skúšal chip budding ale moc som úspech s tým nemal veru. Neviem či som to robil v nevhodnom období (skúšal som v druhej polovici augusta) alebo kde bol problém ale skúsiť by som to veru mohol... Nakoniec mi zostala iba jedna slivka ktorá sa mi prijala. Tak pri raztepe sa mi celkom darilo pri jabloniach ale tak jablone sa všeobecne dobre prijímajú
Odpovedať
@tomtom172 Chip budding u slivkovin robim z vacsim uspechom skoro na jar ked konci zima a zacina jar.Celkovo slivkoviny su problem , jablon a hruska sa prijimaju dobre.Tiez mi to spociatku neslo ale ked som zmenil obdobie uspesnost sa dost zvysila.Inak je to dobra metoda lebo nepotrebujes vela materialu a ak sa ti aj nieco neujme mozes to skusit za par dni znova a znova.
Odpovedať
ahojte. Vyrástla mi v záhrade moruša semenáč. Chcela by som ju zaštepiť na previslú s vätčšími plodmi. Vie mi niekto poradiť? Vopred ďakujem :)
Odpovedať
Nedávno som tu spomínal že by som chcel skúsiť aj vrúbľovanie v inom období ako na jar. Tak som skúšal pár dni dozadu vrúbľovanie pod kôru (vrúbľoval som slivky) zatiaľ to vyzerá dosť dobre. :) Dúfam že to nebude ako na jar keď mi vrúble (tiež slivky) po prijatí vyrašili a vyschli 🤔 . Chcel by som ešte vyskúšať zohnať nejaké iné odrody...
Odpovedať
@tomtom172 Vrubluj kopulaciou do jednorocnych vyhonov skoro na jar, uspesnost bude tak ovela vyssia.Alebo skus chip budding.Nechcem ta sklamat ale za koru sa slivky vrubluju po odkvitnuti ked zacina poriadny tah miazgy.
Odpovedať
Tiez som stepil priesvitne letne a hrusku neviem aka je to odroda u nas 460 mn dozrieva v pol auguste .. ked dozrieva z cervenozelenej prejde do zltocervenej .. hrusky su sladke ,maslove .. pridavam hrusku stepenu pred 5 rokmi a teraz
Odpovedať
pridavam este priesvitne letne ..podotykam ze vsetko bolo stepene koncom februara za koru . v 460 mnm a padli mrazy aj okolo -7 potom .. zial inac sa mi nedalo lebo niesom doma od marca do novembra . asi by som odporucil skusit kazdemu stepit aj kostkoviny koncom februara za koru ktore sa mi lepsie tiez ujali ako koncom marca .. jablon priesvitne letne po 3 rokoch
Odpovedať
este raz zopakujem vyskusajte stepit koncom februara a vruble nemusite uskladnovat ako vezmete tak stepite .. tak som to robil aj ja .. kostkoviny ktore som stepil neskoro obschli ,tie februarove celkom drzia . a za koru aj ked sa este tazsie odlupovala ..inac jadroviny sa vseobecne lahsie ujimaju ako kostkoviny ,to stepari ale vedia , treba si vyhradit trochu casu na to ..pozabavat sa ..
Odpovedať
Článok sa načítava...
@pbe kostkoviny aj ja stepim skorej, uz vo februari, mam vacsiu uspesnost ako ked to robim neskor, ale robim to len klasicky spojkovanim. S jadrovinami vacsinou nemam problem tam je ujatelnost velka. V tom februari si to robil klasicky za koru? isla odchlipnut? vsade pisu ze sa to robi az ked je miazga. Robil si tak aj kostkoviny alebo len jablone? by ma zaujimali tie kostkoviny, lebo niekedy mam problem uchovat dobre vruble az kym sa da vrublovat za koru pri kostkovinych.
Odpovedať
@peterpe nešlo to úplne dokonale ale dalo sa to ..aj slivku som tak stepil a chytila sa kedysi som zo zvedavosti skúšal slivky na razstep a veľmi sa im nechcelo ..za kôru sa ujali aj keď pravdu povediac robil som pokusne jednu slivku ale išla tiež koncom februára ....myslím že by to mohlo ísť . Sa skúšku to stojí ..
Odpovedať
@pbe no mozno to vyskusam aj pri kostkovinach, uvidim podla vrublov :-) aj ked neviem si dost dobre predstavit ako pojde ta kora dole.
Odpovedať
@peterpe momentalane stepim iba týmto spôsobom ..čiže jeden rez ...myslím ze dôležité je aby kôra vrubla a kôra podpnika o seba dobre opreli ... ak sa nepodarí úplne pekne vylupnut kôru, ona zrastie aj tak ,veď koľko krát pri staršom strome kôra vseliako popraska pri vychlipovani ..za pokus to stojí ...pevne verím že sa ti zadarí ..
Odpovedať
@pbe pri jabloniach som to aj ja takto robil, tam bolo ujatie v pohode ale robil som to pocas miazgy, vtedy sa to lupalo lahucko a aj sa to ujalo. Pri kostkovinach sa trosku obavam ako sa zavali ta rana. No ale asi to vyskusam na jar, podpnik mam :-) Ked nieje miaza a tenky vrubel na hrubsi podpnik vtedy sa pouziva vrublovanie na koziu nozku - ale to som si ale netrufol :-) vzdy som si pockal na miazgu.
Odpovedať
@peterpe no je to ťažko k uvereniu ..napadlo ma presne to isté ...za kôru, keď ešte miazga nieje ? . Ale nakoniec to vyšlo ... Hodne zdaru pri tom nech to výjde ...🙂
Odpovedať
@nocovka asi by som nestepil previslu lebo tá ma tuším menšie plody ako.trnavska čierna ...tá by mala mať najväčšie ...aspoň teda čierne ...tusim ...
Odpovedať
Tak vás tu všetkých pozdravujem ,a sa chcem opýtať či by niekto nemal vruble jablone Ligol a Lucy .chcel by som prestepit asi 20 ročne jablone ..ďakujem ..na výmenu mam momentálne nie veľa toho ešte , hrušku maslovku pomerne veľké plody dozrieva u nás 460 mnm asi prvá dekáda august , pomerne pravidelne rodí a chuťovo skvelá maslovka , má asi 70 rokov a fotky z nej pred dozretim mám aj hore vyššie ,zial jedine .. ešte mám odrodu hrušky Isolda ktorá je veľmi chutná ,začala mi skoro rodiť 2 roky po výsadbe na vysokokmeni ..
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Ahojte máte skúsenosti zo štepením orechov ? Mám v pláne prestepiť zopár konárov na pomerne veľkom orechu. Akú metodú a v akom období by ste odporúčali ? doteraz som skúšal len slivky a jablone vrúblovať takže s orechmi nemám skúsenosti ....
Odpovedať
@tomtom172 neskusal som, ale co som sa uz davnejsie docital tak je to viac-menej márna snaha. Uz aj ked len stepujes do samotnej podnoze orech, musis mu vytvorit specificke podmienky (teplota, vlhkost) a na velkom orechu si to neviem predstavit. Ale vsak vyskusaj, mozno sa podari 🙂
Odpovedať
@peterpe no veru ja to teda vyskúšam a dám vedieť či sa podarilo alebo nie ale myslím si že ono to pôjde...
Odpovedať
Ahojte nemate na predaj vruble sliviek?
Odpovedať
Ahojte bude niekde daka burza vrublov?alebo kurz stiepenia strihania stromov. dakujem
Odpovedať
@james99 Zdravím aké slivky zháňaš ? Nejakú konkrétnu odrodu ? @misssssko Ahoj ako som to tak pozeral pre tento rok ešte niesu termíny kedy budú burzy ale istotne niečo bude. Ja som plánoval ísť už minulý rok keď bola burza v Trenčíne ale nestihol som. Chcel by som pozrieť hlavne nejaké hrušky poprípade marhule. Jeden môj známy chodieva každoročne na burzy vrúbľov a veru býva tam toho hodne veľa.
Odpovedať
@tomtom172 mam zaujem o stanley,toptaste alebo cacansku...alebo aj nieco ine nebranim sa aj inym odrodam
Odpovedať
@peterpe zdar, ja som mal minulého roku premiéru, no nemám sa scim chváliť, z 10 orechov sa mi ujal iba jeden jediný, možno by to bolo aj lepšie keby mi to krúpy celé neoholili..., Stepil som na spojku a za kôru a práve ten sa ujal...stepil som do kolmych jednorocnych výhonkov ktoré vyrasili po zrezani staršieho orecha...
Odpovedať
@misssssko tuto najdes kurzy zvazu na rok 2020 http://www.zvazzahradkarov.sk/?szz=2&... sem tam robia nejaky sukromnici ale v tom prehlad nemam, mozes skusit pogooglit
Odpovedať
@hubar_duch super, aspon sa jeden chytil, ja tiez radsej toho nastepim viacej, ratam s tym ze nie vsetko sa chyti, radsej nech je toho viacej, lahko sa to potom odstrihne. osobne nemam ambicie orech stepit a ani sadit, ako pozeram vsade na okoli je u nas vrtivka orechova rozsirena, posledne 3 roky nic z orechov nieje, vsetky vlete scernaju.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?