Výmena vrúblov

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, myslim ze toto je perfektny priestor na to aby si ovocinari mohli vymienat vruble zaujimavych odrod. Uz rok komunikujem s jednym panom zo zapadu ktory mi na jar poslal na vychod jednoducho postou vruble zabalene vo vlhkych novinach. Spolu som navrubloval na jar asi 50 vrublov a na moje prekvapenie sa ujali takmer vsetky z coho mam obrovsku radost. Je dolezitych par bodov pre uspech:   - vruble sa odoberaju vzdy z juznej strany - strihaju sa vyhradne jednorocne vyhonky - idealny cas strihu je podla skusenosti Januar / Februar   - uskladnenie je idealne zapichnut vruble do vlhkeho piesku v pivnici alebo v chladnicke   - na uspesnost vrublovania vplyva aj faza mesiaca  Okrem ineho je to skvela prilezitost ako zachovat stare odrody. Uz je samozrejme vecou dohody ci a za aku odmenu. Dufam ze sa tato iniciativa uchyti.  Zacnem teda prvy, dopytujem nejaku zaujimavu maslovku hrusku a voči šárke odolnú slivku. Na odmene sa dohodneme.
Odpovedať
@peterpe len dúfam že prežije presadenie..., najradšej by som ho nechal na mieste ale nemá tam veľa svetla. Vrtivka ma momentálne netrapi(zatiaľ), som dostatočne zásobený orechmi z rodneho kraja z východu... tam sa minulého roku urodilo hodne, ešte teraz mám cca 20 kg nalupaných a 60 kg sa už rozpredalo....
Odpovedať
Napr. Zvolen uz termin burzy zverejnil https://www.tuzvo.sk/en/node/5039
Odpovedať
Ahojte náhodu vrúble jablone odrody Gala by sa u niekoho nenašli ? môžem niečo ponúknuť na výmenu. Ďakujem
Odpovedať
@tomtom172 mám galu môžem zaslať. a čo máte na výmenu?
Odpovedať
@hudos00781 paráda napíšem ti spravu ze čo mám k dispozícii. 🙂 dúfam ze sa nejako dohodneme 🙂
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 mesiacoch
Dobrý deň mal by som záujem o kúpu vrúbľov,čerešne, slivky, hrušky môžu biť aj krajovky alebo staré odrody.
Odpovedať
V roku 2021 asi výmena vrúbľov jedine s platným testom... Preto ponúkam možnosť výmeny na https://www.facebook.com/groups/10711...
Odpovedať
@brizmael Dobry den,nemam FB ale mam zaujem o kupu vrublov.S vrublovanim som zacal tento rok a momentalne nemam nic na vymenu
Odpovedať
Viem vám poslať po novom roku hadam Spartana Booskopske cervene karneval Kniezacie zelene Hrušku Concorde Slivku topend plus Toho mam dost ostatne odrody mam len po par vrubkov, to by som rad vymenil... Dufam, ze sa dostanem z karanteny dovtedy... 🙂 napiste mi na tomas.torkos@gmail.com adresu
Odpovedať
Zdravím máte niekto na výmenu vrúble hrušky ? ideálne nejakej odrody vhodnej na pálenie... taktiež ak by niekto mal na výmenu vrúble slivky topfirst alebo slivku jojo dajte vedieť a nejako sa dohodneme. Ďakujem
Odpovedať
@tomtom172 Sudiac podla prispevkov na zahrada.cz by som sa odrode jojo vyhol velkym oblukom(bratranec ju tiez mal skoncilo to fiaskom) .Propaguje ju kde kto, xy nastvanych zahradkarov konstatuje ze na nu pomoze sekera a ryl. Ak hladas odolnu šarke namiesto Jojo skus Jofelu.
Odpovedať
Jofela je novinkou medzi odrodami sliviek. Ako jej názov prezrádza, vznikla krížením s odrodou Jojo a po nej zdedila rezistenciu voči šárke. Po odrode Felsina zdedila vynikajúcu veľmi aromatickú chuť. 😉
Odpovedať
Článok sa načítava...
Jofelu som sa snažil vrublovať minulý rok ani jeden vrúbel sa mi neujal. Napríklad z vlastnej skúsenosti vám možem napísať že mám doma posadené dve duranzie už sú tam posadené cca 5 rokov boli kupované normálne v ovocnej skôlke a doteraz na nich nič nebolo tie stromy proste nie a nie kvitnúť ak to takto bude daľej tak to vyrežem a nájdee inú alternatívu namiesto nich. Preto som uvažoval aj nad tým že navrublovať odrodu jojo pre istotu že možno by bol z toho lepší úžitok ako pestovať stromy iba na drevo bez akejkoľvek úrody.... poprípade kúpim jogantu a posadím tam nie. Fiaskom to skončilo v mojom prípade aj s odrodou haganta strom má asi 8 rokov a takmer žiadne plody na ňom nebývajú a pritom je vedľa posadená odroda stanley čo je vraj veľmi dobrý opelovač nechápem tomu kde môže byť problém... Samozrejme každý rok na jar robím postrek proti piliarke.
Odpovedať
Nemá niekto v okolí Trenčína mispulu?, Potreboval by som pár vrublov ... Chcel by som to vyskúšať nastepit na hloch.
Odpovedať
Profilova fotka
Teším sa téme. Rada by som prijala darček v podobe nejakch vrúbľov, ktoré by sa dali použiť na Golden Delicious, je vyše 30-ročná a rastie v centre Bratislavy ako samotár. Vďaka. 0905464006
Odpovedať
@tomtom172 odpoviem mimo tému ale ku komentaru ..zo sliviek by som skúsil hanitu ,a topstar plus ,mne nezarodila 5 ročná katinka veľky stromček už ..haganta tiež 4 rok nič ..síce mala pár ale obalovac ma predbehol
Odpovedať
@hudos00781 dobry nemate nahodov vruble na vimenu
Odpovedať
Profilova fotka
zhanam odrody jabloni:delor a andego(vruble) na vymenu alebo za uplatu,mam toho dost takze len namatkou trebars:beforest,lobo kidds orange,blahova reneta,blahova oranzova reneta,blahovo libovicke,admiral.sirius,rajka atd. kontakt:zimnicenko@azet.sk
Odpovedať
Pozdravujem vás .. Nemáte prosím niekto Vruble jabloní Spartan,desert,gala Na výmenu mám hrušky Konferencia,isolda, Nitra ,clapova,neznáma staršia hruška veľká dozrievajúca cca pol augusta veľmi chutná vhodná na kompóty ..celkom pravidelne u nás rodí 450mnm,fotky aj vo fóre som dával .. Slivky toptaste,Katinka,lepotica, Z niektorých žiaľ len obmedzene..ďakujem
Odpovedať
@m0n4 Máte pravdu, veľa sa tu snaží prezentovať, asi za peniaze /Jano niečo napíš a hoď tam aj nejaké fotky/ ale mizerný obsah aj forma. Pred zopár rokmi som kritizoval aj časopis záhradkára, za heslovitosť postupov, vyzeralo to tak, že si chcú článkom len zarobiť nič viac, myslím si, že si to zobrali k srdcu a polepšili sa. Skúsený záhradkár postupy nepotrebuje, a začínajúcich len popletú. Teraz je to podobné pri strihu viniča, autor tomu rozumie, ale nerozumie ako primeraným spôsobom to podať, a tie zmetočné fotky ani nehovorím, z každého uhla niečo, lepšie by urobil, keby žiadnu fotku neuverejnil, ale zase love, je love. Podobne tak vytunelovali výborný časopis myslím, že sa volal Na zahrade, kde platenými príspevkami o všetkom možnom, len nie o záhrade /pletenie košíkov, chov koní, automobilové preteky, chov rýb ap./stratili odbyt, teraz to leží na policiach predajní bez záujmu čitateľa. Niektorými článkami sa uberá aj tento web, škoda. Treba sa pozrieť na web záhrrada.cz, tam je to vinikajúce.
Odpovedať
@stanislav8508 no tak zahrada. cz teda ak myslis ten, bol vynikajuci ale podla mna uz len upada, je tam aj velka cenzura. A hlavne zrusili posielanie si sprav medzi clenmi. Nevidim ziadnu vyhodu byt tam registrovany. Napr. uz je nemozne sa skontaktovat s clenom, napr. na vymenu vrublov atd....resp. ked chcete nieco prediskutovat s inym mimo hlavnej temy. Ako je tam dost odbornych prispevkov (viacej menej z minulosti), ale dost tych co prispievali fundovane a k veci uz z tade odisli na ine forum (napr. na zahrade. cz ak by som spomenul nazov toho noveho fora tak mam hned ban 😞. Neviem ako to funguje tu 🙂slight_smile: ci ho mozem spomenut, ked tak v sprave 🙂
Odpovedať
@peterpe súhlasím s tebou Peťo záhrada CZ posledný čas išla dolu vodou vyskakujuca reklama a zrušenie súkromných správ posunulo toto fórum o mnoho rokov vzad ..za kvalitu toho fóra môžu len kvalitný pestovatelia ,ich skúsenosti ...
Odpovedať
Pripájam ešte dve nestriekane staré odrody fotene priamo teraz z pivnice kde nie sú ešte ideálne podmienky červene aromatické sladke jablko,ovocnej chuti a žlté sviežejsie ..pre mňa nie úplne známe ..
Odpovedať
Zdravim nema tu niekto vruble tejto odrody hrusiek?
Odpovedať
Profilova fotka
@tomtom172 ahoj, mam nejake hrusky - 2 starsie odrody, augustove - okolo 10l palenky 51 na 100l kvasu Banska Bystrica
Odpovedať
Profilova fotka
darujem vrúble jabloní: šovárka, zvonkové, jadernička moravská, vínovka, pomarančka, antonovka 600g... slivky - Duranzia moravská (menšie plody), Duranzia velkoplodá hrušky - 2 staršie augustové odrody vhodné na pálenie Banská Bystrica
Odpovedať
Ahojte, potrebujem vrúble čerešne a hrušky, ideálne poštou. Je mi jedno aká odroda, potrebujem niečo vhodné do vyšších polôh. Na výmenu nič nemám, za vrúble zaplatím. Ďakujem 🙂
Odpovedať
Ahojte,nemá niekto jablko evelina?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Dobry den, mate niekto k dispozicii aj netradicnejsie vruble? Potreboval by som figu, granatove jablko, gastan. Pripadne, viete o tom ze by sa dali niekde kupit?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Dobrý nemáte náhodou vruble jabĺk na predaj alebo na výmenu.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?