Skladovanie kvasenej kapusty

Ak ju vyberiem zo sudka a dam do poharov, mozem ju tak drzat v chladnicke? Sterilizovat ju teraz nechcem, chcem zachovat vsetky dolezite vitaminy. Pamatam si ze babka vyberala zo sudka este aj po lete, mala vsak studenu pivnicu, ktoru ja nemam. Mozem natlacit do poharov a dat do chladnicky? Vydrzi?
Odpovedať
vydrzi nejaky cas, ale lepsie mas zasterilizovat. To netreba obvarat do bezvedomia. Roky som robila tak, ze som natlacila do poharov, zavieckovala, nastkala do hrncov so studenou vodou, doviedla k varu, vypla nechala v hrnci vychladnut. Viecka sa pricucli (aspon vacsina) a kapusta ostala krasne chrumkava a vydrzala aj niekolko rokov ak sme na nu zabudli. Pri tomto sposobe sa kapusta neuvari, len zohreje natolko aby sa vytvoril pod vieckom podtlak. Myslim, ze ani vitamínom sa nic nestalo
Odpovedať
@zita19 @tabalugativi je to len z núdze cnosť. Ak sa len trochu dá nechaj to v súdku a miň ju kým sa pokazí. Alebo si ju rob na viac krát v množstve ktoré upotrebíš. Do 500l "americkej chladničky" s výrobníkom ľadu a studenej vody ti nevlezie 10l súdok kapusty? 🤔
Odpovedať
A čo takto? Kapustu nakladám do 7dcl pohárov - na 1 kg postrúhanej kapusty dám 20 g soli. Premiešam a natlačím do pohárov tak ako do suda - pomáham si pivovou fľašou. Viečka zatvorím napevno ako na sterilizovanie. Poháre uložím na nejaký podnos a nechám pri izbovej teplote. Tu začne kvasiť, šťava sa vytláča spod viečok. Keď vykvasí, viečka sa pricucnú samé od seba a mám čerstvú kvasenú kapustu hocikedy potrebujem. Je svieža a chrumkavá aj 3 roky a samozrejme má zachované všetky prospešné látky.
Odpovedať
@foox kedze od nas uz deti odisli, ja z kyslej kapusty jedavam len kapustnicu, tak 3x v roku, tak uz kapustu nenakladam. Tolko co mi treba kupim v sacku. Ale kym som nakladala, tak v panelaku neposkladujes kapustu ani dva tyzdne po vykvaseni, mozno na balkone, kym nemrzne. A obavam sa, ze v 99 zo sto novopostavenych domov taktiez. Takze ano, z nudze cnost. A nakup americkej chladnicky neplanujem, pre mna je uplne zbytocna... Jedine, ze by som tam uskladnila svokru aby sme mohli uzivat jej dochodok dlhsie
Odpovedať
@foox nemam americku chladnicku, ale klasicku...ostalo mi asi 5l kapusty, chcem to natlacit do takych 7dcl poharov a dat do chladnicky
Odpovedať
@zita19 ale asi zacnem nad tou americkou chladnickou uvazovat ked sa do nej da zavriet svokra :-D :-D :-D
Odpovedať
@maphteth to je uz pre mna zial pase kedze kapusta vykvasila v sudku, ale zaujimavy tip
Odpovedať
Ak vydrzala babke v komore v sudku, tak musi vydrzat aj tebe v chladnicke v poharoch, nie?
Odpovedať
@janazjarku ano tiez si to myslim..avsak skusila som pokusne, dala do pohara a do chladnicky...do maleho pohara..a ona nejak zvinovela divne
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
@tabalugativi vínová vôňa asi nie je ok
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?