Premnozene hrabose

pasce ktore som kupil nepomahaju a stoja za hov... skusal som aj dymovnice a tiez nic, handra namocena v riedidle a vlozena do diery mozno tak v okruhu max. 2 metrov... skusal to niekto travit jedom? ak ano tak akym?
Odpovedať
1
2
Mali sme ten problém asi pred 7-8 rokmi, doslova nám zožrali korene jednej krásnej veľkej slivke a prišli sme aj o jednu jabloň, o úrode zeleniny ani nehovorím.Skúšali sme všetko od dymovníc, vytápania, pascí atď.Všetko pomôže tak trochu.Jedinou pomocou je veľkoplošné trávenie ako to robia poľnohospodári.Ak to budeš robiť len na svojom pozemku tak neviem.Ja som mal najväčší úspech s chytaním tak, že som umiestil nad vedro tenkú na koci zašpicatenú laťku, na koci krorej nad vodu vo vedre visel kúsok slaninky priviazaný na šnúrke.Hraboše v snahe dostať sa k slanine padali do vody a utopili sa.Hraboše sú bylinožravé, no neviem prečo, ale fungovalo to.Napokon miesto slaniny sa dá použiť mrkva, lepšie kúsok petržlenu alebo zeleru. sú voňavejšie.Treba im umožniť prístup nad vedro/napr.do plovice ho zakopať.Vodu naliať len tak do jednej tretiny.Niekedy som za noc tak dostal aj 10-15 hrabošov.Inak najväčším nepriateľom hrabošov je práve ich premnoženie.Vzniká problém s nedostatkom potravy, prídu choroby a populácia hrabošov sa zdecimuje sama.Otázka je čo dovtedy......U nás to trvalo 2 roky, keď bol problém niečo dopestovať.Na každom štvorcovom metri boli 2-3-diery.Ale odvtedy sa to nezopakovalo.Držím palce, je to pliaga.
Odpovedať
a co tak podporit prirodzenych nepriatelov? Nainstalovat niekde hniezdnu budku pre sokoly, sovy oni sa uz o nich postaraju. Samozrejme netravit hlodavce, lebo ak dravec zozere otraveneho hlodavca, zvycajne zdochne aj on.
Odpovedať
Samozrejme ani ja nie som za trávenie, ale zas nie je jednoduché, ak je vôbec možné si myslieť, že ak niekde zavesíme búdku tak sa nám do nej nasťahuje nejaký dravec, s veľkou pravdepodobnosťou sa tak nestane. Dravce sú veľmi náročné na výber miesta na hniezdenie, nehovoriac o tom, že nie všetky na Slovensku hniezdia. Ale chápem ľudí, ktorí sa chcú chrániť pred tým aby im hraboše zničili celú úrodu alebo aj ovocné stromy,mne sa to stalo, a verte že to je nepríjemný pocit hraničiaci z bezmocnosťou.Nejde ani tak o úrodu, ale o vlastnú prácu, ktorá vyjde nazmar.Mal som krásnu 6ročnú slivku, krásne rodila, mladú jablonku, ktorá už tiež rodila a Po tých 6-tich rokoch starostlivosti nič....a môžte začať od znova....
Odpovedať
kúpiť mačku, u nás chytajú hraboše a myši aj naše dva samojedy 🙂 Chytať do pascí - klepce, nie otrávenám ani nie lepidlo. A možno vyskúšať aj tú búdku pre prirodzených nepriatelov.
Odpovedať
pracoval som v zahranici a pred 2mi rokmy sa tam tiez premnozili hrabose... dosiel deratizer s pascami celkom slusnimi ocelovimi 5timi kusmi, nie ako tie co som zohnal ja na sk trhu-plastove, za jeden den chytil 120 kusov druhy den o 10 menej treti den... tiez vsetko mozne vyskusal cez vybusniny, chemiu-pri tej sa priotravil 2 dni lezal co mu srdce nevladalo bit, preto je chemia riziko...a co je hlavne za jednu sezonu stihli "odkosit" 5 jabloni vo veku 15 rokov a viac-no proste uzas. maciek sme tam mali 12 ale striehli tak max tri, v stodole tiez hniezdila sova ale to proste nestihala... tu na sk tiez macky po zahrade pravidelne pendluju ci nieco chytili neviem, co je najhorsie ze sa uz nasackovali pod mlade jablone a na starsich slivkach sa uz zacinaju prejavovat suche konare... co som zistil ze hrabose nemaju radi ihlicnate stromy (v okoli uz starsich smrekov nevidno krtince) a do dier som nastrkal polamane ihlicie smreka a zatial je klud... este tu pascu s vedrom a navnadou vyskusam
Odpovedať
Profilova fotka
@btus my mame tiez macku a s hrabosmi nastastie velky problem nemame. tak nieco na tom bude, treba vyskusat ako si napisal.
Odpovedať
@branislavv napísala 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
hrabose sme tiez mali na pozemku ked sme stavali, no ako sme sa zabyvali a kupili si psa mozem si zaklopat, ze sme sa tych potvor zbavili
Odpovedať
Premnoženie hlodavcov v určitom období na určitých miestach je normálne, trvá to rok dva, a ako som uviedol vyššie, populácia hrabošov to vlastne vyrieši za nás-následkom premnoženia a chorôb za zrúti.Zažil som to, keď vám hraboše behajú rovno pod nohami, kde sa pozriete diera, úroda zničená stromy zožraté.Dokonca, a to mi nebudete snáď ani veriť, liezli po paradajkách a žrali zrelé aj nezrelé plody!A to doslova pred vašimi očami. Prečo to znovu píšem?Nuž nechcem Vás strašiť, ale pri veľkom premnožení Vám neostane nič iné len čakať kým to prejde.Bojovať môžte s malým počtom hlodavcov,ale pri 2-3 dierach na metri2 nemáte šancu, ak si nechcete otráviť nielen hraboše ale aj pozemok.Je pravda, že pomôžu mačky, je pravda, že pri premnožení hlodavcov majú dravce viac mladých, ale to všetko má účinok len čiastočný.Mačky čosi pochytajú, no pri hrabošej "epidémii" je to len kvapka v mori.A dravce tie sa prilákať nedajú, dravce nehniezdia v búdkach aby sme ich takto prilákali, ale je pravda, že za potravou prídu, čo som v čase premnoženia pozoroval.Ale do 2 rokov do prešlo a odvtedy so hraboša nevidel...ako keby ani neexistovali.Ale chémiu by so nepoužíval.
Odpovedať
Profilova fotka
@btus prapac, to "a" sa mi niekde vytratilo, normalne som teraz zahanbeny 😄
Odpovedať
@branislavv v pohode 🙂
Odpovedať
ahojte. mam asi problem so skodcom, akurat som si neni ist akym, robi si chodby priamo na zahone, znakom je nadvihnuta zemina nad oblastou po ktorej siel. Ktrince sem tam najdem ale krtko nerobieva take plytke chodby a uz nie horizontalne pokial vie , vyzera to na hrabosa, co si myslite?
Odpovedať
Článok sa načítava...
No nechcem byť odborníkom na všetky hlodavce, ale podľa toho čo si popísal, tak na 80% by to mohol byť hryzec.Mal som tú česť aj s týmto hlodavcom.Nepremnoží sa tak ako hraboš,ohryzáva korienky rastlín stromčekov, mladšie dokáže celkom zničiť,niekedy vťahuje do dier celé rastlinky.Ochrana problematická,nevychádza tak na povrch ako hraboš, tak aj mačky majú sťaženú prácu.Ruší ich samotnný pobyt ľudí na záhrade...práca, kosenie atď.Pomáha aj Karbid-dostať ho bežne kúpiť v záhradkárskych obchodoch.Hryzca nezabije, no ak ho dáš do diery a zaleješ vodou, uvoľní sa acetylén, ktorý zanecháva na dlhšiu dobu v chodbách nepríjemný zápach.Pre záhradu je neškodný , po ukončení reakcie zostáva v pôde hasené vápno.Nie je to zázrak, ale keď to pôjde hryzcom dlhšie na nervy, odsťahujú sa.Držím palce.
Odpovedať
Ano aj som po pozeranina nete dospel k podobnemu zaveru, bude to ten hajzel hryzec, uplna katastrofa, snad horsie ako hrabos. Co s nim,ˇ? ako ho zlikvidovat?
Odpovedať
Neznášajú ak ich niekto-niečo vyrušuje.Ak máš záhradu pri dome máš na nich čas.Horšie ak chodíš na záhradu povedzme 2x týždenne...to môže skončiť zle....Nedožičiť im kľud.
Odpovedať
a nedaju sa dacim otravit? je to sice radikalne riesenie ale predsa, nenexham si celu zahradu znicit
Odpovedať
Jednoduche riesenie. Ja som hrabose vyduril macacim trusom hned pri dierach. K dieram som dal trus maciek, 2x do tyzdna cerstvy. Lahko sa da zohnat ak susedia maju macky. Ak nemate psa,ci dominantneho kocura mozte si byt isty ze zajdu do zahonu na wc aj k vam,len to treba vystihnut. Potom som od chovatela zohnal trus fredky. Vysledok? Hrabose sa odstahovali a susedove macky su uz akosi opatrnejsie ked maju prejst cez nas dvor. Bio ochrana naj..ochrana
Odpovedať
@arkadius111 v zahradkarskych potrebach je x jedov na hrabose. No treba byt opatrny. Nemyslim to otravene zrno,ale aj take co vypadaju ako cukriky popr.zuvacky. Risk pre male deti Proste ak nastrazim jedy,musim to castejsie kontrolovat.
Odpovedať
Zopar takych vrecusok s jedom som postrkal do dier, ale aj pri nich badat ucinok az po par dnoch, tusim hlodavec hynie do 5 dni, neviem ci dovtedy este napacha skodu. v kazdom pripade nemam pocit ze by o to javili zaujem, a kazdy den najdem nove tunely, ktore sa navonok prejavuju akl nadvihnuta poda...obavam sa any tato sezona nebola o to ako budem zachranovat urodu, zrejme ano 😞
Odpovedať
Dnes som nasiel tohto fesaka zkapateho, je to hrabos ci hryzec? jed zrejme zacal ucinkovat az po par dnoch, tak ako uvadza navod, urcite ich bude na zahrade ale viac kedze som nasiel nove rozryte miesta.
Odpovedať
To nie je hraboš, ani hryzec.Je to myš.
Odpovedať
mys to isto nie je, dnes som doma chytil aj mys a bola asi tretinova a siva...
Odpovedať
a faebu to malo taku hnedorysavu ako hrabos
Odpovedať
je vsak pravda ze ten chvost je dajak pridlhy na hrabosa 😞 takze hlavneho skodcu v mojej zahrade stale nemam...
Odpovedať
Hraboš ani hryzec, na 99% myš.Myši majú dvojaké sfarbenie,kým poľné sú svetlohnedé, tie domáce sú sivé, veľkosť vzhľadom na to, že myši už majú mladé môže byť rôzna.Veľkosť hraboša je8-13cm, hryzca 13-23 cm, a majú krátke chvostíky...viď Google
Odpovedať
ano ano, mas pravdu. inak na zahranicnych strankach som nasiel zaujimavu vec, ze tie vyvysene chodby moze robit aj krt, najma na jar a skore leto sa zdrziava tesne pod povrchom a robi tunely, prichadza najma po zlypreni pody, co je pravdou ze aj u mna sa zacali objavovat tieto vyvysene tunely az po tom co som zeotovatoroval celu zahrafu.
Odpovedať
pridavam aj foto z netu, vsetko praca krta
Odpovedať
a este jedna
Odpovedať
A tu je znazornene ako asi robi tie tunely, nevravim ze u mna je to na 100% len krt, lebo na zahrade mam aj diery ktore su otvorene a mozu pokojne ptrit hrabosom alebo mysiam, v najhorsom pripde aj hryzcom...navyse ak aj dam navnadu (jed) do diery, na deuhh den je zahrabana, co moze robit krt aj hryzec...
Odpovedať
Aj hryzec robí kôpky podobné krtovi, ale len tak do veľkosti päste, prípadne trocha väčšie,ale tá nadvihnutá zemina svedčí skôr o hryzcovi.Držím ti každopádne palce, prežil som to a je to na nervy...
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?