Aké pochôdzne trvalky/skalničky namiesto trávy?

Ahojte, vedeli by ste mi poradiť nejaké skalničky alebo trvalky, po ktorých by sa dalo občas chodiť bez väčšej ujmy a ideálne by nevyžadovali nejakú extra starostlivosť? Ďakujem
Odpovedať
plazive mizke tymiany, nizke podopokryvne rozchodniky, rumancek, zimozelen mensia, taricka, machovicka (ale ta potrebuje skor tien a vlhko)
Odpovedať
Ak sa smiem spytat preco chces prave skalnicky? nebude skoda po nich chodit? Kam to vlastne takto planujes?
Odpovedať
@ralf364 este mi dnes na zahrade napadol zbehovec. Rozrastol sa nam aj tam kde bezne chodime a zjavne mu vobec nevadi, ze sa po nom prejde. Nie je to sice na chodniku, ale na miestach kde chodime ked sme na zahrade celkom casto @antoska65 travnik je narocny na vlahu, ziviny, udrzbu, je to neprirodzena monokultura. Pre niekoho je travnik len strapacia. Na nezatazovanych plochach je viac moznosti na jeho nahradu, ktora je menej narocna na vsetko.
Odpovedať
@antoska65 presne ako vraví Zita. Je to na mieste, kde sa chodí málo, ale občas predsa. Bežné kvety sú teda vylúčené a kosilo by sa na tom mieste tiež ťažko. Nie je to ani úplne rovný terén, neporiadok z pokosenej trávy by tam nebol úplne žiaduci a ťažko by sa tam hrabala. Navyše je tam vidno priamo z terasy a bolo by fajn, keby bolo to miesto trošku upravené. @zita19 ďakujem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
@ralf364 hlasujem za sagina subulata, pokiaľ to podmienky dovoľujú - machovička šidlovitá je krásna na pohľad a príjemná na dotyk, sú rôzne druhy -zelené aj zlatisté, nevyžaduje striktne rovný povrch. Na suchých slnečných miestach je krásna materina dúška, len naboso sa po nej nedá chodiť, lebo je taká skôr drevitá. Je to raj pre včely, V čase kvitnutia je nádherná, len po dvoch troch rokoch sa už vysemeňuje kade tade - čo pre niekoho môže byť problém (pre mňa napr. nie 😄)
Odpovedať
@juliana_scerbakova machovicka je krasna, ale ona, potvora, zvykne plznut zo stredu trsu, to ju potom treba rozobrat a otacat aby sa rozrastala alebo vyrezat stred a postupne ho zaplni. No a je celkom narocna na vlahu.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 11 mesiacoch
Ahoj zahradníci, Mám takúto plochu vyloženu kameňmi. Medzi kamene by som chcel nejaké nízke pôdopokryvné rastliny čo občas zakvitnú a aj sa dá po nich prejsť. Viete mi poradiť? Je to slnečné stanovisko.
Odpovedať
@fexo rozhodne odporucam nizke plazive rozchodniky, su ich desiatky druhov, roznej struktury a farby listov a na jesen kvitnu. Mozes to poprekladat kobercovym tymianom, ale ten treba strihat, Na menej zatazovane miesta mozes vybrat aj ine nizke kobercove trvalky a skalnick ale maloktore rastliny vydrzia caste zasliapavanie, s tym treba pocitat a na najzatazenejsie miesta vybrat nieco odolne. A este taka pripomienka, treba hlinu pomedzi kamane povyberat o nejake dva, tri centimetre aby rastliny mali korene a bazu pod kamenmi, to ich ochrani pred polamanim, ked sa po nich bude chodit. Na zaciatok by som odporucala vysadit len cast plochy, ked budes mat dost vlastnych rastlin, mozes postupne delit trsy, presadzat a doplnat, pretoze na toto by si potreboval stovky rastlin aby si to zaplnil aspon ciastocne
Odpovedať
@zita19 Velmi pekne dakujem za radu skusim to tak
Odpovedať
joj tak sem sa pripnem pre inšpiráciu 🙂 Lebo trvalky to je raz vďačné voľačo 🙂
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?