Vošky na paprike

Zobraz úvodný príspevok
No povedzte ako sa ocitli vosky na platoch papriky na balkone? Odkial? :imp: Co s tym? Zbytocne je asi velky postrek, daju sa aj take na jedno pouzitie kupit,?
Odpovedať
@janohano v akom pomere pls?
Odpovedať
@bohuzial no na balkone nemam mrafce
Odpovedať
@cokoladovyjoe Paprika a jej pestovanie...roky pestujem papriku v skleniku- a roky mam na paprike vošky...niekedy som už kupil papriky napadnute voškami od predajcu- odvtedy si ich sam pestujem...aj tak som nezabranil vyskytu vošiek na listoch ...V skleniku su idealne podmienky na rast rastliny- aj vlhkosť aj teplo...a to priláka aj mravcov...mravce na paprike - po listoch vylúčia kyselini mravenčiu...cestou ako idu okolo...a neskor na kyselinu mravenčiu sa pridu hostiť vošky...ked sú tam vošky a nakladu na listy vajička...vtedy sa vracajú mravce zase na vošky a vlastne ich zniča v spolupraci svorne- vošky a mrave---mravce si najdu cestu aj k nam domov do kychyne- isto ste sa s nimi aj tam stretla- a tak isto aj na balkóne...mravce v čase parenia maju kridla a premiestnujú sa...tato kolonia zvierat je najpočetnejšia na svete....mravce sa doteraz nepodarilo vyhubiť a to idú po nich vtaci a ina zver ako aj ludia ich ničia- a čim viac ich ničime- tak ich je na svete o to viac...sú nezničitelni...
Odpovedať
@bohuzial to akoze chces tym povedat, ze mravce treba znicit? To hadam nie. 🤔 Mravce su sucastou ekosystemu, zivia sa rastlinnymi zvyskami, ziju v simbioze s podnymi bakteriami, ktore udrziavaju podu urodnu, premiestnovanim materialu zlepsiu kvalitu pody, dokonca sa zivia aj hmyzom, likviduju uhynute zivocichy a tym posobia ako sanitaci v prirode, su doleziti opelovaci, su potravou pre iny hmyz, vtaky... Vo vztahu mravce - vosky sa mravce zivia predovsetkym medovicou, ktoru vylucuju vosky, je to v podstate trus vosiek. Vosky sa zivia cicanim rastlinnych stiav. Proti voskam treba bojovat podporou ich prirodzenych nepriatelov, hlavne lienok a aj ucholakov (ti sice ked nemaju ine, zozeru aj rastliny. ale predovsetkym su to predatori). Larvy vosiek napadaju drave osicky, ktore do ich tiel kladu vajicka, Treba do zahrady (aj do sklenika) nalakat alebo nasadit prirodzenych predatorov vosiek, nie likvidovat mravce. Az mi nevolno doslo po precitani tohto komentu...
Odpovedať
@zita19 no to veru ano...mravce nech sa živia kde chcú, ale nie na mojich rastlinach na zahrade...najradšej si na nich pochutia moje sliepočky...kde sú mravce- tam nie je žiadna úroda...Ak mravčekov náš tak rada- tak si vo svojej zahrade ich pestuj a zbadaš čo dokážu...z jedneho mraveniska ak sa mala kolonia oddeli. a priebehu roka vzniknú dalšie kolonie mravcov- tak ten rok ti všetko na zahrade spapkajú....skus si ich pestovať v zahradke...stači nachať par dni dosku drevenú a už aj vznika nova kolonia pod doskou...obarujem, chemiou ich zasypavam a podobne a nič nepomáha...posledne som ich bral na lopatu aj zo ornicou - a vykydol som ich do potoka- topim ich...ničim ako viem...Ak ich máš tak rada- tak si ich aj doma pestuj - mravčekov...
Odpovedať
@bohuzial no tak dufam, ze si s tymto nazorom osamoteny. Porucime vertu, dazdu tu uz bolo a ako to dopadlo. Treba sa naucit vyuzivat silu prirodu, nie proti nej bojovat... Ona nam to vracia uz teraz a bude horsie. Svet bez mravcov nebude urodnejsi...
Odpovedať
@zita19 svet bez mravcov bude super,,,v drogeriach sa stači poobzerať- aky je chemický arzenal na ničenie mravcov, slimakov , medvedikov, a podobnej havede- ktorá niči úrodu- tieto druhy nie sú užitočné...
Odpovedať
@zita19 tam kde sa objavia mravce- po nich sa objavia vošky- tam- kde mravce nie sú - nie sú ani vošky...
Odpovedať
@bohuzial medvedikov nemam (zatial), keby sa objavili spolieham sa na krtkov, ktori s nami v zahrade spolunazivaju. Slimakov ano, mravce a vosky tiez. Slimaky krmim ferramolom, lebo su nedomaci druh a nemaju u nas prirodzenych nepriatelov. Mravce nechavam zit lebo ich prinos pre zahradu je vycsi ako skody, ktore narobia. S voskami sa priroda vysporiada sama, staci ju v tom podporit. Nepestovat monokultury, umoznit dravemu hmyzu pobyvat v zahrade, Chemicky arzenal je to posledne k comu by som siahla. Zahradu mam preto aby som si tam vypestovala nieco bez chemie. Papriky postriekane proti voskam si mozem spokojne kupit a cas, ktory by som venovala ich pestovaniu vyuzit vylehovanim. Nie nie som eko-bio-natur fundamentalistka. Ale som dost stara na to aby som si pamatala likvidaciu pasavky plosnym posypom DDT a viem, ze ked moje kosti o 400 rokov podrobia analyze, to DDT v nich najdu. Mame okolo seba tolko chemie, ktoru ovplyvnit nemozem, tak aspon sama seba, svoju rodinu a generacie mojich potomkoch sama dobrovolne trovit nebudem A tie mravceky na zahradke, to je tiez nieco co mojim potomkom rada prenecham ako sucast prirody. Lebo ked budem hlusit chcmiou vosky a mravce, vyhlusim chemiou aj lienky, vcely, cmeliaky. Vyhlusim tou chemiou aj vrbceky a sykorky, ktore sa nimi zivia. Pomaly a isto vyhlusim aj svoje potomstvo, lebo dnes nikto nevie ako sa budu nepriaznive ucinka nasej prechemizovanej spolocnosti kumulovat a aky dopad budu mat na zdravie a zivoty tych co pridu po nas.
Odpovedať
@bohuzial este raz ti napisem. Viem, ze mravce a vosky ziju v symbioze. Viem, ze vosky skodia mojim rastlinam. Ale viem s tym zit, nemam potrebu likvidovat mraveniska. Prinos mravcov pre zahradu daleko prevysuje skody napachane voskami.
Odpovedať
@zita19 Zitka- na slimakov ti odporuťam chovať kačky...
Odpovedať
@bohuzial indicke bezce zamestnany clovek so zahradkou za mestom, v zahradkarskej osade chovat nemoze. To si moze chovat niekto za domom... Ale je uz som aj na tie slizke spanielske hovna celkom vyzrela. Uz viem co mi pozeru, co odignoruju, takze cielenym predpestovanim priesad od toho o com moji rodicia ani netusili, ze sa da predpestovat na balkone ich nicitelske invazie celkom eliminujem. A ten ferramol je dost ucinny a este nie je to ziaden organofosfat alebo ina podobna lahodka, ktora ostava v pode po desatrocia
Odpovedať
Článok sa načítava...
@zita19 Zitka- ja som nepisal. že mravce hubim chemiou- ja som pisal, že sa da v drogeriach kupiť cely rad arzenalu, na ničenie mravcov...krt- ťo robi vrt- tak je tam za par dni mravenisko...už starý maši otcovia vedeli so svojim sedliackym rozumom- že ked krtinec hned rozhrnú- že tam nevznikne mravenisko...ja mam zahradu 1000m/2...na 1/3 mam oračinu-tam sadim...tak nehrozí, že by krt prišiel urobiť vrt...tam sú medvedíky...v skleniku je teplúčko- tam ako prvé sa usalašia mravce...na daľšej ploche mám stromy ovocné - mlade aj staré...ked ich začnú okupovať mravce...dokažu celeé listy obžrať...a strom ledva prežije...Stači ak vedlajši sused nerozhrnie krtince- tak dalšie roky sa nezbavim mravcov v zahrade a mam po urode...nič- len zbytočna praca, namaha a naklady..Mravce na svoje hoby- majú dosť priestoru mimo mojej zahrady...ja na ničenie mravcov používam. lopatu- naložim ich aj zo zemou a idú kade lahšie...do potoka...alebo slipočky ich vyzobu...
Odpovedať
@zita19 @zita19 Ten - kto hnoji oračinu maštalným hnojom- ktorý mu dovezu- je obyčajne ovčí alebo kravský alebo aj spod svin...kto takýto hnoj použije ten rok- tak má v zahrade nezničitelnu koloniu medvedikov...susedia u nas- si davaju vozit takyto hnoj na zahradky- ten rok aj pohnoja- a neratajú s medvedikmi....tie sa rozmnožia nielen u nich v zahrade- ale aj v inych zahradách...a krtek s tým neurobí absolutne nič...KRT sa nimi neživý...ak vo vašom zahradkarskom spolku nepouživate maštalný hnoj- tak medvedikov ani nemate...a to znamená - že použivate- chemické hnojenie...
Odpovedať
@bohuzial neviem ako ostatni, my hnojime granulovanym kravskym hnojom a vlastnym kompostom. Kubikmi kompostu. Vlastneho kompostu. 😉
Odpovedať
@zita19 @zita19 Zitka- ja mám 3 take vlastne kompostoviská....a viem, že aj tam sa zdržujú medvediky...to vidim, ked kompost preosievam...a to robi malokto...preosievanie kompostu...Kompost zloženi len z pokosenej travy a listia a buriny z oraciny...a podobneho odpadu zo zahrady, niekto dokanca na pokyn a rady tam hadze všetko- len aby mal čo najmenej smeti v nadobe na komunalny odpad- tak tento kompost je dosť slaby- omnoho lepši je ten kravsky hnoj - ale ten sa da len po dedinach zohnať...v meste ho nemáš...a z hnoja ide tá rôzna háved do oračiny- ked sa hned aj rozhodi.. Maštalny hnoj je potrebné zaorať do zeme na jesen....a to tiež mílokto robi...v nom je vela preživajúcej hávede ako sú aj medvediky...a zasa su najlepší likvidatori tejto havede - SLIEPOČKYYY
Odpovedať
@zita19 @zita19 Zitka :a nedufaj, že som takehoto názoru na mravcov jediný...takehoto nazoru na mravcov sú skoro všetci zahradkári....asi jedina si ty- ktorá je spokojná, že má mravcov a mraveništia v zahrade...to sa tým ani nechváľ- že máš mravcov v záhrade....
Odpovedať
@bohuzial no ja sa nechvalim... Ja ich tolerujem. Ja mam aj krtkov. Sice ked mi vyryje paradajku, nadavam ako prazsky dlazdic, ale tym to konci. Ked preryju travnik, tak ponadavam menej, krtinec rozhrabem, dosejem novu travu a zivot ide dalej. Ked mi bazanty vyzobali kukuricu, zabalila som dalsi rok klasky do sietky a nech si tam lietaju, zobu co im pride pod zobak... Ked nam dive svine rozhadzali kompost, tak sme pozbierali taky, opravili plot a vec vybavena... A kedze pamatam pouzivanie DDT, tak pamatam aj kravku u babky v mastali, aj hnojisko na dvore a viem ako sa kravsky hnoj pouziva...
Odpovedať
@zita19 Zitka - ešte k tomu dravému hmyzu, čo uvadzaš, že je potrebné im umožniť pobyt v zahrad - aby ničil ako prirodzený predátor tie VOŚKY....to je konkretne ktorý druh toho dravého hmyzu.....pokial ja viem- VOŠKY - PAPKAJU - LIENKY a LIENKA NIE JE - DRAVY HMYZ,,,,,ktorý druh draveho hmyzu likviduje VOšky - bud konkretna...
Odpovedať
@bohuzial ale uz som ti to napisala. Ale tak este raz. Larvy lienok su masozrave a zeru aj vosky, ucholaky su primarne masozravce, takze nepohrdnu ani voskami a paraziticke osicky kladu vajicka do ziveho hmyzu aj do vosiek, v nom sa potom vyvijaju larvy osiciek, takze nakoniec vosku zozeru zvnutra.
Odpovedať
@zita19 aha...dobre. Ved ja nič v zlom Zitka, aby si si nemyslela...ale aj tak sa ešte opýtam- ty sa dobre vraj pamataš na DDT a jeho použivanie...ja nie...tak mi o tom niečo povedz...
Odpovedať
@bohuzial tu mas nieco malo o nom https://cs.wikipedia.org/wiki/DDT pouzival sa na hlusenie vsetkeho hmyzu. Od pasavky az po vsi... Potom ho zakazali.
Odpovedať
@zita19 .....to je všetko? DDT a jeho použivanie sa pamatam aj ja...nielenže sa pamätam na krmenie kravy a vanašanie spod nej...ale ja som to aj za mlada robil už ako 6 ročný...spolu s bratom a starym otcom...DDT- sa použivalo hlavne v rozvojovych krajinach a afrických štatoch kde hrozila a bola malária...proti moskytom , komárom a podobnej havede- ktorá prenášalo choroby na ludi...tam kde sa DDT prestalo použivať....sa vyskyt malarie rozriril a znova sa aj v sučastnej dobe použiva v 23 krajinach- kde sa vyskytuje malária,,,malaria dokaže vyhubiť celý národ...
Odpovedať
@bohuzial nie, nie. Praskovali sa nim krumple. To boli polia biele, lebo sa s nejakym davkovanim nikto nesral. Dodnes si pamatam ten smrad, ked zapraskovali nielen krumple ale aj celu dedinu. Zabaly z DDT bol bezny sposob boja proti vsiam este koncom sesdesiatych rokov. V nasich koncinach, nie niekde v africkej kolonii.
Odpovedať
@zita19 Zitka- a ty si mysliš, že dnes polnohospodari-čo dostavajú štatne dotacie- že nepouživajú chemiu? Pred 2 rokmi začalo kapať na Slovensku včelstvo...Polnohospodari použili takú chemiu - možno podobnú ako je DDT - len pod iným názvom...včely po lúkach čo nabrali si peľ- pred úlmi začali kapať...to sa poriadne ani na verejnosť nedostalo---o tom začali hovoriť jedine včelári....Ja mám 6O rokov a kadečo som preskákal...a viem, že nie všetko sa na verejnosť dostane...dnes sú ešte horšie chemické vyrobky- čo polnohospodari aplikuju do pôdy a vzduchu
Odpovedať
no tak som starsia, o kustik a nie som naivna, viem ze radsej nechcem vediet co neviem... ale aspon tam kde to mozem ovplyvnit, sa snazim neublizovat prirode
Odpovedať
@bohuzial v tom članku o DDT- sa uvádza- že nikdy nebola škodlivosť DDT na ludi preukázaná....tak ako je to vlastne s DDT?
Odpovedať
@zita19 @zita19 Ej ha...tak ja som mladší...a Vy si skúsenejšia - o kusok- tak by sa hadam patrilo aj Vykať...
Odpovedať
@bohuzial ale zas neprehanaj.... v nasom veku je rok smiesne mizivy podiel odziteho 😄
Odpovedať
@zita19 Tak to som rad, že to tak berieš...A kde to máš tú zahradku? pri ktorom meste? ja som z Horehronia...
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?