Davate do kompostu zhnite opadane ovocie?

Mam dilemu, vsade citam rozdielne nazory ci davat opadane nahnite slivky a ine ovocie do kompostu a ci nie. Musi to potom celkom pachnut. Zial ja taketo ovocie uz nemam kde dat, mozem ho teda nejak dat do kompostu tak aby to tam nesmrdelo? Ci radsej nie?
Odpovedať
1
2
@skockazahradna A kde inde.Bezne sa to tak robi ak budes mat 10 velkych jabloni a furiky popadanych jablk kde by si to inak dala ?
Odpovedať
ano, uplne v pohode. Kompost pachne ked nie je dobre vrstveny, samozrejme tam nemozes dat 50 kil ovocia v jednom vrze, treba prekladat. A ked sme mali naozaj strasne vela popadanych jablk, jednoducho sme na prazdnej hriadke vykopali jamu na jeden ryl hlboku, siroku a dlhu ako vysla, tam sme to nafurikovali, prihodili nejaku burinu, opadane listie a zasypali zemou. Rok na to tam narastli papriky jak na vystavu. Ani sa rylovat nemuselo.
Odpovedať
@suhaj24 no da sa to vyviezt niekde k lesu pre zvierata. Ja nemam taky velky kompost a tych jablk je fakt pozehnane, bojim sa aby to tam nezacalo nejak kvasit
Odpovedať
@skockazahradna Ty nepotrebujes kompost ? Kvasit a pripadne tvorit sa bioplyn s moznostou explozie a detonacie.Nerobil by som si starosti.Take obrovske kopy jablk ake ma moj ujo na komposte uz roky si este nevidela.Len kvasu na palenku je tisic litrov a co islo do kompostu....
Odpovedať
@suhaj24 samozrejme ze potrebujem, preto ho mam. A kedze ho mam fakt rada, radsej sa vopred poradim, aby som nespravila nejaku hlupost. Ak ich tam teda nakufrujem, mam to aj niecim poliat? Nejakym urychlovacom kompostu?
Odpovedať
@skockazahradna Bezne sa doporucuje do kompostu ak tam navozis napr travu prekladat trochou hliny staci trocha rozprasit ,kedze v hline je obrovske mnozstvo bakterii, plesni atd tym sa urychli kompostovanie, aj trocha vody sa zide v trave.Dobre je aj vrstvit to trava, jablka,listie a pod.
Odpovedať
@suhaj24 dakujem, travy niet, tie sucha mi urobili zo zahrady pust. Vsetko zozltlo a prakticky dva mesiace uz nebolo treba kosit, teraz sa to trosku prebera. Skusim tou hlinou prehodit teda
Odpovedať
@skockazahradna Tej hliny netreba vela to len tak ockujes ...
Odpovedať
@skockazahradna nechcem byt zla, to naozaj ale navozit jablka na kraj pola za dedinou pre zvierata sa zda byt fajn, lenze!!!! Zvery sa ozeru z nakvasených plodov, stracaju plachost a aj "sudnost" potom take ozrate pachaju nepristojnosti. Za druhe zvery sa naucia, ze ejhla tu je dobry gablik zadara, tak sa tam naucia chodit. A potom mame diviaky v zahradach, medvede sa spaciruju po uliciach, hormónmi ovladane, pripite jelene su vyslovne agresivne a nebezpecne aj pre ludi... A potom este dalsi neduh co som si vsimla u nas v záhradkárskej osase, niektori polodebili tie jablka, slivky a podobne vyfurikuju do potoka, nie ku potoku ale DO potoka. Tak potom je to obzvlast lahodka prechadza okolo takého potoka, nehovoriac o tom, ze chudaci ti, co dole po toku z toho potaka beru vodu na polievanie. Ja tvrdim: Co sa na zahrade urodilo, to sa tam ma vratit alebo tam ostat (listie, trava, burina, supky z ovocia aj vsetky zvysky), na to je kompost. A tie jablka aj slivky na komposte aj ked ich je kopa prekysnu tak za 2 - 3 tyzdne, potom uz nic nehrozi
Odpovedať
davam normalne, ak je z toho strasny smrad tak presypem dusikatym vapnom
Odpovedať
Profilova fotka
Nebuďte až takí fajnoví. Voľakedy súkromníci mali hnojisko na dvore. Do hnojiska dávali všetok biologický odpad a prežili to. Dnes keď prídete do Švajčiarska, všade na vidieku to je cítiť Švajcerparfemom (kravským hnojom). Berie sa to ako samozrejmosť. U nás, keby niekto vyviezol močovku na pole, tak by ho pomaly linčovali. Tam je bežné, že hneď ako pokosia lúky a zoberú seno, príde traktor s cisternou a rozpráši po lúke močovku. Bol som svedkom, že trávu kosili a zbierali minimálne 5x do roka. Tá trocha zápachu ešte nikomu neublížila.
Odpovedať
@polygonium no k niektorym mestickym vidiecanom s vycipkanymi zahradkami Chlevex de Lux nesedi. Nedajboze sused chova sliepky, tak tragedia, ktoru ma riesit Europsky sudny dvor :-p
Odpovedať
Článok sa načítava...
V pohode, niekedy už fakt nie je iná možnosť, lepšie ako to nechávať len tak popadané na zemi :) Aspoň sa ešte nejako využije
Odpovedať
Ja nemam problem so smradom, skor mi naozaj zalezalo na tom aby som nieco nepokazila.
Odpovedať
@skockazahradna nie nic nepokazis, ked tam kydnes par lopatiek hliny, tak uz vôbec nie
Odpovedať
@zita19 ano tak sa chystame urobit
Odpovedať
vies co, ja do kompostu davam vsetko. nie je to kam inak dat a aked sa nahodou nejaky ten zapach objavi, tak ako tu uz boli pisane, dam na vrch tak 3cm hliny a vec je vybavena
Odpovedať
jasne, a kde inde by som ho daval, vsetko organicke ide tam
Odpovedať
ano samozrejme, ono nesmrdi ked to pekne navrstvis. Ak mas ovocia vela tak rozdaj a do kompostu daj naozaj len to co je nutne.
Odpovedať
rozdavam, stale je toho vela, nestihame..vrstvim do kompostu ale asi bude treba zalozit dalsi 😬
Odpovedať
@skockazahradna v piatok som poskladala klietku na kompost, ze parada, vsetok jesenny bordel zalozim. No a zlikvidovala som paradajky, prerylovala po nich a klietka plna, a to som si myslela, ze tam pojde aj nahrabane listie. V sobotu som vyhadzovala vlanejsiu jesennu klietku na zahony aby som ju mala volnu, ked budem rylovat a likvidovat ostatne zahony. Uz je do polovice plna. Tretia klietka je naplnena okopisto a tam slo len to co sa cez leto nazbieralo, vsetka pokosena trava sa mulcovala. Nahrabane listie asi zas len nasypem na porylovane zahony 😒
Odpovedať
@zita19 nejak vela je naraz toho zahradneho odpadu ze?
Odpovedať
@skockazahradna no vsak. My este cele leto vlacime na zahradu kompostovatelny odpad z dvoch domacnosti. Ale tento rok som nejak prekvapena, lebo po dlhe roky sme s tymi 3 klietkami vygazdovali a tohto roku zrazu nestacia. No ale poradime si. Urcite nepojdem nic vyviezt do kontajnera, nedajboze k potoku ako mnohi nasi zahradkarsky susedia. Mne vzdy srdce trha, ked vidim ten kontajner napchaty tym co by krasne zotlelo. Najprv to vyvlacia zo zahrady prec a potom vyplakavaju, ze kupili vrecko kompostu za 10€ :-p Lebo kompost smrdka, nie je esteticky a hmyz sa do neho stahuje, nedajboze mysky... Na vycipkanu zahradecku sa take hnusne cudo nehodi 😒
Odpovedať
@zita19 neboj, EU ich naučí kompostovať v umelohmotných komposteroch :)
Odpovedať
@evamama obavam sa, ze toho sa ja nedozijem. Toto robia mladi, stari. Jeden cas som mala dohodu so susedom, ze mi bude nechavat vrecia s pokosenou travou na mulcovanie. Ale posledne dva roky uz nenechava. Dosiel sam na to, ze kopu roboty usetri ked to nakyda pod rastliny :)
Odpovedať
@evamama tie umelohmotne kompostery uzavrete nie su dobre, celkom nechutne to tam kvasi
Odpovedať
@zita19 inak sranda ako to do buducej sezony v tom komposte vsetko zmizne :)
Odpovedať
@skockazahradna presne, na jesen to vyzera, ze kompostu bude na dva hektare a na jar z neho nie je ani polovica
Odpovedať
@zita19 tento rok som do kompostu nasadil kalifornské dážďovky a je ho len tretina :) urodilo sa neuveriteľné množstvo buriny všetkého druhu. tieto zvieratká vyzerajú byť ideálne pre pestovateľov trávy (bez kravy) požerú rýchlo všetok prírodný odpad.
Odpovedať
@foox trava je nas najmensi problem. Vsetka pokosena skoncila namulcovana pod paradajkami a tam sa o nu postarali celkom dokladne aj nase domace dazdovky. Ked som po paradajkách rylovala, tak to bolo nebe a dudy oproti zvysku zahrady. A ako ja kompost v akomkolvek mnozstve ako problem nevidim uz vôbec. Len nejak sa tohto roku pomaly rozklada, lebo bolo dlho sucho. Ten jeden, z ktorého sa nam same vyklubali tekvice samosejky sme polievali, tak ten zlahol celkom slusne aj bez amerických dazdoviek. Ten druhy mal vody len tolko co naprsalo a to na nom vidno. Ale nezavadzia, takto o rok ho nebude ani polovica. Kiez by ho bolo viac
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?