Mozem vypilit strom na vlastnom pozemku?

Zobraz úvodný príspevok
Sused ma strasi ze nemozem, ze na to potrebujem ohlasku ci povolenie od obce. Ako riesite chore stromy na vlastnom pozemku? Pytate povolenia? Ohlasujete?
Odpovedať
@jojoklac tyka sa to aj zahrad a zahradkarkych osad, pozri od strany 15 tu: http://www.sopsr.sk/cinnost/prirucka.pdf , bod 3.7.2 c....ja sama som v tom mala dlho hokej a cim viac o tom citam tym mam pocit ze horsia a horsia byrokracia :-.
Odpovedať
@rolia najpochopitelnejsia rada palec hore:-) Pekný podvečer prajem.Bez urážky........
Odpovedať
@jojoklac @rolia vsak si len radia, ved od toho tu sme..padla otazka a padaju odpovede...nie kazdy ma dobreho suseda a je na mieste bat sa, aby ma neudal ze som spilil nieco v nesulade s pravom. Donedavna som si myslel ze chytim a vyrubem a hotovo...ani ma to nenapadlo niekde nahlasovat a po tejto diskusii som v pomykove..sam sa v tom zakone tiez stracam, tato diskusia je super podnetna a vzhladom na odkazy prospesna aj pre mna
Odpovedať
Vylozit si spravne takyto krkolomny zakon je dost obtiazne..viac hlav, viac rozumu :)
Odpovedať
@tabalugativi presne pani- tam to máte, nepotrebujete povolenie v zastavanej časti obce ..... napríklad ak by ste mali v záhrade porast súvislý 30 metrov vedla seba a chceli by ste ho vyrezat - aj to sa dá - tým sposobom, že vyrežete súvislo 9 metrov naraz- potom dalej necháte 2 metre porast nedotknutý - a možte pokračovať na dalších 9 tich metroch súvislého porastu, ktorý vyrežete- a znova necháte 2 metre nedotknuté....a týmto sposobom sa dá napríklad vyrezat živý plot z tují chtorý máte na záhrade....podmienku zákona dodržíte.... o rok neskor možte vyrezat tie 2 metrové plochy čo ste nechali nedotknuté...a v priebehu 2 rokov vyrežete napr, 100 metrový živý plot z tují v celej dlžke........bez porušenia zákona....
Odpovedať
No pekne ste to rozbehli, tak aky je zaver? Mozem na vlastnej zahrade ked ma vo vyske 133cm obvod 80cm? Ci mozem na vlastnej zahrade hlavanehlava? A zohrava teda ulohu ci je to ihlicnan? Lebo to som sa nakoniec v tych linkoch nedocitala...
Odpovedať
@babkazvidieka už som písal...znova to opakujem: listnatý ovocný strom, môžte na svojej záhrade vyrezat bez povolenia a akejkolvek oznamovacej povinnosti Ihličnatý strom, na svojej záhrade , môžte bez povolenia vyrezať , ak má vo výške 1, 30 metra , svoj obvod kmena do 400milimetrov....40cm. nie priemer-pozor. To sa týka našich záhrad, V hore , pasienkoch,ktoré vlastnia Urbáre,súkromníci, obce , štát, platia iné kritériá na povolenia výrubu........Teda, ak máte na záhrade posadený zdravý ovocný strom - ktorýmá obvod 80 cm , nameraný vo výške 1,30cm - možte ho vyrezat bez povolenia....jablon, orech, slivka, hruška, nektarinka, broskyna.....a pod. Ak máte na záhrade IHLICNAN-smrek, jedla, borovica a pod. ak má obvod kmena 80cm, nameraný vo výške 1,30m potrebujete povolenia od obecného úradu ---vydané povolenie je spoplatnené cca asi 6 euro
Odpovedať
@bohuzial ihličnan - ak má vo výške 1,30cm , obvod kmena do 400mm - môžte bez povolenia vyrezať...
Odpovedať
@bohuzial ano citala som, ale v tych odkazoch na zakony sa nikde nespomina ze na ihlicnany sa vztahuje nieco ine..tam je vsetko zvane drevinou 😒
Odpovedať
@babkazvidieka mám práve čerstvú skúsenost. Máme v záhrade smrek, obvod vo výške 130 cm je 100 cm, čiže sme žiadali na m.urade povolenie na výrub. Dostali sme ho s tým, že po výrube ho musíme nahradiť 2 ks ihličnatých drevín a starať sa o neho 3 roky, v prípade uhynutia nahradiť. Ovocné stromy sa môžu vypilovat a nahrádzať bez povolenia, lebo to sú úžitkové stromy. Tak mi to bolo povedané na odbore životného prostredia.
Odpovedať
😵‍💫 😵‍💫 😵‍💫 tak to cumim kolko sa okolo toho da v zakone popisat
Odpovedať
@dorothea70 no tak to je zas dalsia verzia uradnika, nahradzat jeden strom dvoma ihlicnanmi :-o :-D to si tusim fakt v kazdej dedine po svojom vylozia
Odpovedať
Článok sa načítava...
@bohuzial ok, tak v tom pripade je to vlastne pohoda ;-)
Odpovedať
@dorothea70 mali ste si na 2 nové stromky od úradníkov žiadať financie...ja by som na tvojom mieste použil argument, že zo zdravotných dôvodov a bezpečnostných dôvodov - neposadím žiaden nový stromček v svojej záhrade....som elergický ked strom meduje - smrek-jedľa-borovica. A z bezpečnostných dovodov, že ked vyrastie, aby pri výchryci mi nepoškodil rodinný dom, nebodaj, aby na mňa nespadol.... úradníci nevedia, že strom ked vyrastie, je vysoký , zdravý a pevný, že má velmi plytké koreňe, a že pokial rastie sám, je lahko vo velkom vetre vyvrátiteľný....zato sa smreky, jedle a pod. sadia v hore vedľa seba, aby ked sa velmi kolíšu od vetra, aby jeden strom vedľa druhého sa spoločne držali, vietor ich ťažšie vyvráti...ale vo velkej výchrici, aj tak ich aj s korenmi povyvracia....však pozeráte...napr. v Tatrách aké boli a budú kalamity...Príroda je mocnejšia ako človek....a to si úradníci na úradoch nevedia uvedomiť, a radia Vám, aby ste na svojich záhradách pri domoch sadili nové ihličnaté stromky....Ihličnany patria sadiť do hory a tam, kde nie sú rodinné domy a záhrady....Kto bude zodpovedný, ak sa zrúti veľký strom na môj dom...nikto.len ja. Alebo ak bude v záhrade dieťa a spadne zhodou okolností na dieťa smrek...čo potom...vy, ako rodičia si to odnesiete a nie úradník, úradníčka.....
Odpovedať
@dorothea70 chod tomu úradníkovi k nemu domov. že si prišla posadiť tie 2 stromky do jeho záhrady...tak ako to chcel...že, aby ti ich aj s prácou preplatil....že budú jeho...a vysaď mu ich priamo pod okná, aby mal aj dostatok tieňa...isto sa poteší...
Odpovedať
@bohuzial ja som si to vymyslela inak. Idem robiť novú skalku, tak som si našla trpasličie ihličnany,napr. Jedlú balzamovu, alebo borovicu pyrenejsku, ktoré dorastajú do výšky Max. 50 cm. A vyriešené. Aj vlk sýty, aj koza celá. :grinning:
Odpovedať
@dorothea70 super
Odpovedať
@jojoklac vieš, niektorý ludia majú záhradky vo svojom vlastníctve a nasadené sú tam niekedy aj mladé pekné ovocné stromky, ale aj staré choré ovocné stromky....ale majú aj polia, lúky, ornú pôdu, pasienky, a aj hory. alebo su vlastníci v urbárskom spoločenstve,,...nehovorím, že všetci...niektorý nemajú žiadnu pôdu....ale po r.1990 sa v rámci reštitučného zákona musela pôda vrátiť pôvodnému vlastníkovi, ktorému bola pôda v rokoch 1950 až 1963 zhabaná-- vrátiť. Nevieš si predstaviť, v akom stave sa v tých rokoch vracala pôda....zničená, zarastená, vrbiny rastúce a iné kriviská...družstvá zanedbali v socializme povinnosť sa o podu starať a mi, ako vlastníci teraz máme povinosť po družstvách si dať pozemky do poriadku..tento stav pretrváva dodnes....más teraz budú úradníci buzerovať, že máme na lúke kroviská a stromiská a nekosíme....ked budeš chcieť kosiť lúku, ktorá je zarastená stromami- a takých je vela-tak ta bude riešit úradník, že bez povolenia si vyrezal strom.....ked lúku nevykosíš, tak ťa bude úrad riešit, že máš zaburinenú lúku....a dostaneš nariadené zjednať nápravu-neurobíš-podla výmeri dostaneš pokutu. Pôdu neprenajmeš. pokial je zarastená nikomu....nevieš si predstaviť, čo to obnáša za prácu, ak máš napr. 3 ha lúk a ornej pody, ak to máš bez techniky ručne naprávať bez traktorov a ludí sám....súkromne hospodáriai rolníci majú záujem o nájom pôdy, ale len tekej, za ktorú dostanú od štátu vysokú dotáciu...za dotácie kúpi traktor a zariadenia už v prvom roku svojej činnosti-tak jemu sa veselo pracuje na prenajatej pôde.....televízny seriál- FARMA- tam môžeš vidieť ako ludia drú na toho majitela pody- a môžeš vidiet ako v prvý rok ked farma začínala-že mal 1 starý traktor farmár- a teraz si všimni ako hrdo chodí už na viacerých nových traktoroch a vlečkách---lebo tí ludia nanho robia a štát mu dáva dotácie za pôdu....tu sa nejedná, že máme malé zahradky, za domom, atam si ich zveladujeme a tešíme sa aj z úžitku aj pekne vykonanej práce- ale tu sa jedná aj o polia, ornú, pasienky hory... a ten, čo nemá ani meter pody vo vlastníctve-toto nikdy nepochopí......
Odpovedať
@dorothea70 pekne si to vymyslela, super
Odpovedať
@jojoklac pane, nerozulujte sa, predsa byrokrati vedia lepšie ako vy, čo máte a môžte robiť v svojej záhrade, majú na to plat a vyhlášku, pritom aj interné nariadenie nadriadeného. Ale že sú blbi ako bota to už vyhláška nepíše...
Odpovedať
@stanislav8508 krasne suhlasim
Odpovedať
Profilova fotka
@jojoklac ...môžeš povedať že spadol
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
Každý tu trepe o zákone, ale aký je to Zákon, z akého roku?
Odpovedať
@bosorkovo v každom prípade blbý zákon. moja záhrada - môj zákon bodka
Odpovedať
@bosorkovo z jednej obecnej stranky § 47 ods. 3 zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody krajiny a krajiny Na výrub dreviny sa vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody, ak tento zákon neustanovuje inak. Súhlas na výrub dreviny sa môže v odôvodnených prípadoch vydať len po posúdení ekologických a estetických funkcií dreviny a vplyvov na zdravie človeka a so súhlasom vlastníka alebo správcu, prípadne nájomcu, ak mu takéto oprávnenie vyplýva z nájomnej zmluvy, pozemku, na ktorom drevina rastie, ak žiadateľom nie je jeho vlastník (správca, nájomca) a po vyznačení dreviny určenej na výrub. § 47 ods. 4 zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny Súhlas na výrub dreviny sa nevyžaduje a) na stromy s obvodom kmeňa do 40 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, a krovité porasty s výmerou do 10 m2 alebo b) pri obnove produkčných ovocných drevín, ak sa výsadba nových ovocných drevín uskutoční do šiestich mesiacov odo dňa výrubu, alebo c) pri bezprostrednom ohrození zdravia alebo života človeka, alebo značnej škody77) na majetku, alebo d) ak oprávnenie alebo povinnosť výrubu vyplýva z osobitných predpisov, 78) alebo e) na územiach so štvrtým alebo piatym stupňom ochrany, kde je výrub drevín zakázaný [§ 15 ods. 1 písm. e) a § 16 ods. 1 písm. a)], alebo f) ak je výrub preukázateľne nevyhnutný na zabezpečenie starostlivosti o osobitne chránenú časť prírody a krajiny a ak výrub vykonáva alebo obstaráva organizácia ochrany prírody, alebo g) na stromy s obvodom kmeňa do 80 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, ak rastú v súkromných záhradách a záhradkárskych osadách. Za každý vypílený strom je potrebné vykonať náhradnú výsadbu. A kazdy vyrub co splna tie podmienky, treba hlasit (su na to aj formulare)
Odpovedať
však píšem hore, že hlúpy zákon. nejaký tlko - EÚ, NRSR, OÚ, clna1 mi bude od stola rozkazovať čo mám alebo nemám mať v záhrade. túdle. chcem strom zasadím si, nechcem ho a už ide.. rozkazuj kde ... ješ.
Odpovedať
@foox dufam, ze na mna si to nemyslel,ze idem rozkazovat. otazka od @bosorkovo bola, ze aky zakon a z akeho roku, tak som to sem hodila. to je vsetko. ja som to nevymyslela
Odpovedať
@foox jaj moj zlaty, na svk je kvantum hlupych zakonov...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Pisete tu niektori, ze vam ulozili nahradnu vysadbu za 1 smrek 100 cm obvod, 2 ihlicnany. Ja som sa dnes bola pytat na urade a skoro som dostala infarkt. Mame tuju, ktora sa rozkonaruje skoro pri zemi, takze obvod kmenu sa musi merat tesne pod rozkonarenim, kde ma az 160 cm. Pani na urade mi povedala, ze to je spolocenska hodnota vyse 2000 eur, ze maximalne ak ohrozuje ten strom iny dom, sa da hodnota znizit na 1200 eur. A ze v takej hodnote budem musiet urobit nahradnu vysadbu - tzn. ak by som chcela sadit ako nahradnu vysadbu tujky, kde jedna ma hodnotu 5 eur, tak by som ich musela vysadit 240. Alebo ze teda, ked nechcem tak vela, ze mam vysadit drahsie stromy. Ja to nechapem, inde sa lesy rubu hlava nehlava, a tu ja si nemozem vyrubat na pozemku jeden strom, ktory ohrozuje dom ale aj elektricke vedenie. Ja som si myslela, ze budem musiet miesto neho vysadit mozno 3-4 tujky, ale nie ze v hodnote 1200 eur. Prosim mate s tym niekto skusenosti?
Odpovedať
@jankastubka poradim ti. Krajaj tuju po malych kuskoch. Zrez jej vrcholec na rozumnu mieru, obrez obvodove konare na rozumnu mieru. Bude vyzerat strasne, ale ked obrasi, mozno sa s nou aj zmierite. Tuja v podstate zmesie kazdy rez a uplne v pohode sa da udrzat v rozumnych rozmeroch. Treba jej len raz za cas zariadit rande s pilkou a noznicami
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?