Pestovanie na nemeckej kope

Poznate nemecku kopu? Je to druh vyvyseneho zahona. Potesila by ma osobna skusenost, rady, odporucania, fotky z pripravy a samotnej realizacie, tiez info, ako sa tam rastlinam dari, co tam pestujete. Vdaka (foto z netu)
Odpovedať
@turanga_leela ved to je klasicky vyvyseny zahon bez "mantinelov" nie? Podobne vrstvenie teda aspon podla obrazku. Mam len vyvysene, kopu som neskusala, bala by som sa, ze sa pri intenzivnych dazdoch zvezie dole hmm
Odpovedať
@stellael ano je to taky vyvyseny zahon nakopeny. Prave preto ma zaujima ci to niekto realne ma v zahrade, ci to drzi tvar, nezarasta atd. 😉
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
Prosím o radu: môžem do vyvyšeneho záhonu dať na spodok haluzinu aj z mokrého dreva ihličnanov smrek, tuja, borievky s ihličim? Ďakujem!
Odpovedať
@bosorkovo ano, na dno urcite
Odpovedať
@turanga_leela moji rodicia to mali roky, sice nie v takych parametroch ako su original nemecke kopy, vtedy sa to volalo bio-hriadka. Zlozenie vrstiev bolo zhruba rovnake, na sirku mavali cca meter, na vysku zhruba pol. Pestovalo sa na tom paradne, burina tam rastla ako vsade inde, bolo treba s nou bojovat a zhruba za 4 - 5 rokov vnutorne vrstvy zotleli a zahon sa zrovnals s okolitym terenom, ale ostala po nom nadherna hlboka poda plna humusu. Este aj po rokoch vieme podla pody identifikovat kde bolo biohradky. Ja som ich este pred par rokmi robila tiez, ale nie tak poctivo, pestovali sa na nich v prvom roku paradajky, v dasom rastline menej narocne na ziviny, na treti rok sa to zarovnalo s okolitym terenom.
Odpovedať
@bosorkovo na dno kludne, ale miesala by som to aj s haluzkami ovocnych stromov ;)
Odpovedať
@zita19 ja mam pri tych kopach obavu o zavlahu, ci to vsetko nestecie dole. Predsa ten taky "kulturny" vyvyseny zahon je zarovnany, takze zavlazit ho viem rovnomerne 🤔
Odpovedať
@turanga_leela tak my sme zavlahu riesili PET flaskami zakopanými na povrchu kopy v odstupe pol az meter a polievali sme cez nich rovno ku korenom. To "jadro" bolo vzdy mokre a korene sa aj tak tahaju za vodou. Len na zaciatku sme striekali po povrchu, aj to tak, ze sa povrch navlhcil, pockalo sa kym voda vsiakne a zas za zalialo. Nejak sme sa tomu stekaniu po povrchu vyhli
Odpovedať
@zita19 tie flase sa mi ako napad pacia, neviem ci by som mala trpelivost sprcnut vodu a cakat kym sa vsaje a znovu ;) dik
Odpovedať
@turanga_leela ja mam flase zakopane pri krikoch aj pri stromcekoch, teraz som sa hlboko zamyslala nad tym, ze nejake zakomponujem aj do kompostu, aby v lete nevysychal
Odpovedať
@turanga_leela to sa mi paci, ale na tom obrazku nie su tie klady dreva moc velke?
Odpovedať
@vyrehotana davaju sa take velke klady, vsak nemecka kopa ma fungovat cele roky. Ale ked nemas, das ake mas. My sme davali len vetvicky co sme ostrihali stromy a kriky, vsetky co sme mali
Odpovedať
Článok sa načítava...
@vyrehotana https://urobsisam.zoznam.sk/zahrada/z... ked nemas k dispozicii klady
Odpovedať
Mne sa to paci, ale do malej zahrady to zial nie je 😒
Odpovedať
@cickamica ale je to aj na male zahrady. Najmensia kopa co som robila bola tak 2,5 x 1 meter. Viac materialu nebolo a zafungovala v pohode. Dokonca kvôli tomu, ze sa zvacsi povrch a je tam obrovska zasoba zivin a aj vlaha sa tam dobre drzi vypestujes na mensej poloche aj viac ako dvojnásobok rastlin. A ked je orientovana z juhu na sever, tak maju rastliny aj viac svetla ako na placke.
Odpovedať
@zita19 no možno by mi stačila nemecka kôpka :joy: namiesto kopy...
Odpovedať
@vyrehotana iez som skor za kopku :D
Odpovedať
@vyrehotana nemecka kopka je tak akurat :-D
Odpovedať
@zita19 aj mne sa viac paci kopka ako kopa :D ste ma pobavili baby
Odpovedať
@zita19 aj mne sa zda :-D
Odpovedať
@turanga_leela na kopku zozeniem material kedykolvek, na kopu nemam zdroje 😒
Odpovedať
@zita19 kopka sa aj lahsie "presuva" v pripade nudze. Co s kopou :P
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?