Ako pestovať pór?

Zobraz úvodný príspevok
Mam velmi rada por - do salatov namiesto cibule atd. Len neviem ako ho pestovat, som zmatena. On ostava na hriadke dva roky? Ake ma presne naroky? Je tu nejaky skuseny "porolog" co by ma zasvatil do tajov pestovania poru?
Odpovedať
Profilova fotka
@littlepony už som poslala prispevok....:-)
Odpovedať
@lubicabystrica aha, lebo ja prave mam negativne blatove zazitky s mrazenymi vecami..skusim takto 🙂
Odpovedať
@littlepony ja sa tiez bojim uz mrazit, velakrat mi to ostalo blatove...ale napriklad taku tekvicu v pohode zamrazim a robim privarky potom
Odpovedať
@framboise1 a ta nie je blatova??? 🤔
Odpovedať
@littlepony no by si sa divila, ale nie...lenze ked to ide do privarku tak to vlastne ani neriesim ;-)
Odpovedať
@framboise1 tak vyskusam tento rok
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 11 mesiacoch
Ahoj, iba teraz nedavno som sa zaregistrovala, tak je možno už neskoro radiť. Ja pestujem por už niekoľko rokov tak, že naň po zasadení navlečiem papierovú rolku z toaletného papiera alebo niečo podobné. Má to dve výhody - rastlinka má dlhšiu tú bielu jemnejšiu časť a zároveň ju to chráni pred mínerkou. Tento rok mi zlikvidovala všetku cibuľu ale o 2 metre daľej zasadený pór bol zdravý. Hnojím zihľavovým výluhom.
Odpovedať
Minulu zimu sme nechali por na hriadke a ked boli plusstupne vytiahli podla potreby. Tento rok robim pokus, por vysiaty zaciatkom septembra do kvetinača vonku, zatial sa drzi, mozno ho pri minus desat prikrijem haluzkami ihlicnanov. Uvidim, ci prezije, alebo bude pokus omyl.
Odpovedať
to už aj dopestovať pór je problém? :-.
Odpovedať
@foox no, nie kazdy sa vyzna vo vsetkom, nastastie je tu toto forum a postupne sa ucim :)
Odpovedať
@maphteth ta rolka sa na hriadke nerozpadne? 🤔
Odpovedať
:) @framboise1 záleží aj na tom z čoho tá rolka pochádza - z potravinárskej fólie alebo alobalu je trvácnejšia ako z toaleťáku, z jednej urobím 2 ks, ale má menší priemer, najtrvácnejšia je z takých tých lepkavých papierikov na odchlpovanie šatstva. Ja pestujem letný pór a na ten čas, kým ho na jeseň pozbieram to vydrží. Ale možno je tu nejaký kutil a vymyslel by nejaký zlepšovák aby som nemusela celú zimu zbierať papierové šúľky ;-)
Odpovedať
Článok sa načítava...
@framboise1 ked sa chystas pestovat por pravidelne, tak posli muza do OBI, nech kupi 5 cm sivu kanalizacnu PVC rurku, nakraja ti ju ma 15 cm kusky a mas vystarane na roky ;-)
Odpovedať
@zita19 áno, aj to je riešenie, napadlo ma to už, ale nie som zástanca používania plastov v záhrade a tak radšej budem zbierať tie rolky . Ale komu vyhovuje PVC trubka, je to určite dobrá pomôcka. Pór netreba prihŕňať a tým pádom sa medzi jednotlivé listy nedostane hlina. :)
Odpovedať
@maphteth vsak moznosti je na vyber habadej. Mozes pouzit aj zakruzene medene pliesky, pouzite konzervy (jedno aj druhe obohati podu o mikroprvky) Ale samozrejme kazdy podla svojich preferencii. Ja nastastie por neznasam, takze nepestujem
Odpovedať
@zita19 tak sme na tom tak nejak podobne. U nas doma ho pomaly nik neje, takze nie je dovod ho pestovat
Odpovedať
@nowiena u nas ho nejem hlavne JA, takze nie je dovod ho pestovat ani kupovat ani nic... :-D
Odpovedať
za to u nás ho jedia všetci a preto ho pestujeme :-p čo može byť lepšie ako čerstvý chlieb - domáca masť a pór alebo cibuľa? Komu to nevoní, nech čuchá kvalitné poľské hovädzie 8-)
Odpovedať
@foox nebud hnusny... ;-) A najlepsi je chlebik s masielkom a medikom...
Odpovedať
@zita19 je, keď máš tak 4-5 rokov 8-)
Odpovedať
@foox ja mam tak +55 k tomu co si uviedol a aj tak chrumkavy chlebicek s masielkom a medikom, k tomu kakavko su najsamlepsie ranajky ake si viem predstavit... Šmaľcovy chľeba s cibuľu len ked sa ide chlastat, aby slivovica na zaludok nesadla
Odpovedať
@maphteth dakujem, vyskusam s rolkami najskor :)
Odpovedať
@zita19 @foox oj veru por jo mnamka, robim vela studenych salatov ktore si bez poru neviem predstavit, aj v teplej kuchyni pouzivam namiesto cibule, je lepsie stravitelny
Odpovedať
@framboise1 ale, vsak v pohode. Ja proti poru nemam nic, kym ho nemusim jest. Ja ho este aj z mrazenej zeleninovej zmesi separujem :-D
Odpovedať
@framboise1 pred týždňom som vysiala letný pór vo vnútri, myslím, že sorta Albo, ak vzíde, niekedy v apríli sa môže vysádzať von, do konca augusta sa môže zberať. Zimný sa vysieva priamo na hriadku v apríli, len dlho klíči a môže zaschnúť, tak radšej do tieňa, v Lidli majú zimný za 0,29 centov, môžeš experimentovať 😉
Odpovedať
@janine1030 aj ten zimný je lepšie predpestovať a presadiť už sadenice
Odpovedať
@janine1030 super pojdem to omrknut, dik
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
Profilova fotka
@framboise1 ja spravím z oblúkov, tunel na to netkanu textíliu kraje zasypeme zemou,aby nenaleteli na listy minerky nenakladli vajíčka,,sú dva nálety na jar a jeseň na to je signalizácia kedy presne v akej oblasti nalietavaju
Odpovedať
@milan_benci a mas ho v tom ,, foliovniku po cely cas?
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?