Kedy zacat s vysevmi chilli?

Kedy zacinate s vysevom? Nemam sklenik len nevykurovany foliovnik kam pojdu. Nejak sa mi nedari to ustriehnut a zacnu rodit v vzdy neskoro.
Odpovedať
@zahradkarvlado ak myslíš "za okno" tak najskôr koncom februára - začiatkom marca. Tak, aby keď už majú cca 15 cm si ich mohol vysadiť von pod fóliu. (najlepšia je osobná skúsenosť z miesta kde bývaš. Opýtaj sa v mieste bydliska záhradkárov) Ak ich dáš skoro, veľmi sa vytiahnu a vonku je ešte zima - potom nevieš čo s nimi. Záleží aj na tom kde bývaš juh - sever. Radšej na istotu - o niečo neskôr. Platí to pre všetku predpestovávanú plantu. Musí isť von predtým než začne degradovať - vyťahovať sa, válať, krútiť, slabnúť. Najmenej kritické je to u rajčín - to je burina, hocijaká slabá, skrútená sa vonku preberie. Ale oči to neteší. Inak chilli - ako každá iná paprika - žiadny rozdiel.
Odpovedať
Papriky maju vo vseobecnosti 120 dni od vysevu do prveho kvitnutia, takze si to zrataj. Pre vysadbu do sklenikov a foliovnikov treba siat aspon 3 mesiace vopred Pre paradajky je to 90 az 60 dni podla odrody, uhorky a tekvice cca 30
Odpovedať
@zita19 Vždy jsem začátkem ledna vyséval prvně celer a potom ihned papriky. Příští rok vyseji před desátým lednem čili papričky a jestli někde seženu Alma papriku. U mne se papriky nikdy nevytahovaly i když byly na daleko horším místě než rajčata. Sladké papriky nebudu pěstovat, mám problém s vodu, kterou musím ušetřit pro rajčata. :) Vladimír
Odpovedať
@mrbig46 o "vyťahovaní" priesad som písal ja. Hodne záleží od toho kde ten výsev máš. Ak je v miniskleníčku na parapete nad radiátorom, tam to ide ako z vody. Keď to dáš len - tak nezakryté na nejakú studenú chodbu, tak to vyklíči v máji alebo vôbec. https://www.gadar.sk/Minisklenik-na-p... https://www.bigbuy.eu/sk/mini-sklenik...
Odpovedať
@mrbig46 madarske Alma vobec nie je problem zohnat, len treba vcas objednat. Napriklad tu: https://www.zahradnictvoiveta.sk/kata...
Odpovedať
@foox @foox Semena mám vysetá v kelímcích na povrchu substrátu, zakryté nějakou folií, aby nevysychala. Mám je u radiátoru ústředního topení, kde je teplota cca 28°C. Většinou musím čekat, až je pořádná zima a radiátor jede na plné pecky. Semena průběžně sleduji a když vidím, že již mají klíčky, tak je zasypu tenkou vrstvou substrátu (0,5 až 1 cm) a přemístím je na okno, kde mám teplotu okolo 18 °C. Vůbec se nevytahují. Tam je pěstuji až do oteplení někdy v dubnu, kdy je přenáším na jižní okno případně na balkon, kde je také otužuji. Sazenice mají v době výsadby nasazené květy, které ale většinou otrhám, abych podpořil růst. Vladimír
Odpovedať
@zita19 Děkuji za tip. Ty odrůdy se mně líbily, jen nevím jestli posílají také do ČR. Našel jsem také, že ty papriky má v nabídce Zeelseed, tak čekám, jestli u nás v některém Supermarketu je nenajdu. V jednom Supermarketu jsem semena této firmy viděl, ale nevím jestli tam měli také papriky. U nás firma SEMO nabízí jako náhradu za Almu nějakou Iliku a také silně pálivou Pálindu F1. Počkám do poloviny ledna, kdy většina obchodů dostává nové zásilky semen od semenářských firem. Supermarkety teď mají vánoční zboží a semena apod. budou mít také až začátkem ledna. Potom koupím všechno co bude mít tvar jablíček a bude aspoň trochu pálivé. Vše odzkouším. Chci to na plnění zelím. Vladimír
Odpovedať
@mrbig46 každý má inú metódu, hlavne že to funguje. ja pripravím substrát do toho skleníčku, zalejem, zavriem a sejem až na 2-3 deň. Máličko prisypem substrát na semienka, len aby boli zakryté. A ked vylezú, zase opatrne prisypem. A keď dorastú kryt, tak to celé premiestnim do skleníka (polykarbonát), tam sa trocha spomalia v raste a otužujú sa. Potom rovno tam do zeme. Tie čo sú určené do fóliovníka tam vysadím asi o 3 týždne neskôr - ten fóliak je o pár stupňov chladnejší. A zbytok počká až sa oteplí, tie sadím von.
Odpovedať
@foox ano, každý máme jinou metodu a hlavně jiné podmínky pro pěstování. Já bydlím ve třetím poschodí paneláku, k dispozici mám jedno okno, kde potřebuji vypěstovat do začátku května cca 250 sazenic rajčat a paprik. Potom je musím přemístit MHD (tři čtvrtě hodiny) na zahradu na záhony. Vladimír
Odpovedať
Dakujem za rady, takze coskoro zahajime novu sezonu zda sa
Odpovedať
@zahradkarvlado dovolim si trocha oponovat @foox, pretoze nie je chilli ako chilli. Ak chces pestovat jalapena alebo cayenne, potom suhlasim, to je nenarocna odroda (ako v podstate vsetky capsicum annum). Ak vsak planujes habanero, jolokiu, morugu, alebo podobne silnejsie odrody, druha polovica januara je vhodnejsi termin. I ked potom je vhodne prisvecovat lebo denne svetlo v tomto obdobi este nestaci (to sa tu riesi v inej diskusii).
Odpovedať
@matkoo72 súhlasím s tebou, my však pestujeme len jedlé papriky. Na jedenie, zaváranie, sušenie,.. Tie ostatné, čo slúžia na frajerenie -"pozri a skús akú mám sraaašne štipľavú papriku - odpadneš", tú nechávame na fajnšmekrov. Jedlé sú len tie ktoré majú reálne použitie. Na čo konkrétne používaš morugu? :-p
Odpovedať
Článok sa načítava...
@foox pred dvoma rokmi som pestoval vsetko mozne - superhoty (7pot, jolokiu, carolinu, bhut orange, moruga), strednu triedu (habanera) ako aj slabe (aji, jalapena a vselijake okrasne). Bolo to trocha z frajeriny, uznavam ;-) ale hlavne som si chcel dokazat, ze to dam 8-) A dal som to- urodu som mal taku, ze som nevedel co s tym (vacsina bola totiz pre smrtelnika nekonzumovatelna 😵‍💫 ). Dalsi rok som sa poucil a superhoty neboli ziadne, len habanera roznych farieb, jalapena, peito de moca, tabasco, okrasne... A co sa tyka spracovania a pouzitia - najpraktickejsie sa mi ukazalo susenie a potom davkovanie z mlynceka. A jalapena samozrejme zavarane :-p
Odpovedať
@matkoo72 už keď usušíš tzv. baraní či kozí roh, očistíš a zomelieš, dostaneš pálivú papriku použiteľnú v kuchyni, ktorá prevýši kvalitou všetko čo je na trhu. A to nehovorím o paprike (sladkej i pálivej) priamo určenej na sušenie - na priamy konzum sa nehodí. Keď si usušíš malé pálivé chilli papričky a takto ich spracuješ máš silne pálivú papriku, ktorou znervózniš aj roduverného maďara. Keď tieto malé chilli pridáš (1ks) z zaváraným uhorkám (7 dcl) dostanú doslova "famóznu" chuť - vynikne až trošku odstoja na polici. Ale nepoznám nikoho kto pestuje použiteľnú morugu. Habanero a jalapeno je ešte v pohode. Nejaké jalapeno pestujeme už roky ako "egypťanku" - nejaký nelegálny dovoz semien z dovolenky v egypte. Je výborné.
Odpovedať
Ahojte, ako dlho moze trvat tym semienkam kym vylezu? Ked sa uz 15 den nic nedeje je to stratene?
Odpovedať
@zahradkarvlado ak je teplota pody dostatocna (25°) tak uz mali byt vonku. Ked je menej, tak to trva dlho a moze byt, ze ani nevylezu
Odpovedať
@zahradkarvlado Optimální teplota pro klíčení pálivých chilli paprik je okolo 28 °C. Zkuste jim dopřát tuto teplotu, snad ještě něco zachráníte. Vladimír
Odpovedať
@mrbig46 no moja zena neznasa ked je horuco, maju tak 24 a uz vzdycha ze je moc teplo 🤔
Odpovedať
@zahradkarvlado tak take teplo by som teraz asi nezvladol ani ja :)
Odpovedať
Já také nemám v bytě 28 °C. Ale dal jsem si na trubku přívodu tepla do radiátoru destičku a na to skleněnou misku s kouskem ubrousku, dal jsem tam vodu aby ubrousek byl trvale vlhký a na to jsem rozhodil semena. Jakmile jsem viděl že mají malé kořínky, tak jsem je sázel do kelímku. Některé odrůdy klíčily rychle a hromadně , některé postupně po jednom nebo dvou semenech. Pochopitelně než jsem tam semena dal, tak jsem celý jeden den měřil teplotu, abych je potom neuvařil. Teplotsa by neměla stoupat nad nějakých 3,0-32 °C. Je třeba najít místo, kde ta potřebná teplota je nebo použít nějakou vyhřívací podložku, ale s tím nemám zkušenost. Vladimír
Odpovedať
@zahradkarvlado polozis na radiator dosku, na to polozis kvetinace alebo misku s vysevom. Akonahle sa zacnu objavovat listocky, prelozis na parapet. Ked budu zadeklovane niecim priesvitnym na slnecnej strane tak neprechladnu. Ak by popod okno pretahovalo, tak staci misku podlozit kuskom polystyrenu. Ked rastu, uz nepotrebuju vysoke teploty, vysoku teplotu potrebuju na klicenie. Potom im trosku chladnejsie spravi dobre, lebo nebudu da vytahovat za svetlom.
Odpovedať
Dakujem za vsetky rady
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?