Najchutnejšia odroda paradajok

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, chcem sa uz nahotovat na dalsi rok. Uz roky sadim Tornada, ale nejak mi uz idu usami. Mohli by ste mi napisat svoje najoblubenejsie odrody a pripadne pridat foto? Uprednostnujem tycove rajciny, ale ak mate tip na dobru krickovu, ocenim. Nemam konkretne podmienky pre masite atd, proste chcem buduci rok zaexperimentovat. Vdaka
Odpovedať
@jurenikova to Stupicke sa mi ale zda ze robi ten zeleny golier. My pestujeme vacsinou uz len cherry.
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 jasne viem že prečo praskajú, len niektoré odrody sú menej náchylné. Tiež viem že je to aj od počasia, minulý rok nám veľa praskali a hnili. Mávali sme hlavne tornádo ale chceme skúsiť aj niečo iné. Moja mama experimentuje každý rok, ale potom si nevieme spomenúť ktoré boli dobré :-D. Tá Salus vyzerá dobre, tak skúsime. Ďakujem za typ. Uvidíme či aj niekto iný pridá . Ono by bolo dobré keby každý napísal, že prečo sa mu tá odroda najviac páči. Inak super , že sa tu tak pekne diskutuje :)
Odpovedať
Profilova fotka
@peterpe aha uf škoda, no vraj sa robí keď rýchlo dozrejú z vrchu a vo vnutri ešte nie, keď bývajú tie horúce dni. Tak neviem či je to preto naozaj, alebo je to odrodová vlastnosť. 🤔
Odpovedať
@jurenikova no zrovna tu sa mi mari ze to je odrodova vlastnost, snad sa vyjadri niekto znalejsi :-) ja som ich pestoval, vyhoda bolo ze boli skore a ak tam bolo aj zelene, tak som to vykrojil a bolo :-). my vacsinou pestujeme uz len tyckove, tie krickove boli moc huste na mna a sa mi zda ze aj skorej chytili plesen (neboli vzdusne) ale zase su menej udrzbove, netreba ich vystipavat. ja somuz pisal ze minuly rok som bol velmi spokojny a Ambrosiou, celkovo tie cherry nam viacej chutia, stihame ich vsetky jest :-) . Volakedy som pestoval aj tie velke biftekove, ale som sa tesil ze uz budu, zaprsalo, popraskali a .....:-(. Mali sme aj Jahodo, ale musi sa nechat dobre dozriet, neoberat ho hned ako ocervenie, vtedy este nieje dobre. Aj Bibi chutilo, Ildy som vyradil, je ich vela, je dobry plnic misiek :-) ale minuly rok boli take bez chuti - vodove. Aj Philovita nam chutila.
Odpovedať
@peterpe Salus je udavana ako krickova odroda. Ja som sa to dozvedela asi az po piatich rokoch pestovania 😬, ked som bola poverena nákupom semien na priesady, inac ich kupovala a pestovala svagrina. A tak aj Salus u nas rastla (a doteraz rastie) ako kolikova, normalne vyvazovana aj vylamovane zalistky a nikdy neprotestovala, rodi o dusu spasenu.
Odpovedať
@zita19 no to je zaujimave, som bol v tom ze tie krickove ukoncuju rast kvetom, mozno niekedy vyskusam ak bude miesto.
Odpovedať
@peterpe tak mala som aj take, co zakvitli, (ne)zarodili a zdochli. Ale to boli balkonove (inac moje najvacsie paradajkove sklamanie, kvetov na mrte plody ziadne, myslela som, ze ich na piatom poschodi vcely nenasli, tak som ich vyniesla na zahradu, kvitli lepsie ako ruze, vcely cmeliaky na nich santili, aj cudzie odrody na opelenie mali na dohlad a napriek tomu na kriaku pol metra vysokom, pol metra v priemere ked dozrelo 20 paradajok, tak prehanam, potom ich za tyzden skolila pliesen aj ked ostatne o nej ani nechyrovali)
Odpovedať
@zita19 Salus je opravdu keříčkové (determinantní) rajče. Hlavní výhon po dvou nebo třech květenstvích ukončí růst a další květy se tvoří jen na zálistcích pod prvním květenstvím. Tyto zálistky potom také ukončují po dvou nebo třech květenstvích růst. Proto se zálistky nevyštipují, Pokud Vám rostl Salus jako odrůda tyčková (indeterminantní) potom pravděpodobně šlo o semena pokřížená s nějakou jinou tyčkovou odrůdou. Vladimír
Odpovedať
@mrbig46 tak zas neverim, ze by sa predavali prekrizene semena. Kvoli medziodrodovemu krizeniu a kvoli tomu, ze casto pestujeme hybridy kupujem semena od semenerskych firiem nikdy nepouzivam vlastne
Odpovedať
U nás je najobľúbenejšia odroda paradajky Čierny Krim. Dostali sme raz od susedy planty a odvtedy si semena odkladám na ďalšiu sadbu.
Odpovedať
Profilova fotka
@peterpe chcela by som sa opýtať kde kupujete Ambrosiu cherry, lebo som hladala a nenašla som. Kto je výrobca, teda kto to má v ponuke. dik
Odpovedať
@jurenikova ebay :-) , mam ich od J&L Garden.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@zita19 @ankajar Tento rok budem pestovat asi 40 druhov oproti vlanajsim 75. Cherry a koktejlové: TomatoberryF1(Gardenberry), Arielle F1,Tutti Frutti F1,Ambrosia gold a orange, Santa Orange F1, Juanita{Medulienka}, Minikumato, Clackamas Blue Berry, Green doctors, Bejbino F1, Aranca F1, 42 Days, Ramallet Pequiňito... Klasika : Štart F1,Stupické skoré poľné, Berner Rose, Kumato, Milica F1. Bifteky a srdcia: Amana Orange, Eva´s Amish stripe, Orange Strawberry, Cour de Boeuf Bicolor, Orange russian 117,Salobre, Corazon F1,Anna Russian, Jerguš F1, Black of Tula a ešte nejaké 3 ďalšie druhy. Podlhovasté na sušenie: Sacharnaja Sliwa Krasnaja, Tegucigalpa,Jersey Giant a Opalka. Dwarf : Mong. Karlik, Pink Passion, Sleeping Lady, Arctic Rose Vysiatych mam zatiaľ pokusne v 13 kelímkoch 7 druhov rajčín - Tomatoberry F1,ŠtartF1, Stupické poľné skoré, Maglia Rosa, Sleeping Lady, Pink Passion, Subarctic Plenty. Ešte som vysiala Mong. Karlika a 42 Days.
Odpovedať
@purpleball to je uz pekna zbierka :-)
Odpovedať
@purpleball a to som si hovorila minuly rok, ze som sa scvokla, ked som mala 11 odrod. Pri 40 odrodách by mi vyslo tak po jednej rastline z kazdej. Viac miesta ani nemam
Odpovedať
@purpleball ty to beries aj tento rok vo velkom style, krasne, si pre mna inspiraciou
Odpovedať
@babkazvidieka zdravim. Kde ste kupili semena orange santa a orange strawberry?
Odpovedať
@purpleball 75 druhov? To aj toľko existuje? :blush: Máte k dispozícii pole? Koľko koreňov ste spolu sadili? A ;-)
Odpovedať
Mala som vlani asi 160 koreňov,po 1-2 kusy z druhu-iba niektoré stálice ako napr. Štartky, Kumato,Bejbino, Santa Orange, Corazone , Orange Strawberry som mala po viac kusov. 30 koreňov v sklenníku, 30 po 2 ks v kýbloch a zvyšok na záhonoch na terasovej záhrade. Na obr. augustové rajčinovanie E. T.
Odpovedať
Moc pěkné! Vladimír
Odpovedať
Dobrý deň keďže tento rok začínam po prvý krát s pestovaním chcem sa opýtať skadial kupujete semienka a s ktorými odrodami by som mala začať
Odpovedať
@ingrida5 Dobre je začať odrodami, ktoré bežne dostať v našich obchodoch,teraz je už pomerne široký výber. Záleží na tom aké veľkosti a farby preferujete. Kríčkové sú obyčajne skoršie, nepotrebujú vyväzovanie- pomerne úrodný a skorý je Šejk a Darinka, príp. Balkonovky- Bajaja a Vilma. Tyčkové potrebujú oporu vyštipovanie zálistkov, majú však dlhšiu dobu zberu. Z cherry a koktejlových dostať od Sema GardenberryF1, oranžové Datlo , aj novinku- v 1sáčku zmes 4 farebných hybridov(Sungold, Sunpeach,Sungreen a Sunlemon), ďalej Sunchocola pre spetrenie. Aj v Lídli dostať zmesku Cherry hybridov veľmi lacno. Klasická veľkosť- odporúčam Štart F1, od Zelseed Milica F1, a z Lídla Hildares F1. Koktejlové Bejbino F1. Bifteky: výborný slov. hybrid od Zelseed Jergus F1, klasika-Býčie srdce , novinka od Sema-Yellow- Gazzi ribbed.... Samozrejme výber je oveľa, oveľa širší . Prajem úspešné rajčinovanie Eva T
Odpovedať
@alenkab11 Orange Strawberry je dostať aj tu na Bazáre u Bio eko logic . Santa Orange je ťažšie zháňať, lebo je to holandský hybrid zaregistrovaný pod názvom Santorange F1 firmou De Ruiter Seeds zháňa sa ťažko, ale má ho v ponuke Neoseeds.cz- zrejme len z presevov. Z 7 druhov rajčín - ŠtartF1,Stupické poľné skoré, GardenberryF1(Tomatoberry), Maglia Rosa, Sleeping Lady, Pink Passion, Subarctic Plenty, čo som vysiala 10. novembra, ako prvá dnes rozkvitla GardenberryF1, do 2 -3dní by ju mala nasledovať Maglia Rosa, potom Štart F1, malé púčky majú Stupické, Sleeping Lady a Pink Passion. Subarctic Plenty ešte púčky nemá. Som zvedavá, ako to tento rok bude s nahadzovaním plodov a dozrievaním. E. T.
Odpovedať
U mňa je to Ruská Anna na tepelnú úpravu, Zlatava v čerstvom stave a žlté hruštičky pre výbornú chuť. Pestujem cca 16 odrôd, ale tieto tri sú pre mňa naj. :)
Odpovedať
@maphteth Anna Russian je jedna zo skorších ružových biftekových sŕdc. Mäsitá, menej výraznú chuť vynahradí jej skorosť.Pestovala som ju minulé 2 roky tento rok vynechávam, lebo skúšam iné odrody a môj limit neprekročiť tento rok45 odrôd z mojej databázy 300 je pomerne ťažko dodržať. V budúcnosti ale s ňou ešte určite počítam. ;-)
Odpovedať
Anna Russian v r. 2017 v kvetináči vo dvore.
Odpovedať
@purpleball táto odroda sa pestuje v našej rodine už asi 40 rokov, semienka som dostala od mojej maminy, a pokračujem ďalej. Je to dôkaz, že staré odrody nedegenerujú, ale držia si svoju kvalitu a vlastnosti..
Odpovedať
@purpleball prosim odkial kupujete juanitu? Dakujem
Odpovedať
@darianelid Juanitu F1 nekupujem, lebo ju nedostať, iba ak možno pre veľkopestovateľov na https://www.hartmann-brockhaus.de/det... za 25 semien 34,30 €. Ja vždy pestujem zo semienok zobraných z plodov v obchode( Juanita=Medulienka z farmy Kameničany)Rodí bohato a chutné sladučké plody. Farma Kameničany kupuje hotové priesady(myslím že vrúbľované) v Holandsku.
Odpovedať
@maphteth Heirloom Anna Russian je známa od r. 1989,hoci pôvodne môže byť oveľa staršia pod iným menom. Každopádne je zaujímavé, že pri vašom 40 ročnom pestovaní nezmenila vlastnosti. Môj otec pred 60-30 rokmi pestoval tiež rôzne mäsité odrody,( všetky boli vtedy heirloom a názvy sme ani nevedeli) z ktorých bral semienka a vysieval nasledujúce roky a odrody boli časom nestabilné vzájomným prepeľovaní hmyzom, alebo vetrom. Samozrejme že sa tomu dá predísť včasným sáčkovaním kvetov, ale to sa myslím kedysi dávno v domácich podmienkach nerobilo. Eva T.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?