Nevzídená mrkva a petržlen

Profilova fotka
Ahojte, z roka na rok mám väčší problém s mrkvou a petržlenom. Tento rok pre zmenu petržlen vôbec nevyliezol. Špeciálne ich vysievam do vyvýšeného záhonu, pretože mám problém s ťažkou pôdou. Prvé dva roky to bolo v pohode, posledné roky katastrofa. Dopĺňam aj kompost, aj substrát. Ako sa darí tým vašim? :) Nejaké finty ako na to?
Odpovedať
Ani mne nevysli, ale ja som zaciatocnik, mozno som nieco urobila zle. V inej teme mi pisu ze petrzlen je najlepsie vysievat na jesen, ze potom vyklici. Tak mozno vyskusam
Odpovedať
Vyslo, ale je sucho tak len tak poredsie :-.
Odpovedať
Ja si pamatam obdobie ked to moja mama vzdala a povedala ze uz to vysievat nebude. A uz len kupovala ;) Je asi viac takych, ktorym sa nedari
Odpovedať
Hello mne suseda tvrdila že odkedy kupuje semená mrkvy a petržlenu má problém aby vzišlo aspoň niečo pokiaľ si ona nechávala svoje semeno vzišlo to ako besneeee ktohovie vie čo to predávajú samé slachtene a hybridné semená...
Odpovedať
Profilova fotka
@miggi83 no ja mám pocit že to je fakt každým rokom horšie 🤔
Odpovedať
@miselaho petrzlen obzvlast, ale aj mrkva nemaju radi hnojenie organoickou hmotou. Ak mas tazku podu, treba ju vylahcovat pieskom. Dalsia vec je, ze aj jedno aj druhe v obaloch semien obsahuje inhibitory klicenia, co su im sice uzitocne, lebo likviduju semena konkurencie ale na druhej strane brydia klicenie aj svojich sukmenovcov a seba sameho. Tieto inhibitory musia byt zo semena vyplavene, takze voda, voda, voda... Semena nesmu zaschnut a musia mat dostatok vlahy po cele dva, tri tyzdne kym vobec zacnu klicit. Odskusana metoda aj v tychto suchach je vyhlbit jarcek a dokladne preliat vodou. Mne to vychadza tak jedna konva na meter riadku v niekolkych davkach, vody by mala vytvorit blaticko v jarku. Potom do toho blaticka vysiat semienka co najredsie, sem tam dat znackovaciu plodinu, redkovka, salat a zasypat jemnou suchou zeminou, dokladne utapkat hrablickami a asi po par dnoch zacat zavlazovat tak aby poda bola vzdy vlhka. Este stale nie je neskoro, mozte presiat znova, touto metodou dosiahnem aby vyklicili aj ja 😬 Dalsia moznost je oktobrovy vysev, vtedy sa pocas celej zimy vyplavuju inhibitory a na jar, hned ako bude dostatocne tepla poda semienka vyklicia. Na zimny vysev sa odporuca vysievat hustejsie a zasypavat semena pieskom aby neplesneli
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Semená mrkvy aj petržlenu majú ochranu, ktorú keď im necháte, klíčenie trvá veľmi dlho. Preto pred výsevom mrkvy je vhodné semiačka upraviť tak, aby sme im túto vrstvu narušili. Možností je viacej. Skúšala som 8 typov, najviac sa mi osvedčili tieto, ktoré tu napíšem. Klíčenie pri všetkých trvalo cca 4 dni. 1. typ: podľa prvého obrázku zabaľte semienka do plátienka a zalejte ich 50-55°C teplou vodou približne na 1 minútu. Vodu zlejte a zopakujte to ešte 2 x. Proces je v tom, že sa uvoľňujú oleje, ktoré chránia semienko pred klíčením. Nechajte semienka trochu v tieni preschnúť ale nie úplne vysušiť, aby sa dali rozsiať do navlhčenej hriadky. Zasypte ich jemne asi 0,5 cm vlhkou pôdou, najlepšie s prímesou piesku alebo s kokosovým substrátom. Predáva sa lisovaný a pred použitím ho treba jednoducho odbaliť a vložiť do kýbla, zaliať doporučeným množstvom vody a počkáme cca 10-20 minút kým sa nasiakne. Spravíme si brázdy na mrkvu, do nich kladieme semená po jednom (vlažné sa kladú dobre) a semienka prikryjeme kokosovým substrátom. Hriadku zalejeme a zakryjeme agrotextíliou na 3 dni. Ochráni semená pred slnkom a vetrom. 2. typ: 3. Do litra vody dáme 3 kopcové čl zemiakového škrobu. Za stáleho miešania škrob uvaríme a necháme ho vychladnúť na 40-45°C. vsypeme mrkvové semiačka prípadne aj reďkvičkové a dobre premiešame, tak aby semienka boli rozprestreté po geli. Zmes nalejeme do plastovej fľaše od minerálky. Do štupľa spravíme dierku tak aby tam vošla slamka a na hriadke si pripravíme brázdu. Túto polejeme a nanášame gel z fľaše cez slamku rovnomerne do riadkov. Jemne zasypeme zeminou a pokropíme. 3. spôsob vezmite semiačka medzi dlane a nad tanierom ich silno šúchajte medzi dlaňami. Naruší sa tým ochranná vrstva semiačka. 4. spôsob: do kelímku s vrchnákom som dáme pár vrstiev toaletného papiera, ten zvlhčíme toľko aby v ňom voda nestála, ale pri zatlačení prstom na dno voda vystúpila. Rozmiestnime semiačka a dáme do tmy a tepla klíčiť. Hneď ako objavíme klíčky (len biele bodky) semienka vysejeme na záhon. Neúspešné pokusy boli: zabarenie vriacou vodou, klíčenie v samokrútke, vopred namočená na pár hodín a na semienka ktoré som dala vopred najskôr do mrazničky som zabudla, tak to neviem či by fungovalo.
Odpovedať
Profilova fotka
@emasan zaujímavé, vyskúšam 😉
Odpovedať
@emasan ta trojka je ideal pre lenivca ako som ja, vyskusam 🙂
Odpovedať
Četl jsem, že lze vysévat petržel na podzim. Udělá se v zemi žlábek, do něho se nasypou semínka petržele a to je vše. Nezasypává se. Tak jsem to zkusil a uvidím Vladimír
Odpovedať
Profilova fotka
@mrbig46 tak potom informuj, ako to dopadlo 😉
Odpovedať
@miselaho ozvu se
Odpovedať
Článok sa načítava...
@mrbig46 A nevyfúka tie semienka vietor?
Odpovedať
Předpokládám že ne. Když jsem je tam dával tak bylo docela vlhko a dával jsem je na dno toho žlábku. Ale výsledek teprve uvidím. Vladimír
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Musím přiznat, že pokus byl neúspěšný. Možná to bylo tím, že jaro bylo u nás až příliš suché (víc než měsíc ani kapka deště). Na tom záhonku nevyrostl ani plevel, což se mně obvykle nestává. Řekl bych příště, ale už to asi zkoušet nebudu. 🙂 Vladimír
Odpovedať
Jednoducho počkám, kým nepríde na pár dní vlhké daždivé a hlavne teplejšie počasie, a až potom vysievam,zatiaľ mi to vychádza.Hlavne petržlen neznáša dlhý pobyt v pôde ak je chladno vtedy dokonca ani ak je aj vlhko klíči slabo alebo vôbec nie.Ak je veľmi sucho tak hriadku tak 1- 2 dni pred siatím poriadne polejem.potom skyprím a vysievam.Urobil som to tak aj teraz asi pred 2 týždňami a petržlen aj mrkva krásne vyšli.Chyba je niekedy aj vtedy ak vysievame do suchšej pôdy, a následne polievame.Vytvorí sa potom vrstva zatvrdnutej pôdy, cez ktorú petržlen alebo mrkva sa jednoducho nepretlačí.
Odpovedať
normálne, ako vždy, som rozrobil neoranú hriadku rotavátorom, bolo sucho, tak som predtým polial, po rozrobení polial znovu a zase rozrobil. Zasiali sme sejačkou, malou ručnou a poliali znova a potom každý deň. Mrkva aj petržlen vzišli ako obyčajne cca za 10-14 dní. Žiadna veda, len práca. Značkovacia plodina je dobrý nápad, tak ale až nabudúce ak nezabudnem, dobrý nápad @zita19 😉
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
Profilova fotka
@miggi83 Myslím že je to o nedostatočnej kontrole producentov osív a predajcov toto sa v minulosti nestávalo. Kúpite si trebárs karotku, neskorú mrkvu a po vzídení zistíte že všetko je iba neskorá alebo ešte horšie nevhodne krížená. ( rôzne farebné odtiene.) A ak semeno nevzíde môže to byť aj o nepoctivosti dodávateľov osív. ( prebaľovanie nepredaných z uplynulého roku.) Želám veľa úspechov. 🙂
Odpovedať
@marian_dusik ďakujem ale po dvoch neúspešných pokusoch mrkvu ani petržlen nesadim.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?