Pestovatelia chilli - rady a tipy

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, je tu niekto kto sa venuje pestovaniu chilli? Ja skusam tento rok prvykrat, nejako sa im nechce kvitnut. Robim nieco zle? Klasicke papriky uz maju aj plody a tieto su nejake prispate. Mozem im vadit ze sli na hriadku? Mali ostat v kochliku? 😒😞
Odpovedať
@miselaho tak to je pravda, ze to treba udrziavat v prevadzkyschopnom stave O tych spiciach som uz pocula, ale este som ich nestretla
Odpovedať
@miselaho moja pokulhava, lebo sluzi uz siesty rok :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@zahradnica krásne papričky máš...treba zobrať semiačka a znova sadiť...super....aj foto...milujeme všetky druhy paprik...parada 🙂 no v množstve druhov sa na teba nechytam :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@matkoo72 tak tomuto sa hovorí-záľuba 🙂 super - klobúk dolu pred tebou :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@matkoo72 tak to je super vek na hadicu 😄😉
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 niekto mi hovoril, že sa to dá kúpiť aj v hornbachu, ale ja som to tam nevidela. Teraz si hovorím, že mám na to do ďalšej sezóny dosť času. (Už sa vidím tak koncom mája ako zúrim, že som na to zas zabudla 😄😄😄😛)
Odpovedať
@lubicabystrica ja som zatial zastanca pestovania cistych odrod, preto si radsej semienka zakupim od overenych pestovatelov... nech viem aku farbu, tvar a palivost mam ocakavat. I ked i tu plati, ze "i mistr tesar se utne" :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@matkoo72tak tomu fandim...robíš to dobre...my už roky nakupujeme od toho isteho overeneho pestovatela...vždy sme boli spokojni...všetko take, ake sme očakavali...a chybička ? to poznám, a iste aj všetci záhradkari...učíme sa celý život...a záhrada je o tom, preto je to aj take zaujimave a pestre a vždy niečo nove objavime.... :-)práve tie chybičky nás posúvajú dalej :-)
Odpovedať
@matkoo72 super, na to som sa chcela tiez spytat, ci si odkladate semienka..
Odpovedať
@harper ty kupujes tiez nove semienka ci si nechavate?
Odpovedať
Profilova fotka
@chillichilli minuly rok to bolo rozne plantu scorpiona som kupila normalne v zahradnictve, nejake planty sme mali od pestovatelov, co kupovali planty v rakusku tak sme si dali kupit aj my  a nieco bolo so semienok co sme kupili. tento rok som semienka nekupovala, kedze toho bolo tolko minuly rok a to co vyrastli to muz zasial z minulorocnych semienok. a ostatne planty paprik sme dostali a buduci rok planujem zase ako sa podari 🙂😉
Odpovedať
Profilova fotka
@lubicabystrica  hej hej, semiačka odkladám a  teším sa na ďalšiu sezónu a novú úrodu a prekvapko čo to bude až vyrastie. Občas aj viem čo je to za druh 🙂 ale u väčšiny som skončila u malé chilli, úzka feferónka, dlhá feferónka, mexičan. 😎😉😛 semienka nekupujem, vlastne asi pred tromi rokmi som kúpila PCR a teraz už nemusím, ale Alma či maďarská mi tento rok nevzišla, ani sladká ani štiplavá, tak budúci rok budem musieť kúpiť. Tie som robievala plnené so syrom a zavárané, Obdivujem @matkoo72 a @harper ako vedia všetky tie názvy a ako pekne o papričkách píšu. Ešte keď som kupovala priesady, tak mi jeden pestiteľ predal 20 sadeníc guľatých feferóniek a oni to boli baranie rohy, ale papriky máme radi všetky, tak to nevadilo.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@harper daju sa v rakusku kupit niekde blizko? Je to pohodlnejsie ako vysievat ;)
Odpovedať
@zahradnica jeej mnam, baranie rohy, to som roky nejedla...
Odpovedať
@zahradnica ja som semienka nakupoval do znacnej miery podla *vyzoru papriciek* 🙂   - a vtedy sa automaticky naucis nazvy.      Ked uz by sme v tomto vlakne mali davat rady... Tak dve skusim.  Prva rada - na trhu na Mileticke v Bratislave na jar predavaju planty chilli. Skusil som tri kupit a bol som pozitivne prekvapeny. Co som kupil to mi aj vyrastlo (u rajcin som pochodil horsie). Dokonca aj Aji Charapita mi vyrastla ako z katalogu(!).....  A druha rada - nepodcenit gumove pracovne rukavice pri krajani chilli. Ja som kupil balicek, tusim 50 ks asi v Hornbachu a dnes by som bez neho plakal doslova a dopismena, lebo som krajal asi 40 superhotov...
Odpovedať
Profilova fotka
@zahradnica prosim, vieš mi poslať recept na plnene Alma syrom ? lubime to, no sama som ešte nezavarila...a skusennosť je vítana 🙂 dakujem vopred 🙂
Odpovedať
@matkoo72 krasnu mas tu urodu, zasnem...snad sa tiez dopracujem..
Odpovedať
Profilova fotka
@lubicabystrica no ono to nie je ani tak zavárané, na zaváranie plním kapustou, tieto syrové sú v oleji, ale je to mňamka. Kúpila som raz v Tesco, a že by som také nedala aj doma? Á dala a lepšie, teda podľa mňa. Takže ako na to: z papriky odstrániť stopku a semienka, Potom dávam takto vykuchané papriky povariť v slanej vode, iba tak troška, už som zopárkrát na toto zabudla a bolo to dobré tiež, troška chrumkavejšie. Troška zmäknú a chytia slankastý nádych. Ako plnku používam fetu syr, alebo balkánsky a tento rok som skúšala so Slovenským bielym syrom, taká napodobenina balkánskeho, ale mne sa pozdáva, že je aj lepší, ale to je osobný názor. Syr rozmiešam s olivovým olejom, aby sa lepšie plnilo, dá sa dať do zmesi aj rôzne bylinky, pažitka, petržlenová či zelerová vňaťka, my máme radi s cesnakom a oreganom a majoránom. Naplnené papričky naskladať do zavareninových pohárov a zaliať olivovým olejom. A sklenice odložiť na chladné miesto, alebo do chladničky, tam zvyčajne nemám veľa miesta, tak nechávam v šope, kde je chladno.
Odpovedať
Profilova fotka
@zahradnicamoc dakujem...inšpirovala si ma .....milujeme papriky, a balkanske syry, aj som zavarala syry, no nebola som si ista už ako na to....moc dakujem...ešte mame almy, syr tiež, aj bylinky a vňate sa najdu a samozrejme aj olej....:-)
Odpovedať
@zahradnica a ten syr sa nepokazi? Ako dlho to vydrzi? 🤔
Odpovedať
https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak...
Odpovedať
@zahradnica haloo, sa ta hore nieco pytam, kde si?
Odpovedať
@zita19 mame opadli vonku od listov komplet :(
Odpovedať
@chillichilli mne kapie opadali tiez, ale uz vyhanaju nove. Chili som len preniesla z balkona na parapet a radostne rastu dalej
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
Ahojte chilli pestovaci, u mna tento rok takto. :)
Odpovedať
Profilova fotka
@yitran čo tam všetko máš? ;) Mne sa tento rok prvý krát podarila trinindad moruga scorpion :) Snáď vydrží :) Aha @lajcsikover ;)
Odpovedať
@miselaho krasna moruga ;-) v tych malych 4 kvetinacoch mam Carolinu reaper v tom 1 velkom mam Morugu a posledna je Ring of fire uvidime co z toho bude. Carolinu asi presadim do vacsich kvetinacov.
Odpovedať
Profilova fotka
@miselaho tak takúto odrodu som ešte nevidel :)
Odpovedať
Profilova fotka
@yitran pekne, a čo sa chystáš robiť keď to zarodí? Sušiť, alebo aj vyrábať nejaké pekelné pasty? :)
Odpovedať
Profilova fotka
@darho ja ju na živo vidím tiež prvý krát, zatiaľ som len sledovala úrodu u iných na webe :) Tento rok sa zadarilo, tak hádam vydrží.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?