Pokusy s rýchlením rajčín

Už viac rokov sa pokúšam dopestovať v bežných podmienkch rodinného domu s nevykurovaným sklenníkom v záhrade čo najskôr vlastné rajčiny. Testujem preto skoré odrody v kombinácii so skorým výsevom a následným prisvetľovaním za oknami, otužovaním za pekného počasia vonku -časť v nádobách vo dvore( ak hrozia mrazy prenášam do vnútra), časť v nevykurovanom sklenníku. Pre tohoročné rýchlenie som prvé odrody vysievala už 10. novembra, 7 druhov rajčín - ŠtartF1,Stupické poľné skoré, GardenberryF1(Tomatoberry), Maglia Rosa, Sleeping Lady, Pink Passion, Subarctic Plenty. Prisvetľovať som začala až 4. januára. Ako prvá rozkvitla Gardenberry F1(Tomatoberry garden) -9.2.2019 ,Maglia Rosa 11. 2. a Štart F1-12. februára. Ostatné majú nahodené tiež púčiky. Gardenberry má už prvé plodíky. Vlani pre pestovanie v r.2018 som vysievala 30. novembra 2017 odrody: anglické novinky Pink Charmer(48 dňová), Sugar Gloss(55), Maglia Rosa(55),Stupické skoré poľné(54),Sleeping Lady Dwarf(60), ako prvá rozkvitla Sl. Lady, o 4 dni po nej Maglia Rosa a o ďalšie 2 dni Stupice.Tie UK novinky zakvitli podstatne neskôr, majú už tiež nasadené plody, ale predbehli ich aj Tomatoberry, Gardenberry a Štartky vysiate o týždeň neskôr. Všetkým som venovala rovnakú starostlivosť. Takže ako najvhodnejšia pre skoré pestovanie, hoci aj za oknom sa mi javila Maglia Rosa,prvé kvety -14.2.2018, od vysiatia po dozrievanie ubehlo 105 dní prvé plody som trhala 31. marca 2018 , nasledovne 9. 4.2018 Stupické skoré poľné a Gardenberry, v 2. polovici apríla Sleeping Lady a Štartky. Anglické skoré propagované novinky od Vegetalis-Pink CharmerF1 a Sugar GlossF1 nesplnili očakávanú skorosť, oberala som ich až v máji, boli síce chutné s dobrou úrodnosťou, ale túto sezónu majú u mňa pauzu. Dnes som prvýkrát otužovala 3 hodiny vonku vo dvore na slnku ( 10 stupňov v tieni, 20stupňov na Slnku.) Eva T. 8-)
Odpovedať
1
2
@purpleball To je neuveritelne..my este len zaciname s vysevmi ked ty zbieras prve plody. Ja by som to rada skusila, len sa bojim ze budu rastliny neduzive 🤔 Tvoje su nadherne
Odpovedať
Profilova fotka
@purpleball myslíš, že by to šlo takto aj len na okne a vykladať na terasu a potom zas dnu? Nemám skleník 🤔
Odpovedať
Také se už čtvrtým rokem zabývám s rychlením rajčat. Mám úplně jiné podmínky, nemám skleník, na zahradu to mám tři čtvrtě hodiny a sazenice pěstuji v paneláku za jedním oknem. Dnes už mám také sazenice, které mají nasazené květy, ale do výsadby mám ještě daleko. Sázím do studeného pařeniště někdy v poslední dekádě měsícem března. Mám dva dřevěné rámy zakrývané vyřazenými okny z paneláku, jeden vysoký 30/40 cm, druhý 50/60 cm a tomu musím přizpůsobit pěstované odrůdy- pěstuji tam nízká keříčková rajčata. Pro to nižší pařeniště se mně osvědčili Sarayev Shtambovyi, Mongolskyi karlik a Betalux. Z těch vyšších se mně zatím osvědčily Sophie´s choice, Sarayev Gruntovyi, O-33, Poranok a k tomu Stupické polní rané pěstované jako keříček. Ale zkouším i další Sasha Altai, Independence, Klusha, Bielyi Naliv, atd, Pochopitelně odrůdy označené jako rané nebo velmi rané.
Odpovedať
@miselaho Ak je dobrá, slnečná terasa, tak by to stálo za pokus s pár koreňmi. Teraz je už dosť svetla, takže by ani nebolo treba prisvetľovať. Vlani som pokusne vysievala 30. nov. a prvú rajčinu som odtrhla 30. marca, celý apríl som už potom oberala svoje z kvetináčov- boli buď za oknom, alebo v prípade teplého počasia vonku vo dvore. Zo studeného sklenníka som oberala od 1. polovice mája. Eva T
Odpovedať
Profilova fotka
@purpleball ďakujem za odpoveď, určite to vyskúšam. Milujem paradajky a čím skôr mám vlastné, tým lepšie ;)
Odpovedať
to je ale sranda. však ty už budeš mať pomaly aj po úrode, pokiaľ my vôbec začneme niečo zbierať. budem to musieť budúci rok takto vyskúšať, keďže u nás je po rajčinách celkom veľký dopyt
Odpovedať
@mrbig46 Vladimíre, vidím, že máš ma pestovanie do pareniska pridané ďalšie skoré druhy determinantných, som zvedavá ako dopadne tohoročné hodnotenie, vlani ti ktoré najlepšie chutili a ktoré si hodnotil celkovo najlepšie( čo sa týka skorosti, chuti a výnosu)? Mne napr. Betalux vôbec nechutil a odišiel medzi prvými. V kvetináči sa celkom darilo Soph. Choice aj chutnala. Eva T.
Odpovedať
Evi, z těch co jsem pěstoval loni mně chutnala asi nejvíce Sophie´s choice a Jagodka a Sarayev Shtambovyi. Asi také proto, že to byly první odrůdy, které jsem sklízel.. Pokud jde o Betalux, tak jsem ho pěstoval z pozdnějšího výsevu, takže dozrával až v době, kdy jsem již sklízel hodně jiných rajčat, tak jsem udělal jen nějakou fotku a nějak jsem ho zvlášť nekonzumoval a neporovnával jeho chuť s ostatními. Prvořadým kriteriem pro mne je velikost rostlin, potřebuji, aby se na výšku vešly do těch mých pařenišť, aby k 15.květnu nebyly vrcholky rostlin nalepené na sklu pařeniště. Za ty tři roky jsem vystřídal docela dost odrůd, letos zkouším další a ne příští rok mám nachystáno zase plno nových odrůd. Nevím jak to zvládnu, protože v pařeništích mám místo jen pro 28 rostlin (v hlubokém 17, v nízkém 11). Na obrázku jsou již přesazené keříčkové odrůdy, v přední řadě Mongolskyi karlik a Sarayev Shtambovyi (rostliny vysoké 8- 12 cm), ve druhé řadě jsou rostliny z výsevu 24.11.2018 vysoké , 20-25 cm (Sophie´s choice, Sasha Altai, Sarayev Gruntovyi a ve třetí řadě Stupické, Sophie´s choice, 0-33 a Sasha Altai všechny s opěrným kolíkem, všechny z výsevu 1.11.2018 a výšky do 30 cm. Rostliny v první a třetí řadě mají nasazené květy. Všech těchto dvanáct rostlin přesouvám kvůli kvetení na jiné okno do místnosti s teplotou 24 °C, která by měla být optimální pro vývoj květů.
Odpovedať
@mrbig46 Přidávám ještě jeden snímek. Vladimír
Odpovedať
@mrbig46 Vladimíre, vidím, že Mongolskyi Karlik má už pekne nahodené púčiky, je to každopádne zaujímavá odroda, aj ja som ju ako jednu z mála determinantných odrôd pre tento rok vysiala. Eva T.
Odpovedať
@purpleball Evi, chci se zeptat. Hnojíš ty rostliny za oknem, když mají nasazené květy? A čím? Vladimír
Odpovedať
@mrbig46 Ano, zatiaľ Kristalonom Plod a kvet tak raz za týždeň, budem skúšať aj tie kvasnice, ale nie na všetky rastliny.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@purpleball kristalon je super, tiež ho používam keď sú rastlinky mladé
Odpovedať
Kristalon květ a plod nemám, ale na zahradě mám Kristalon hnědý (od J.R.). Má složení 3+11+38+4. Nemá sice tolik dusíku, ale já ho chci přidat hlavně kvůli kvetení. Dusík bych mohl dodat ledkem vápenatým, ale nepotřebuji, aby mně rajčata rostla bujněji a vytahovala se. Po neděli dám první zálivku tím hnědým. Vladimír
Odpovedať
@mrbig46 Vladimíre, ten hnedý kristalon, by mal byť dobrý na to kvitnutie a následne plody, už som na to niekde na nete pozerala, ale bežne ho v malom balení nedostať a veľké nechcem zbytočne kupovať. Eva T. :)
Odpovedať
@purpleball On to nakoupil J.R. ve velkém balení a poslal mně dvě kila spolu se stejným množstvím rozpustného síranu draselného. Vladimír
Odpovedať
@mrbig46 Dnešné 3- hod. otužovanie vonku vo dvore- teplota v tini 12 st. na slnku 22 stupňov, mierny vietor. Eva T.
Odpovedať
Uzasne, ste sikovni. Ja sa na to este len chystam
Odpovedať
Dnešné otužovanie rajčín vo dvore s chalanmi.
Odpovedať
V skleníku mám už vysadené všetky rajčiny- 30 koreňov- najbližšie noci by nemalo mrznúť, tak nemusím nadokrývať, ani zapaľovať sviečky. Rozdiel teplôt vonku a v skleníku pred východom slnka je u mňa 8 stupňov, takže pokiaľ nehlásia mrazy viac ako -3 nezapaľujem sviečky. Neprenášam zatiaľ dnu ani priesady na poličkách, určené na pestovanie vonku- tie sú ešte malé s 2-3 pravými listami. Rýchlené kvetináčové cez slnečné dni otužujem vonku, pokiaľ nefúka silný vietor a na noc prenášam dnu alebo do sklenika. Pridávam foto mojich prvých zrelých rajčiniek pestovaných v kvetináčoch za oknom.GardenberryF1 a Maglia Rosa. Eva T.
Odpovedať
@purpleball parada :D
Odpovedať
Dnes bolo pekne na letnenie mojich kvetináčových rajčín vo dvore, nefúkalo, začali mi dozrievať aj prvé Štartky a Sleeping Lady. Doteraz som obrala asi pol kila Maglie Rosy spolu s Gardenberry. V skleníku pekne zasadajú aj Stupické skoré poľné.
Odpovedať
V sobotu,20. apríla som vysadila von pokusných 14 rastliniek rajčín- 6 menších pod 5l petky, zvyšné už väčšie s nasadenými kvetmi alebo pukmi, s možnosťou nadokrytia tunelom, alebo kartónmi. Dúfam, že zaprší. Noci sú stále dosť chladné. Včera som obrala 1,30 kg rajčín z mojich kvetináčoviek. Za apríl to bolo doteraz spolu asi 2,5 kg(občas som si len tak utrhla bez váženia) Na miske: 2SubarcticPlenty250g, 3 Sleeping Lady, 4 ŠtartF1, 1 Pink Passion, zvyšok Maglia Rosa a GardenberryF1
Odpovedať
@purpleball Eva T. Tesim sa ze som Vas tu aj s Vladimirom nasla. Zelam pekne pocasie a nech su tie rajciiny stale take pekne
Odpovedať
@mrbig46 Tesim sa ze som Vas tu s Evou T nasla. Chystam sa dnes vysadit tie rajciny,co od Vas mam,lebo uz su dost vysoke,tak snad bude v najblizsich dnoch nejake rozumne pocasie. ariadna
Odpovedať
@ariadna30 V nedeľu, pondelok, utorok ráno hrozia ešte mrazíky, tak by som radšej pár dní počkala, ja mám síce vysadených vyše 20 koreňv, ale s možnosťou dvojitého nadokrytia. Ak máte veľké kartónové škatule a na to ešte nejakú fóĺiu proti namoknutiu, tak môžete pár koreňov dať von. Eva T.
Odpovedať
@purpleball Tak skoda ze som si to neprecitala skor:) Isla k nam burka tak som chcela vyuzit dazd a narychlo som posadila 20 januarovych sadenic. Mam este dalsich minimalne 60 februarovych a marcovych, tak ak mi to nahodou nevyjde s tymi,tie ostatne dam az po 15.maji.
Odpovedať
Snáď už bude konečne vhodnejšie počasie pre rajčiny, dnes som oberala za oknom v obyváku Or. Russian a Tutti Frutti, vonku vo dvore v kvetináčoch Magliu Rosu(včera mi 2 plody zožrali drozdy), Primabellu a M. Karlik, v skleníku Štartky, Stupické, Sleeping Lady, Arielle, Gardenberry, Ambrosie a Pink Passion. Pridávam obrázok na porovnanie veľkosti.Najchutnejšia mi z cherry a koktejlových vychádza Tutti Frutti- má aj najvitálnejší rast. Ambrosie sú na môj vkus pomerne malé, hoci ich chuť je výrazná- ako cukry, tak aj kyselinky. Okrem toho neúnavne vyháňa vlky. Primabella rastie pomerne kompaktne, chcem ju neskôr porovnať s Bejbinom a Arancou.Za máj som zatiaľ obrala temer 5kg Eva T
Odpovedať
@purpleball Chutia takto skoro vypestovavane rajciaky tak ako keby vyrastli v lete?
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?