Pokusy s rýchlením rajčín

Zobraz úvodný príspevok
Už viac rokov sa pokúšam dopestovať v bežných podmienkch rodinného domu s nevykurovaným sklenníkom v záhrade čo najskôr vlastné rajčiny. Testujem preto skoré odrody v kombinácii so skorým výsevom a následným prisvetľovaním za oknami, otužovaním za pekného počasia vonku -časť v nádobách vo dvore( ak hrozia mrazy prenášam do vnútra), časť v nevykurovanom sklenníku. Pre tohoročné rýchlenie som prvé odrody vysievala už 10. novembra, 7 druhov rajčín - ŠtartF1,Stupické poľné skoré, GardenberryF1(Tomatoberry), Maglia Rosa, Sleeping Lady, Pink Passion, Subarctic Plenty. Prisvetľovať som začala až 4. januára. Ako prvá rozkvitla Gardenberry F1(Tomatoberry garden) -9.2.2019 ,Maglia Rosa 11. 2. a Štart F1-12. februára. Ostatné majú nahodené tiež púčiky. Gardenberry má už prvé plodíky. Vlani pre pestovanie v r.2018 som vysievala 30. novembra 2017 odrody: anglické novinky Pink Charmer(48 dňová), Sugar Gloss(55), Maglia Rosa(55),Stupické skoré poľné(54),Sleeping Lady Dwarf(60), ako prvá rozkvitla Sl. Lady, o 4 dni po nej Maglia Rosa a o ďalšie 2 dni Stupice.Tie UK novinky zakvitli podstatne neskôr, majú už tiež nasadené plody, ale predbehli ich aj Tomatoberry, Gardenberry a Štartky vysiate o týždeň neskôr. Všetkým som venovala rovnakú starostlivosť. Takže ako najvhodnejšia pre skoré pestovanie, hoci aj za oknom sa mi javila Maglia Rosa,prvé kvety -14.2.2018, od vysiatia po dozrievanie ubehlo 105 dní prvé plody som trhala 31. marca 2018 , nasledovne 9. 4.2018 Stupické skoré poľné a Gardenberry, v 2. polovici apríla Sleeping Lady a Štartky. Anglické skoré propagované novinky od Vegetalis-Pink CharmerF1 a Sugar GlossF1 nesplnili očakávanú skorosť, oberala som ich až v máji, boli síce chutné s dobrou úrodnosťou, ale túto sezónu majú u mňa pauzu. Dnes som prvýkrát otužovala 3 hodiny vonku vo dvore na slnku ( 10 stupňov v tieni, 20stupňov na Slnku.) Eva T. 8-)
Odpovedať
1
2
@ariadna30 Chutia, každý druh má svoju špecifickú chuť, možno v lete je chuť trocha výraznejšia, všetko závisí od svetla, tepla a živín.
Odpovedať
@purpleball to je uzasne, ja som len takych zakrslikov teraz sadila na hriadky
Odpovedať
Každopádne tento rok bude vonkajšia úroda najmä biftekov minimálne o jeden a pol mesiaca oneskorená oproti vlaňajšku. A to za predpokladu, že nás počasie ešte nepotrápi svojimi extrémnymi výkyvmi. Ešteže sa mi daria rajčiny zo skorých výsevov v kvetináčoch. Niektoré som vysadila do väčších nádob s vyrezaným veľkým otvorom v dne a čiastočne zapustené do zeme. Aby som nemusela toľko polievať- korene si pustia hlbšie. Očividne pookriali, aj determinatná Maglia Rosa, ktorá si už svoje odrodila, vyhnala kopec nových výhonov, kvitne a pekne zasadá ďalej, V skleníku všetky nastupujú pekne do rodivosti, Stupické tam pestujem ako determinantné, vrcholy som už musela zaštipnúť, plody z 3 jeho koreňov tam už postupne oberám vyše mesiaca a stále má pekne nasadené. Dnes som obrala z kvetináčiv vo dvore 4 krásne srdcia Orange Russian 117, 1 znich vážilo 300g. Zoberiem semienka a dám vykvasiť. Eva T.
Odpovedať
Profilova fotka
@purpleball krasa, moje neskoro sadene este zacinaju len kvitnut :) Ja verim ze pocasie sa zlepsi a nebudu sa striedat upeky s krupami 😬
Odpovedať
V skleníku mám divočinu, zasadajú už až pod strechou, niektoré musím zredukovať výšku, alebo ťahať vrchom, hoci, aby som zbrzdila rast do výšky som nechala cherry a koktejlové na 3-4 výhony. Krásne zrejú. Najväčšiu násadu majú Tutti Frutti, Santa Orange, Start, ArancaF1, Bejbino, Arielle F1. Determinantné 42 Days na vyvýšenom záhone v skleníku už bude končiť, ale skorej dĺžka rodenia je tých 42 dní, ako nástup do rodivosti(Vysievala som koncom januára, prvé plody dozreli až koncom mája, teraz zrejú temer všetky súčasne, asi koreň na budúci týždeň vytrhnem, chuť aj úrodnosť je priemerná).Pridávam foto z dnešného zberu aj popisom druhov. Hlásené dažde neprišli, už nám nezapršalo temer mesiac.:tomato::tomato::tomato:
Odpovedať
Tento rok gro mojej úrody rajčín zatiaľ stále pochádza zo skleníka a rýchlených a zapustených kvetináčových s odrezaným dnom v záhonoch. Z voľnej výsadby po 15. máji síce uzreje sem- tam nejaká rajčina, ale oproti minulému roku je to o viac, než mesiac neskoršie.nezvyčajne, prudké výkyvy počasia im to neuľahčujú.Rastliny vyzerajú síce zdravo, doteraz som nestriekala proti hubovým chorobám, iba wuxalom. Väčšina má krásnu násadu plodov, ale neviem, ako sa na úrode podpíšu terajšie nezvyčajne studené noci. Teda suma- sumárum: Doteraz som obrala za apríl 3 kg, z máj 6,5 kg, za jún 21 kg rajčín. Uvidím, aký bude zberový júl.
Odpovedať
@purpleball ahoj, prosim ta ty si taka rajcinarka ako sledujem, moze teraz rajcinam nejak uskodit tento chlad v noci? Teplota ma byt okolo 10 stupnov niekedy zo stvrtku na piatok, treba ich niecim prikryt ci vydrzia?
Odpovedať
@modlivka Netreba prikrývať, musia vydržať. :)
Odpovedať
@purpleball V pondělí jsem prožil pěkné dopoledne na Slovensku na návštěvě u paní Evy T. Prohlídl jsem si více jak dvě stě rostlin rajčat, něco nafotil, popovídali jsme si u kávy a zákusku a nakonec jsme ochutnali i něco ze zralých rajčat. Shodli jsme se, že nejlepší a nejzajímavější chuť má asi Orange Santa. Vladimír
Odpovedať
Pondelok som mala na návšteve p. Vladimíra. dlhoročného odborníka na pestovanie rajčín, pekne sme si podebatovali avymenili skúsenosti. Stredu boli u mňa natáčať reláciu o paradajkách z markízackého Reflexu .Predvčerom- štvrtok som robila väčšiu oberačku po celej záhrade(7kg rajčín), v skleníku zrejú ideálne, zato vonku sa to akosi nechce rozbehnúť. Chladné noci to trocha brzdia. Včera a dnes v noci konečne trocha napršalo, len aby vyšlo slniečko a rýchle obschli listy. Zatiaľ to tak nevyzerá dokonca je hmla a poprchá. budem musieť preventívne strieknuť roztokom srvátky s pár kvapkami Joxu. Eva T.
Odpovedať
@mrbig46 @purpleball jeeej vy ste sa stretli? To je uzasneeee...Evicka najdem niekde v archive tu relaciu prosim? Das mi link? Rada by som si pozrela. To je krasne ze sa ludia aj realne stretnu, moc vam fandim obom a prajem krasnu rajcinovu sezonu!!!
Odpovedať
@modlivka Termín Reflexu ešte neviem, zavolajú mi predtým, ale zajtra ráno , 2. 8. budem v markízackom Teleráne naživo o rajčinách , vstupy by mali byť o 7. 22 a 8. 20 ráno Eva T.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@purpleball Ať se ti ve studiu daří!! Škoda, že to neuvidím. Vladimír
Odpovedať
ja odpadnem, to je ake pekne taketo vztahy :) Skoda ze som nepozerala rano telku, tiez skusim z archivu. Obom a vlastne vsetkym prajem krasne paradajkovanie! ;)
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?