Predpestovanie priesad v januári doma za oknom - paprika , paradajka

Zobraz úvodný príspevok
Január. Čas na výsadbu priesad. kto a akým sposobom si doma za oknom na parepetnej doske vysádza semienka paprík , paradajok a iných semien...rád uvítam vaše skúsenosti a rady...
Odpovedať
@velicianska Bývam v nadm. výške400m, prvé pokusné rajčiny, ktoré majú už pldy som siala 30. novembra a 6. decembra. obyčajne prvé som po minulé roky vysievala po 6. januári- aj na množenie odrezkami a výsadbu do sklenníka. Sklenník mám nevykurovaný, čiastočne zapustený v zemi, takže už v marci môže trocha naakumulovať teplo.Prevažnú väčšinu som vysievala minulý týždeň. Rajčiny majú rady striedanie teplôt radšej chladnejšie noci- môže byť rozpätie8-16 stupňov, lepšie prekorenia substrát, cez deň od16 do 25stupňov. Počasie sa nám žiaľbohu začína zase kaziť, na nedeľu hlásia ešte návrat dosť silných mrazov, ešteže som nevysadila do sklenníka viac koreňov. Uvidím, ako obstoja v skúške tie pokusné. Pri sledovaní ranných teplôt pri-6 vonku, bolo vnútri plus 2. V kritické noci budem zapaľovať navečer sviečky, to by malo teplote trocha pomôcť, príp. ešte nadokryjem 2 - 3 vrstvami netkaniek a večer pridám pod tunel fľaše s horúcou vodou. Vlani som vysádzala do sklenníka 19. marca, v apríli boli nadránom zo 3 krát teploty aj -6 a rajčinám to neuškodilo. Len akosi dlhodobé predpovede nie sú optimistické.
Odpovedať
@purpleball Ďakujem veeľmi za info, tiež som váhala vysadiť, ale meteorológovia ma zhamovali.. tak na medziposchodí bude paradajkám ešte lepšie ako pod polykarbonátom - bolo dnes ráno len 5 st C, na medziposchodí bolo 12 st C a dosť svetla - nemám tam radiátor. V zime je na medziposchodí min. 5 st C nad nulou, vydržal tam citrónovník ale nemá kvet žiaden . A teraz tá nová zima, už ak to budú posledné mrazy tak vydržíme. Aj ja by som radila zakryť v skleníku tunel nad paradajkami netkanou fóliou, ja som dávala vlani na noc aj igelitovú čiernu fóliu- lesklú, ona dobre drží teplo. A fľaše s teplou vodou sú super nápad. Skúšala som aj sviečky a nad ňou dať mriežku resp.plech, aby plameň sviečky zohrieval následne vzduch dlhšie pri zemi. Ja Ti držím palce a keď budem fotiť, pridám pár fotiek paradajky aj papriky, mám aj 8 baklažánov, 10 zelerov a 1 rastlinku, čo neviem čo je, vyklíčila mi z prvej neúspešnej sejby zeleru, nič nevyklíčilo len táto, a je malá s okrúhlymi listami tak 8 cm, má malinké biele kvietky v takých súkvetiach a aj malinké 2 plody, tak som zvedavá. Pridám aj jej fotku, možno niekto podarí, čo s tou samotárkou. Pekný deň, M
Odpovedať
@babkazvidieka jedno 20W svetlo zozerie za sto hodin svietenia 2kW elektriny, to znamena desat dni svietenia po desathodin cca 0.40Eur, my mame Grow LED panel Vingo 15W s cervenym a modrym svetlom z Amazonu za 29Eur aj s postovnym, vyberala som podla vysledkov testov, tak tento rok testujeme aj my😉
Odpovedať
@velicianska @purpleball , vsetka cest za Vase super prispevky, obdivujem takychto ludi, ktori experimentuju s ovocim a zeleninou roky a podelia sa o skusenosti @purpleball
Odpovedať
@janine1030 Ahoj, to je zaujímavá info a pri týchto vrtochoch počasia, neviem na to slušný výraz vhodný do fóra ale nasr - štvatá som na tú zimu poriadne, bude treba mať takéto svietenie aj trocha ohrev k dispozícii aj na budúcu sezónu. Celkovo je teraz málo slnka a ak, tak mrzne po vyjasnení aj vo dne. Prosím ťa, kde si môžem také osvetlenie pozrieť a objednať, viem že Amazon, ale ak máš web adresu, budem rada, ušetríš čas hľadania mne a možno viacerým fóristom a pestovateľom/kám. Vopred vďaka.
Odpovedať
@purpleball Ahoj, tak ako si zachránila Tvoje 3 paradajky v skleníku?? Predpokladám, že si ich vybrala do kvetináčov a nechala niekde dnu, lebo tieto mrazy boli nad únosnosť v nevykurovanom skleníku. Alebo máš iný postup? Držím palce. M
Odpovedať
@velicianska objednavala som tu, boli an 45W od rovnakeho predajcu za cca28Eur + postovne, skor vhodne do foliovnika, mne na zaciatok staci tato, neskor uvidim, adresu mam niekde tiez, ale preposielat cez Amazon je istejsie
Odpovedať
@velicianska Moje pokusné rajčiny v sklenníku zatiaľ prežívajú, Ale dnes ráno boli v tuneli len plus 2 stupne, vonku -6,najhoršie je, že cez deň vôbec nesvieti slnko, teplota je aj cez deň na nule a sklenník sa ani trochu nemôže prehriať. Oteplenie hlásia až na sobotu, dnes budem pridávať sviečky a večer polejem aj neposadené záhony teplou vodou. Elektrické veci, ako teplovzdušný ventilátor tam nemôžem spúšťať.Tunel je zo skladacích plastových trubiek z Lídla- inak je veľmi praktický, ibaže miesto dierkovej igelitovej fólie používam netkanku. Neteší ma takéto nepriaznivé počasie, ale každé zlo je na niečo dobré- preverím si tak na pár koreňoch tepelnú ochranu môjho sklenníka a príp. možnosti ako udržať teplotu nad nulou.
Odpovedať
Profilova fotka
@purpleball ty už máš aké krásne plody naviazané :) Tak držím palce, aby sa to udržalo, hádam sa už to počasie zlepší 🤔
Odpovedať
@purpleball niektori zatepluju foliovniky slamou, v dnesnej dobe uz aj mnohe ekologicke stavby, mozno ked poukladas tie flase s horucou vodou pod slamu, udrzi cez noc teplotu lepsie ako netkana textilia, ini pouzivaju na izolaciu bublinkove folie, rada by som experimentovala aj ja, len keby mal den aspon 36 hodin, ale vdaka za prispevky, takto mozem tie experimenty nazivo pozorovat
Odpovedať
@purpleball šikovná si...starostlivá....natrápiš sa okolo toho.....ja to poznám....a záleží skutočne od toho Najvyššieho-aké nám pridelí počasie.... Mám skleník, aj foliovnikm ale nemám odvahu to tam vysadiť ešte....u nás je zima....Tvrdé Horehronie...boli roky-ked aj v máji tu snežilo...apríl nežne u nás ešte sneží a mrzne...aj včera snežilo...mám už skúsenosť,kedydať priesadu do skleníka...a to tam mám aj piecku na drevo. Prikurujem-ked treba. Alebo ked sú slabé mrazy-zakryjem už veľké priesady tou bublinkovou dvojitou folioi. To saosvedčilo...ešte lepšie-ako piecka...piecka v noci vychladne,a ak je ráno mráz, tak v blízkosti piecky to prežije a od stredu skemíka , až do zadu-to chytí mráz....mám za oknom doma- posadené semiačka,papriku a paradajky. Paradajky sú len tak 4 cm vysoké a paprika len teraz schádza....v máji budú na vysadenie do skleníka - a to eštelen budem mať strach o ne, ked prídu tí 3 zamrznutí...Stromy, čo sú v kvete-tie pravidelne zamrznú skoro každým rokom a je po úrode...všetko nám PÁN BOH nadeluje....aj radosti aj starosti
Odpovedať
Profilova fotka
@bohuzial Ahoj,,,ked nemás morené semieká,tak aspon polievaj po sejbe a po presadenie s roztokom PREVICUR 607 SL (teraz je uz aj novy PREVICUR NA ZELENINU)....hlbka je dobrá
Odpovedať
Článok sa načítava...
@purpleball @purpleball všimol som si na priesadách plody a kvety...Pri paradajkách-nie je potrebná včela ? na opelenie kvetu?
Odpovedať
Profilova fotka
@bohuzial PAPRIKY
Odpovedať
Profilova fotka
@bohuzial PARADAJKY,ZELER,SALÁT a KALERÁB,KARFIOL
Odpovedať
@yukumpumpu odkial sme pane? super...ja to vždy tvrdím, že chlapi sú tiež veľmi šikovní....s pomocou BOŽOV....dal som do skleníka už aj ja dva druhy redkovky a šalát...ten som už zasial...Horehronie je Horehronie...tvrdé ale hrdé
Odpovedať
@bohuzial Nie, stačí občas potriasť kvetným stvolom, alebo trocha celou rastlinkou najlepšie okolo obeda. To platí aj pre sklenníky a fóliovníky. Vonku sa o to postará vetrík.Sú samoopelivé, ale radi peľ prenášajú čmeliaky( nikdy nesadne za sebou na kvet tej istej rastliny)- zabezpečujú kríženie druhov, preto ak chcete si zachovať si semienka určitej odrody, treba dať v čase kvitnutia na rastlinu návlek z netkanky proti čmeliakom.
Odpovedať
Profilova fotka
@bohuzial NO, ja som smerom na juhu....az pri rieke DUNAJ...tu sa tepluje skor,ale tento rok sa mu nechce ;-)
Odpovedať
@bohuzial paradajky sa opelia len vetrom, alebo jemnym zatrasenim ;)
Odpovedať
@yukumpumpu tak toto je ina velkovyroba :D krasne, to pestujes aj na predaj?
Odpovedať
@purpleball odpadnem, ja este len idem vysievat niektore rajciny :D :D :D
Odpovedať
Profilova fotka
@cickamica áno,pestujem aj priesady aj hotovy tovar na predaj
Odpovedať
Profilova fotka
@cickamica rajciny co ide do volného poda sa vysieva teraz,,,cez víkend budem robit aj ja
Odpovedať
Profilova fotka
@yukumpumpu teda to je paráda, tak potom priesadky ponúkni aj v bazáre ;) Mne nevyšli papriky, budem si musieť asi kúpiť priesady :-.
Odpovedať
@yukumpumpu mozem sa spytat, to pestujete vo vykurovanom skleniku, alebo je u Vas na juhu tak teplo?
Odpovedať
Profilova fotka
@janine1030 kúrim....ani u nás nie je teplo bohuzial....aj cez den sa musí kúrit
Odpovedať
Profilova fotka
@janine1030
Odpovedať
@yukumpumpu dakujem za fotky, to na profesionalnej urovni, osvetlenie, vykurovanie, s tou pieckou na drevo ohrievas vodu na vykurovanie, alebo len teplym vzduchom? Niekedy mam v plane vyskusat zateplenie so slamou, kompostom, horucou vodou, kombinaciou s infrapanelom a solarom, chcela by som vyskusat jahody, takze vykurovanie staci od marca, nakolko su tie vykyvy pocasia kazdym rokom nepredvidatelnejsie,len na hobby urovni, takze to este potrva, spekulujem nad ekoriesenim
Odpovedať
Profilova fotka
@janine1030 vykúrovanie s teplym vzduchom
Odpovedať
@janine1030 tak to je dobra investicia, dakujem za tuto informaciu, budem otravovat deti nech mi zabezpecia :-D
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?