Predpestovanie priesad v januári doma za oknom - paprika , paradajka

Zobraz úvodný príspevok
Január. Čas na výsadbu priesad. kto a akým sposobom si doma za oknom na parepetnej doske vysádza semienka paprík , paradajok a iných semien...rád uvítam vaše skúsenosti a rady...
Odpovedať
@yukumpumpu Ahoj, tak to by si toho teplého vzduchu mohol poslať aj ku mne na dolnú Oravu. Dnes ráno sme mali vonku mínus 12,5 st.C a v mojom skleníku - polykarbonáte bolo mínu 8 - ale ešte je panenský novo postavený v novembri, tento rok sa s ním chcem začať kamarátiť denne, ako koníček. A moje paradajky sú na medziposchodí a v manzarde, kde nie je kúrenie a tak majú od 6 do 12 st.C podľa noci a slnka cez deň. A papriky mám na parapetách v 2 izbách s 18 st.C v noci a 20 st. C cez deň, za slnka aj viac. Pri tejto zime sa nedajú vysievať ani redkvičky a šalát do polykarbonátu, mám šalát a kalerábiky pikírované pre prvú vlastnú zeleninu, ale som zúfalá, žiadne trvalé otepľovanie, zasa budúci víkend hlboko pod nulou... Chcem sa opýtať, 1/ využívaš nastielaciu bielu netkanú textíliu alebo takú dutinkovú fóliu na ochranu proti chladu a kde takú dutinkovú fóliu či netkanku kupuješ a za koľko? 2/ odporúčaš mi v skleníku dať čiernu netkanú textíliu na pôdu a do otvorov sadiť papriku, pre teplo aj proti tráve, alebo je to nie dobrý nápad na pestovanie v polykarbonáte u mňa na severe? Ďakujem, M
Odpovedať
@purpleball @yukumpumpu no veru klobuk dole, krasne planticky
Odpovedať
Profilova fotka
@babkazvidieka dakujem...snazím sa
Odpovedať
Profilova fotka
@velicianska 1---netkanú pouzívam len na vysadbu vonku....2---odporúcam ciernú netkanú,je lepsia ako cierná normálna fólia,alebo slamu,seno,trávu po kosení medzi riadkov....sadenie odporúcam papriky50*40cm
Odpovedať
@yukumpumpu mam radost ked vidim ze to na slovensku stale funguje takto, hrozne fandim vsetkym slovenskym pestovatelom a vyrobcom :)
Odpovedať
@yukumpumpu ja to asi necham az po velkej noci, vzdy mi celkom vyhuknu a potom ich velke nesiem na hriadky 🤔
Odpovedať
@yukumpumpu Ďakujem za rady, urobím to tak s čiernou netkanou, snáď sa oteplí. Na budúci týždeň budem mať čas a odfotím aj ja tie moje planty, paradajky aj papriky. Papriky už vetvia v pazuchách listov, čakám ktorá prvá hodí púčky na kvet. A paradajky sú rôzne druhy a tým aj rôzne veľkosti, ale sú tiež k svetu, čakám prvé náznaky púčkov. Veľmi sa teším takejto možnosti porady a aj radenia si navzájom. Záhradkárstvu Zdar! a toku domácemu ekologickému aj dva razy. M
Odpovedať
@cickamica Ahoj, ak môžem radiť, neodkladaj výsev, je už čas a rastlinky potrebujú svoj čas, kedy vyrastú a kedy začnú kvitnúť. To neurýchliš potom, keď príde teplo, radšej ich do pikírovania drž v teple a potom zvoľ aj chladnejšie miesto, aby spevneli stonky a prestanú sa vyťahovať, ale budú dospievať a tešiť sa na prinesenie úrody ako splnenia svojho poslania. Držím palce. Paradajky seje normálne do substrátu, jemne zatlač a polej, a ak ideš aj papriky - tak isto, akurát paprikové semiačka nemajú moc radi keď ich chytáme rukami - tak ich dávať do riadku cca 1 cma do pôdy nejakou spachtľou, tyčinkou.. A výsevnú misku alebo kvetináč polej vlažnou vodou - trocha teplejšou ako je v miestnosti teplo. A nádobu zakry fóliou, napr. stačí omotať potravinovou a urobiť pár dierok špáratkami. Alebo na výsevnú misku dať euroobal, cez ňu vidno, či treba poliať, či vyvetrať aby nechytila pôda pleseň a keď papriky vyklíčia po 14 až 21 dňoch v teple a vlhku - teplo nad 25 stupňov, tak odokryť a chváliť rastlinky, aké sú krásne a tešiť sa po pikírovaní a vysadení na úžasnú a zdravú úrodu. Prepáč, ak som Ti radila to, čo vieš sama lepšie, možno sa rady zídu niekomu inému. Ja som papriky aj paradajky siala 19.januára, ale papriky Kaloczay- neviem ako sa to píše - sú také plody veľké zahnuté červené a mierne pálivé, tie som vysievala až na tretí raz mi vyklíčili a semiačka boli z toho istého sáčku. Niečo sa im nepáčilo, niekedy fúka na parapete cez rámy okien, keď je vonku zimisko alebo som uronila inú chybu - vlhko,... Ale keď skúšam, každý rok prichádzam na nové chyby a aj možnosti, ako sa tešiť z pestovania a potom aj z rozdávania veľkej časti úrody. Veď je to záhradkárčenie aj o tom pocite, že mám čo dať a pochváliť sa a aj potešiť rodinu aj priateľov... M
Odpovedať
@babkazvidieka tiez im fandim ako vy, ono je narocne remeslo pestovatela v tychto stale sa zhorsujucich klimatickych podmienkach, obchodnici to maju jednoduche predavat hotovu urodu, z ktorej časti Slovenska sie? Ked nezozenu osvetlenie deti, preposlem Vam ju cez niekoho z Vasich krajov;-)
Odpovedať
@velicianska uz som citala aj navod ako naklicovat papriky zaliatim vriacou vodou v plastovej miske a zakryt vrchnakom, dat pod radiator, niektore exoticke rastliny tak dostanu tepelny sok, ktory podporuje klicivost, este som neskusala, ale vyskusam urcite
Odpovedať
@velicianska dakujem, roky uz sejem a kazdy rok to posuvam radsej lebo naozaj su potom obrovske. :( Vlani som vysievala 23.3. a ledva som ich dala do auta. Mam strasne teplo v byte akonahle sa opre slnko, rovnako na balkone, preto sa tahaju
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?