Priesady cukety a tekvice

Dobry den, potreboval by som radu. Prvy krat skusam predpestuvavat tekvice a cukety, zasadil som ich vsak moc skoro (koncom marca) a teraz mam doma uz obrovske priesady, avsak kvoli hrozbe mrazu ich do zahrady este vysadit nemozem, takze budu stale rast. Co s tak velkymi priesadami ? Mozem ich v polke maja vysadit na zahradu alebo z toho uz nic nebude a musim si zasadit nove priesady ? Vopred dakujem za rady.
Odpovedať
Na taketo medziobdobie som si zakupil parenisko, ktore mam na teraz nepouzivanej hriadke. V parenisku mam v zemi zasadene planty v kvetinacoch. Ma to niekolko vyhod: - nebudu sa az tak tahat do vysky, nakolko budu mat viac svetla - budu rast pomalsie, lebo vonku este nie je az tak teplo - je tam miesto ich presadit do vaecsich kvetinacov - uvolni sa miesto na parapete na poistnu davku cukiet 🙂 Aj niekolko nevyhod je: - teoreticky ich mozu obzrat slimaky - na noc parenisko zatvorim, rano otvorim (komplikovane ak nie je zahradka pri dome) - ked hrozia ranne mraziky (ako tieto dni), zakryvam na noc parenisko geotextiliou Ale suhlasim, ze je na cukety su teraz velmi velke. Ja som sadil do kelimkov vcera 🙂
Odpovedať
Sadím do voľnej pôdy okolo 10 mája a hneď prikrývam netkanou textíliou.Tú nechávam ešte asi 2 týždne po vzídení semien.Urýchlim tak rast, a vyhnem sa presádzaniu, kedy sa rast nevyhnutne spomalí.Skúšal som aj predpestovať, no nakoniec z vlastných skúseností som lepšie výsledky a silnejšie rastliny získal vysievaním do voľne pôdy.A ešte jedna rada, okolo tekvíc,cukiet, ale i uhoriek, paradajok ukladám vrstvu pokosenej trávy-pôda si tak udrží viac vlhkosti, zabraňuje zaburineniu , čiastočne poskytuje rastlinám aj výživu, tlejúca tráva vytvára teplo, a zahrieva tak pôdu.Tú vrstvu trávy je možné dokladať viackrát do roka, a na jeseň ju jednoducho zarýľovať. Rozdiel v raste rastlín pri používaní tohto spôsobu je viditeľný.
Odpovedať
davaj ich cez den von, na noc dnu. Nebudu sa tak vytahovat ako za oknom, budu silnejsie. Ak mas zahradu po ruke, mozes ich vysadit aj skor ako v polovici maja, ale aj budu hlasit mrazy, treba ich pozakryvat. Zvycajne staci aj mech na smeti a ked tam podstrcis jednu PET flasu naplnenu teplou vodou, vykuri to na tolko aby pod tym nemrzlo
Odpovedať
hmm, ja toto vysievam priamo do pody uz tiez..chapem ak mate slimaky ze vtedy sa predpestuje, inak to velmi vyznam nema
Odpovedať
Ja som tento rok prvy krat sadil a chcel som si vypestovat priesady. Zasadil som cuketu, zltu cuketu a spagetovu tekvicu. Dokopy asi 25 plant. Vsetky sa mi neskutocne vytiahli, boli dlhe a nestabilne, nic z nich nebolo. Asi kvoli teplu... okolo 22 stupnov bolo v miestnosti. Svetla mali dost. Vsetko som vyhodil a znovu zasial semienka rovno von.
Odpovedať
Podľa mňa tie planty nemáte až také veľké. Ak máte balkón treba ich cez deň dávať von a na noc dnu.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
Priesady som nechal + zopar semienok aj rovno do zeme zasadil. Na fotke mozte vidiet kolko som nazbieral urody takmer kazdy tyzden. Dakujdm za Vase rady 🙂
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Mám podobný problém - tento rok sa mi stonky na priesadách cukiet a uhoriek veľmi vytiahli - 8-10 cm a veľmi dlho trvalo, kým rastlinky nasadili pravé listy. Dá sa to nejako zachrániť? Môžem zasadiť priesady hlboko do zeme - až po klíčne listy alebo zasadiť tak ako sú teraz v téglikoch? Ďakujem za radu.
Odpovedať
@milotakozarova kludne ich mozes zasadit hlbsie, ja tiez tak sadimlebo vzdy mam vytiahnute priesady
Odpovedať
Nechápem ale tiež mám ščapliny a to sú vonku no je málo slniečka tak asi preto
Odpovedať
@zita19 Ďakujem za radu.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?