Ředkvičky

Aspoň pět let jsem nepěstoval na jaře ředkvičky. Nemám už vůbec přehled o odrůdách a tak bych chtěl poradit , kterou odrůdu vysít. Chtěl bych aby nebyla moc pálivá a aby nebyla ta odrůda příliš malá. Pěstovat budu venku na záhoně (vyseji do přenosného rámu pod sklo a potom koncem března přenesu rám na pěstování rajčat. Poraďte dostupnou odrůdu. Vladimír
Odpovedať
1
2
@mrbig46 dnes uz palive redkovky ani nedostat, ja som prave take chcela a nenasla som :) Resp ak niektore trosku palia, tak su to tie podlhovaste dvojfarebne, cervenobiele. Gulate vysievam roky rozne odrody a na palive som nenatrafila za poslednych 5 rokov urcite ;)
Odpovedať
@stalenespokojna A které z těch co pěstujete jsou podle Vás nejlepší? Vladimír
Odpovedať
@mrbig46 velke redkvicky narastu pri dostatku vlahy a pri postupnom prihrnovani zeminou, tak aby krcok bol vzdy pod urovnou pody. Ja tak pestujem v truhliku na okne. Zacinam s polonaplnenym truhlikom, dosypam kazdy tyzden asi po pol az jednom centimetri lahkeho substratu. Tie posledne co vyberame z truhlika, tak byvaju fakt megavelke. A zistila som, ze cim menej vlahy, tym su redkovky palivejsie. Ale s odrodou ti neporadim, to mi byva zvycajne jedno aka je. A pripomenul si mi, ze treba vysiat prvy truhlik... Na hriadkach nepestujem, lebo to furt zozeru skocky, mximalne ich pouzivam ako znackovaciu plodinu
Odpovedať
Je to pravda ze dnes je tych palivych uz velmi malo, moderne odrody uz palive nie su. Uprimne, ja sa ani nepozeram ked nakupujem, ze co je to za odroda, vidim gulate cervene a beriem.
Odpovedať
Tak já nevím co myslíte těmi novými odrůdami. Když jsem byl dnes v obchodě se semeny, tak měli všechno to co jsem před deseti lety pěstoval. Prima, Kvarta, Kvinta, Duo, Granát, Saxa, Slávia, atd. Chápu, že když přijdete do obchodu a mají tam dvě tři odrůdy, tak není až zas tak z čeho vybírat. Stále platí, že bych chtěl vědět, jaké odrůdy se vám osvědčily, případně neosvědčily a proč. Vladimír
Odpovedať
Mne sa vlani osvedčila Viola - je to celoročná odroda a zdalo sa mi , že dobre znáša horúčavy aké boli minulý rok. Bola krehká a jemne štipkala - jediné čo by Ťa mohlo odradiť je fialovkastá farba šupky.
Odpovedať
Ešte by som chcela dodať, že redkvičky pestované vo voľnej pôde majú vždy jemne pikantnú chuť, aj keď majú dostatok vlahy. Neštípu tie z obchodu - a povedzme si pravdu, nemajú ani žiadnu chuť. :-(
Odpovedať
@mrbig46 povedzme si uprimne, 9 z 10 zahradkarov k veci nepristupuje prilis vedecky, takze matne netusia ake odrody siali.(ja k nim patrim tiez). Ale verim, ze sa ti niekto z tej mensiny, co si vsetko zapisuju alebo pamataju aj ozve.
Odpovedať
@zita19 to, že si vybírám co se mně osvědčilo a co ne nepovažuji za žádný vědecký přístup. Celý živit si něco vybírám. Třeba když jdu do samoobsluhy a chci něco na namazání na chleba, tak si vyberu nějakou paštiku. Když mně potom chutná tak si ji pamatuji, když mně nechutná, tak si ji pamatuji ještě víc, abych se podruhé nespálil. A tak to dělám se vším a chci to udělat i s ředkvičkami, ale koupit si dvacet sáčků a zkoušet mně připadá trochu moc. A proto ten můj dotaz. Víc hlav víc rozumu. Jinak díky za tu Violu, jen je smůla, že je to ředkvička spíše pozdní a já chci něco na přirychlení ve studeném pařeništi. Vladimír
Odpovedať
@mrbig46 ale vsak ja nic v zlom, ja to robim povacsine tiez tak. Len odrody zeleniny nie su prave to, cim si hlavu plnim... Nechcela som sa ta dotknut
Odpovedať
@zita19 To je v pohodě. Jen jsem chtěl říct, že nijak vědecky se o ředkvičky nezajímám. Ale myslím si, že v dnešní době už mnoho těch, co si pěstují doma ředkvičky není. Je to kvůli tomu, že výsledky nemusí odpovídat představám (vybíhání do květu, praskání, korkovatění) a k tomu dostupnost ředkviček v Supermarketech. Já jsem se snažil pěstovat ředkvičky mnoho let a výsledky nebyly nikdy takové jak bych si představoval. A tak jsem od toho upustil. Ale letos budu v únoru vysévat do studeného pařeniště kedlubny a salát (přísady) a tak jsem si říkal, že bych tam nasel i ředkvičku. A tak sonduji, jakou odrůdu. Stejný dotaz jsem dal na Zahrada.cz a odezva žádná. Vlastně už nevím kde se zeptat. Mohl bych ještě v USA na Tomatoville, tam by mně poradili, ale kde zase sehnat ty jejich odrůdy. :) Vladimír
Odpovedať
Tu sa pripojim, mne vsetky idu do kvetu stale :-/
Odpovedať
Článok sa načítava...
@cickamica neskoro sejes, preto idu do kvetu. Redkvicka je rastlina kratkeho dna, musi dorast skor ako budu dni dlhe
Odpovedať
@cickamica chce to vyzkoušet odrůdy určené pro celoroční pěstování, třeba tu Violu o které píše maphthet. Není možné pěstovat ranou odrůdu určenou pro rychlení a rané pěstování z výsevu někdy po polovině března. Potom logicky jde do květu, bulvičky korkovatí.
Odpovedať
@mrbig46 neviem si spomenut na nazov. Pojdem do obchodu a spolieham sa na to, ze mi udru do oci a potom napisem ;)
Odpovedať
ja mám najradšej tie červenobiele odroda Duo je gulata a odroda Slávia podlhovasta, a s červenou bulvičkou Saxa a Granát a na leto Lada
Odpovedať
@mrbig46 ja som prave skusala aj tie "celorocne" a konci to rovnako, tenky koren a vnat ide hore 😒
Odpovedať
Dost těžko se shání porovnání jednotlivých ředkviček. Něco jsem našel na českém webu, ale zase pro ty odrůdy, které tam vycházely nejlépe jsem nesehnal semena. A tak jsem koupil Ester (novinka), Kvarta, hybridní Vinaru a k tomu za pár korun v Lídlu Reisenbutter. Chtěl jsem ještě Granát a Slovanu, ale na ty jsem také nenarazil. Semena jsem si už nalepil do výsevních pásků a pokud to vyjde, tak v pátek zajdu na zahradu a ředkvičky (spolu se salátem a kedlubnami) vyseji do pařeniště. Nakonec asi bude nejlepší, když si to posouzení udělám sám a příští rok (ev. ještě letos na podzim) budu vědět co pěstovat. Vladimír
Odpovedať
@mrbig46 zaujalo ma to lepenie semien na vysevny pasik, mohol by si to opisat ako to robiš? a k tomu,že nevieš zohnat semienka, ja ked chcem presnu odrodu, kupujem na e-shopoch, napr. https://www.semo.cz/osivo-semena/hobb... no ja kupujem na slovenskych 8-)
Odpovedať
@evamama Semena lepím na takový ten obyčejný jednovrstvý toaletní papír (měl jsem problém ho sehnat, nakonec mně dal potřebný pruh kolega z bývalého zaměstnání). Po délce si ho rozdělím na čtyři stejné pruhy (propiskou). V jednom pruhu si naznačím potřebnou vzdálenost mezi semeny (podle druhu zeleniny, dávám je trochu hustěji, protože počítám s tím, že také nemusí něco vyklíčit). K lepení používám kancelářské lepidlo tzv. klovatinu, která se potom lehce rozpouští vodou. Trochu lepidla si nakapu do skleničky a špejlí je naberu a udělám na papíře takové kapky. Potom touto špejlí nabírám jedno semeno po druhém a dávám je do té kapky lepidla. Nechám uschnout a rozstříhám na čtyři pásy. Kupovat něco v internetovém obchodě od SEMA mně připadá zbytečné. U nás jsou minimálně čtyři velké obchody se semeny, které prodávají převážně semena ze SEMA. Nechtělo se mně je objíždět, potřeboval jsem semena hned a tak jsem vzal to, co se mně zdálo dobré. Vladimír
Odpovedať
@mrbig46 dakujem za odpoved, je to zaujimavé, s originál pásikmi som mala len dobré skúsenosti a jasne že ked máš možnost vyberu takeho množstva semien, nemusiš kupovat z netu
Odpovedať
@evamama Ráno jsem se vydal na zahradu, abych vysel ředkvičky a přísadu salátu a kedluben. Když jsem tam přišel, tak byla půda ještě trochu zmrzlá, ale za půl hodiny jsem se čvachtal v bahně. Přeci jen to sluníčko už má sílu. V pařeništi byla půda také hodně vlhká, ale nechtělo se mně to odkládat a tak jsem tam ty výsevní pásky dal, nahrnul jsem na ně co se dalo té vlhké půdy, na to trochu suchého AGRO substrátu a trochu jsem to udusal. Měl jsem v plánu zakrýt to ještě netkanou textilií, ale zapomněl jsem doma nůžky. Tak jindy. Vladimír PS.: Teď si půjdu umýt boty 😐
Odpovedať
V pátek jsem se dostal na zahradu a zkontroloval jsem výsevy ředkviček a přísady v tom studeném pařeništi. Zdá se, že všechno vyklíčilo s výjimkou salátů Maxi a Tyrkys. Rám budu muset za čtrnáct dnů přesunout jinam, budu do něho dávat rajčata. Doufám ale, že na ředkvičky a přísadu to nebude mít zásadní vliv (mohu na nich nechat netkanou), a že už v druhé polovině budu sklízet ředkvičky. Těším se, že také budu moci porovnat jednotlivé odrůdy. Pro orientaci, 1-brukve Bohemia F1 a Luna; 2-ředkvička Ester; 3-salát Deon; 4-brukev Moravia; 5-ředkvička Vinara F1; 6-ředkvička Riesenbutter; 7-ředkvička Kvarta; 8-ředkvička Riesebutter a brukev modrá; 9-ředkvička Ester; 10-saláty Maxi a Tyrkys; 11-ředkvička Kvarta; 12-ředkvička Vinara F1 . Vladimír
Odpovedať
Včera jsem musel rám pařeniště oddělat, přesunout ho jinam a vysadit do něho rajčata, která už nedočkavě čekala. Očividně se těm ředkvičkám v tom studeném pařeništi líbilo. Doufám, že to oddělání rámu nebude pro ně příliš velký šok. Zalil jsem je a položil na ně bílou netkanou textilii.
Odpovedať
8.3.2019 mně vyklíčily ve studeném rámu semena ředkviček, salátu a brukví. Včera po měsíci jsem sklízel první ředkvičky, k mému překvapení to byla odrůda Ester od Moravoseedu, jejíž semena jsem koupil jen tak do počtu. Tato ředkvička nemá nijak velké listy, ale je z těch co jsem vysel jistě nejranější. Bulvičky jsou pěkné, chuť velmi dobrá, nejsou pálivé. Pro příští rok jistě počítám s touto odrůdou. Začal jsem také přesazovat přísadu, zatím kedlubny Moravia. Víc jsem nestihl, snad zítra saláty a také tu modrou brukev. Všechno sázím do černé tkané folie a ze začátku ještě zakrývat netkanou bílou textilií, která se mně osvědčila při předpěstování sazenic. Vladimír
Odpovedať
@mrbig46 tento popis odrôd je super, my sme tento rok vysievali Riesenbutter, Faraon, pri nej píše zber už o 30 dní a klasiku Saxa, tak uvidíme
Odpovedať
@mrbig46 krasne, ja s tymi vysevnymi pasikmi nemam moc dobru skusenost. A super ze tato odroda nejde tak do listov
Odpovedať
@mrbig46 pekná prvá úroda reďkoviek. Aj ja sa teším z prvých, aspoň mali trochu deti teraz keď sú doma všetky na sviatky. Ja surové nemôžem tak si počkám keď bude viac a nejak si ich vychutnám tepelne upravené. Nech sa aj naďalej v záhradke darí 😄
Odpovedať
@salamandrazuza vysevne pasiky ziadaju trosku inu agrotechniku. Nam sa osvedcilo do jarceka pred vysadbou naliat aj niekolko krhiel vody, potom rozprestriet pasiky do blaticka, zasypat suchou zeminou z medziriadku a potom polievat. Pri vysevnych pasikoch su semienka obalovane kremelinou (alebo nejaky iny ilovity substrat) a ta sa musi najrv vo vode navlhnut az tak mozu semena vyklicit. Na druhej strane navlhnuta kremelina dost dlho drzi vodu, takze semienka nepreschnu. Pre uspech je dolezity dostatok vlahy
Odpovedať
@evamama Jak je tepelně upravujete? Nějaký recept máte? Já znám jen podusit a přidat vajíčka. Vladimír
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?