Zalozenie vyvyseneho zahona

Dobry den, prosim Vas chcem sa opytat. Chceme si zalozit vyvysene zahony, uz ich mame pomalicky nachystane. Teda konstrukciu drevenu v rozmeroch 1,5x3,5m. Otazocka ano citala som zeby sa mali navrstvit vrstvami. Ale co ked nemam take vrstvy ako konare z ovocnych stromov, listie, travu. Malicko v komposte je travy ale to by nepokrylo. Je to velka zavada? Hlina a hnoj napr. Kuraci by bolo malo? Citala som ze zem po zalozeni zahona obsahuje vela dusika a ze si tr rba davat pozor co sadime. Co mozem zasadit na prvu sadbu? Chcela som tam dat cibulu, korenovu zeleninu, paradajky, uhorky, redkvicky, papriky, salat, jahody. Prepacte ze sa pytam, ale napr.ked skoncia redkovky, salat doplnate tam dalsiu zeleninu? A co zavlaha?Ak ku nedam je potrebna caste polievanie? Dakujem za pomoc:heartbeat:
Odpovedať
Profilova fotka
@filiatko to vrstvenie sa robi, aby bol vyvyseny zahon v pohode cele roky a nemuseli ste tam riesit nejake prihnojovanie. Postupnym rozkladom konarov, travy, listov atd zabezpecite vzdy priaznivu mikrofloru pre rastliny. Ma to svoj vyznam. Ak taky odpad nie je, tak vacsinou v obciach maju taketo "kompostoviska", kde ludia nosia odpad zo zahrad. Mozno by sa ten poklad dal priniest aj odtial ;) Ja mam vo vyvysenych zahonoch uhorky a v dalsich dvoch som mala petrzlen a mrkvu (lebo mam tazku podu). Zavlaha je nevyhnutna, presychaju ovela viac ako klasicke hriadky. To je jedna dost velka nevyhoda. Ale mozno jedina :)
Odpovedať
@filiatko na redkovky je uz v tomto roku neskoro, obzvlast ked este len idete zakladat. Naozaj by bolo vhodne zohnat dostatok organickej hmoty, lebo ked to len naplnite zeminou ujde vam podstata vyvyseneho zahona (bio hriadky). Skuste si zohnat material na vhodne naplnenie zahona pozhanat po okoli. Mnoho ludi bude vdacnych, ked ich toho bordelu zbavite. Ked nezozeniete, vysejte odlozte ich plneie na cas ked zozeniete substraty a teraz pestujte len nieco malo, na co mate podmienky Ale este sa vratim k tej redkovke a celemu principu. Vo vyvysenych zahonoch sa vyuziva pestovanie plodin za sebou. Po redkovke sa moze kludne zasadit plodova zelenina, po cibuli nieco co do jesene stihne dorast (napriklad spanat, listove salaty, krickova fazula). Pred paradajkami na zahone mozu dorast salaty
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
Akú hrubú vrstvu konského hnoja odporúčate vložiť do vyvýšeného záhona, ak má celkovú výšku okolo 50 CM? Budeme mať 10 vyvýšených záhonov s celkovou plochou cca 50m2. Potrebujeme vypočítať, koľko konského hnoja a koľko zeminy do nich objednať.
Odpovedať
@priadka maximalne 1/3 vysky substratu, ale staci aj stvrtina aj menej
Odpovedať
@zita19 neviem, či tomu dobre rozumiem. Ak má záhon výšku 50cm a naplníme ho povedzme na 40cm, tak: *konáre a tráva a lístie bude z toho cca 20cm *substrát (buď kompost a naň hlina, prípadne hnoj a naň hlina bude zvyšných 20cm) Takže hnoja použijem vrstvicku okolo 5cm, tak?
Odpovedať
@priadka tretina ma byt nerozlozeny odpad (drevo, nerozlozeny kompost, stiepka, travne drny...), tretina rozlozeny odpad (hnoj, vyzrety kompost, listovka...), tretina zahradnicky substrat premiesany so zahradnou zeminou. Pomery su len informativne, kolko mame tolko dame, z toho sa nestriela
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?