Zastavenie rastu cherry rajčiak

začiatkom aprila som ako upny začiatočník kupil priesady mne neznamej odrody cherry rajčiaka, tie som vysadil do nadob na balkone. Pouzil som zahradnicky substrat agro cs (ktory uz mimochodom nekupim nikdy kvoli zarodkom smutnic). vsetko islo ako po masle, kazde rano som zalieval, rastlinka rastla neuveritelnym tempom, aj sa statocne zahustovala, az casom som zistil ze treba zastipovat zalistky. Avsak niektore uz boli medzi casom tak silne aj zacali nasadzovat plody, ze uz som to nechal tak. Nemam tak na rastlinách jednu hlavnú stonku ale dve az tri. Rajciaky mali uz po mesiaci vysku 1.2m, a tak som ich preventivne zastipol na vrchu, predsa len mam obmedzene možnosti na balkone. posledne 2tyzdne pozorujem ze aj keď je statocne mnozstvo plodov, asi 180 na 4 rastlinach, mnohe sa uz nezvacsuju, a maju velkost hrozna, napriek tomu uz idu do červena. Na mieste odpadnutych kvetov sa uz nevytvorili žiadne dalsie plody. cela rastlina akosi stagnuje. listy sa zacali ohynat dovnutra, pozorovat na nich svetlozlte fliaciky. tie uz ale pozorujem hodnu dobu, ale nepodobá sa to na ziadne plesnove ochorenie, ktorych príznaky som si pozrel na internete, preto som rastlinu nepostrekoval aj ked mam v zalohe kuprikol. po mesiaci od vysadenia som zacal podla navodu hnojit kristalonom. Avsak zeby som pozoroval nejaku zasadnu pomoc rajciakom, sa neda povedat. Chcem skusit postrek darinou, ci to môže pomôcť. Co vy na to? vdaka
Odpovedať
@mato151 urcite prihnojit a otazne je v akej nadobe su, zrejme im to pre zivot nestaci 🤔
Odpovedať
@mato151 Maju malo hliny,treba vacsiu nadobu.A niesom si isty ci samotny substrat staci, substraty sa pouzivaju pre predpestovanie sadenic, na velke rastliny treba primiesat do substratu podu, kompost skratka aby to nebol iba substrat.
Odpovedať
nadoby su o priemere 30cm ... vidim skor problem asi v tom substrate nekvalitnom...avšak neviem si predstavit ako teraz vyberiem tu velku rastlinu, ktora ma korene rozrastene po celej nadobe, aby som jej dal novu pôdu...už to mam ako poučenie do buducej sezony.... ako ste si poradili zo smutnicami a ich larvami?..začina to byť neunosne
Odpovedať
@mato151 balkonove paradajky byvaju take malicke. Rozhodne potrebujes pohnojit, kup tekute hnojivo pre plodovu zeleninu, rozrob ho v asi stvrtinovom az tretinovom riedeni ako je v navode a kazdu druhu zalievku daj tymto hnojivym roztokom. Uz ich nepresadzaj, je to zbytocne, ziviny im dodas hnojenim. Kludne mozes ten isty roztok naliat do postrekovaca a kazdy druhy vecer ich pohnojit aj na list. Pre buducnost pre jednu paradajku, obzvlast ak to nie je krickova balkonova treba aspon 20 litrov, lepsie 30, substratu. Kvalita substratu nie je az taka rozhodujuca, aj ked uz som videla baliky specialne pre paradajky, dolezita je zasoba zivin. Treba pred vysadbou zapracovat dostatocnu davku pomalyrozpustneho hnojiva pre plodovu zeleninu, ja za seba odporucam rokosan alebo cokolvek s pridavkom rohoviny, odporucam este pridat podrvene vajecne skrupiny asi z 20 vajec na jednu rastlinu, nakolko paradajky su mimoriadne citlive na nedostatok vapnika Mne na smutnice v priesadach pomohli zapalky zapichnute sirovou stranou dole do substratu
Odpovedať
@zita19 vdaka za reakciu. dam si do buducna pozor, predsa len tento moj začiatok bol bez akychkolvek znalosti a skusenosti. Vyskusam dalsiu sezonu aj tie skrupiny. moje nadoby maju odhadom 15-20l. Ciže s kristalonom skončiť ? Ten obsahuje 2 sáčky, kde jeden je práve so spominanym vapnikom a druhy z hnojivom. Takto to striedam obtyžden so zalievkou. Mám už však objednanu Darinu4, najmenšie balenie. Cital som na to az priam neuveritelne recenzie a skusenosti. Tak som zvedavy.
Odpovedať
@mato151 s krystalonom nemam skusenosti, ale ked mas paradajkovy krystalon, ta k by to malo stacit. Ale zas vstrebatelnost zivin zavisi od strasne vela faktorov, ak mas taku tu papierovo neviem aku zeminu ako sa mne podarilo kupit na priesady, ktore v tom za mesiac narastli tolko co by v inej stihli za tyzden tak ani sa necudujem, ze tak skomiraju. Este mi napadol moj oblubeny pomocnik Lignohumat. Je to vyluh zo zotleteho dreva a dost pomaha kazdej rastline. Skus aj toto, ten ma vyhody, ze ho mozes kydat do kazdej zalievky. Staci trosicka, zalievka by mala mat farbu ako caj. Zotlete drevo ma zazracne vlastnosti, vsak lesna poda je plna takeho a aky bujny zivot v nej je.
Odpovedať
Profilova fotka
mohol by si pridat nejaku fotku ako ich mas vlastne vysadene. aspon mne by taky pohlad pomohol
Odpovedať
@zita19 Lignohumat pomoze rastlinam s rastom korenov a s prijimanim zivin, ale urcite nie je dostatocny ako nahrada hnojiva. Daval som ho len drobnym chilli rastlinkam, ktore este hnojivo nesmeli. Pripadne sa pouziva pre vaecsie rastliny ako podpora prijimania hnojiva.
Odpovedať
@mato151 Este k smutniciam... Ak su to naozaj smutnice, tak dospelej rastlinke uz zasadnejsie neuskodia. Ale uznavam, ze su asi neesteticke :-) Ak nechces ist do chemie (tu poradit neviem, ale urcite sa da nieco vyguglit), tak si kup zlte lepove pasiky a zaves ku substratu. Este som niekde v diskusiach videl, ze pomoze cca 1 cm piesku nasypaneho na substrat - ze to larvy cez ten piesok nedaju a mal by si sa ich tiez zbavit. Neskusal som.
Odpovedať
@matkoo72 pisem, ze nahrada hnojenia? Pisem, ze pomocnik ;-)
Odpovedať
tu su fotky. dva su samostatne a dve v spolocnom 80cm hrantiku spolocne s paprikou. paradoxne tie na seba natlacene v hrantiku plodia najviac a relativne schopne plody
Odpovedať
co sa tyka smutnic, lapače hmyzu mam uz nejaký cas. musel som kupit nove balenie, lebo uz sa nemali nové ani kde nalepit. problém je ze ich mam aj v byte, nakolko ten isty substrat mam aj na bylinkách v kuchyni. o tom piesku som čítal, avsak udajne preziju aj tak. objednal som si paraziticke hlistice, ktore vedia tieto larvy cuchom vyhladat v pode a zahubit. tak uvidime. stalo ma to 11eur.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@mato151 tie kvetinace su poddimenzovane, odporucal by som minimalne tie co su samostatne presadit do vacsich a dosypat novym substratom. A vsetko prihnojit. A daj vediet, ako dopadnes s tymi hlisticami, vcelku ma to zaujima.
Odpovedať
nemam nic väčšie....uz to tento rok dokopem v tychto, aj tak ma stali nemálo... hlistice dnes prisli, večer aplikujem a uvidime
Odpovedať
co to môže byť?
Odpovedať
@mato151 toto vyzera ako chloroza, nedostatok zeleza v pode. Skus postriekat tekutym zelezom (hnojivom, nie tym vysokej pece, to sa tazko zahana :-D ), ked nezozenies, tak specialnym citrusovym hnojivom, ktore ma zvyseny obsah zeleza
Odpovedať
@mato151 veru tak, listove hnojivo. Maju vela vapnika, malo zeleza
Odpovedať
aplikoval som citrusove hnojivo, avsak nie postrekom ale zalievkou ako kazal vyrobca :)
Odpovedať
@mato151 ak nariedis v polovicnom riedeni, mozes aj postrekovat. Ja toto bezne striekam na svoj kalamondin a ked uz je rozrobene, tak na vsetko co mam
Odpovedať
@zita19 takze sa moze aj striekat?
Odpovedať
@liminka ano, moze, len treba dat pozor na koncentraciu. Radsej cim redsi roztok a castejsie aby sa listy nespalili, samozrejme striekat na navecer
Odpovedať
nevadi ked tym hnojivom zmocim aj plody? zalievka viditelne nepomohla a zhorsuje sa to... musim urobit postrek
Odpovedať
Profilova fotka
@mato151 nie nevadí
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?