Zavlažovanie dažďovou vodou

Ahoj. Ziskala som docasnu moznost uzivat zahradu, na ktorej nie je studna ani pristresok. Ako jediny zdroj zavlahy prichadza do uvahy dazdova voda. Ako ju vsak zozbierat bez strechy ci odkvapov? Ma niekto nejaky napad ci skusenost? Velmi pekne dakujem.
Odpovedať
Sudy, nadoby, ibc kontajnery, moznosti je neuveritelne vela. Predavaju sa aj rozne podzemne nadrze atd. Kam voda odteka teraz? Asi by som to riesil (kedze sa jedna o docasne uzivanie) len tym ibc kontajnerom, nestoja vela a posluzia dobre, mozes spojit viac a urobit prepad von, ked budu plne. Dazdova voda je na polievanie najlepsia, takze smelo do toho.
Odpovedať
@zahradkarvlado ale otázka je postavená inak oni nemaju prístrešok z ktorého by voda odtekala.
Odpovedať
@zahradkarvlado Dakujem za reakciu, mne ani tak nejde o skladovanie vody, ale o sposob, ako ju nazbierat, kedze tam nie su ziadne plochy, na ktore je mozne umiestnit odkvapy...
Odpovedať
Videla som na zahranicnych weboch sposob riesenia, pri ktorom sa vacsia nepremokava plachta upevnila v rozpestrenom stave (uviazala o nejake koly alebo kmene stromov) a bud sa plachta vyspadovala smerom k nejakej nadobe, alebo sa do jej stredu vhodil kamen, aby vznikol lievik, spravila sa odtokova dierka, samozrejme, tiez nad nadobou. Zatial som na nic lepsie nenarazila ani neprisla.
Odpovedať
@zahradkarkade aha, tak som to asi zle pochopil. Mozno by pomohla fotka strechy, aby sa lahsie navrhovalo riesenie, lebo si to neviem velmi dobre predstavit. Ale urcite sa to da nejak riesit.
Odpovedať
@zahradkarvlado ale oni nemajú žiadnu strechu! majú záhradku a potrebujú ju polievať. Ako zachytiť dažďovú vodu bez nejakej zbernej plochy?
Odpovedať
@lapla vsk nemusime hned vykricniky, som starsi clovek, mne to nie je uplne jasne z tej vety, pardon
Odpovedať
@zahradkarvlado Nic sa nestalo, nie je problem napisat vysvetlenie. Ide o zahradu, kde okrem plota nie je nic, teda ziadna stavba, pristresok.... A ani studna. Otazka znela, ako v takomto pripade pozbierat dazdovu vodu, ked nie su ziadne strechy, odkvapy... Samotne nadoby ten problem neriesia. Na toto som pytala radu 🙂
Odpovedať
@zahradkarkade mna toto presne napadlo urobit nieco ako Pristresok a vyspadovat do nadoby. Inak ozaj si neviem predstavit ako zbierat vodu. V kazdom pripade drzim palce.
Odpovedať
@zahradkarvlado ospravedlňujem sa
Odpovedať
@zahradkarkade ten napad s plachtou alebo igelitom je celkom reálne vyzerajúci. potom už len vodu využiť veľmi setrne a účelne, priamo ku koreňom. ja som inspirovana z netu, tento rok skusila tiež zlepšovák. na konci záhrady,kde mi nedociahne hadica k cuketam a aj ku rajčinam,aby som nepoliala listy, som pri vysadbe ( u cukiet vyseve) zakopala konzervy od psieho krmiva, 1200 gramoveho, na ktorych som po obvode asi 1cm od dna urobila pár dier, jedna konzerva pre viac radtlin a polievam priamo do nich. cize voda sa dostane ku koreňom,ale nie je na povrchu,tak sa neodparí. a tiež môžeš využiť mulcovanie , ktoré bráni odparovaniu vody. a napríklad žlté melóny som mala vlani zasadené v priesvitnom igelite,( tak pestujú aj červené melony) a nebolo treba polievať, toľko si "vyrobili " pod nim vlahu.tento rok mam ciernu textiliu,a to treba polievať.
Odpovedať
@evamama Ďakujem, to su veľmi dobré a zaujímavé rady. Určite vyskúšam 🙂
Odpovedať
Článok sa načítava...
@zahradkarkade na zachytavanie vody ostane len spravit jazierko a ak sa tam nejaka dazdova voda zachyti, tak nou polievat. Ale jednoduchsie a ucinnejsie riesenie je udrzat vodu, ktora uz spadla v pode. Mulcovanim vyrazne znizis odpar vody. Vytahanu burinu treba nechat lezat medzi riadkami zeleniny. Potom okopavanim a kyprenim pody prerusis kapilary v pode a znizis odparovanie. Husta vysadba aby neostala hola poda medzi rastlinami, vyuzivanie zmiesanej vysadby, kde nizke rastliny tienia podu a zabranuju jej prehrievaniu. Pestovat mozes zeleniny, ktore nie su narocne na vlahu. Korenova zelenina, cibula, cesnak. Velmi narocne su papriky, ale napriklad paradajky uplne v pohode vystacia aj s tym co z neba spadne, lebo korenia velmi hlboko. Tekvice vytvaraju husty porast, ten zabrani prehrievaniu pody a znizi sa odparovanie. Kapustoviny tiez listami tienia podu. Treby vysadzat hustejsie ako je odporucane, potom sa rychlo zapoja porasty a poda nebude vysusana slnkom a vetrom.
Odpovedať
@zita19 Dakujem za skvele rady
Odpovedať
Moji starkí majú napríklad batar 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
tak ale to len cakaju, kym tam napris dostatok vody, nie? tu islo asi o to, dozvediet sa o nejakom efektivnejsom zbere vody.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?