Žltnúce listy na uhorkách

Opakuje sa to rok co rok. Nie je to plesen, proste listy akoby stracali farbu. Nikdy nie su tmavozelene, ale len svetle a postupne idu az do zlta. Hnojim prirodnym hnojivom raz tyzdenne, maju kvapockovu zavlahu a ajtak. Co im chyba?
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@tabalugativi  v tomto počasí to asi pleseň ako píšeš nebude. Iba že bys prelievala. Pozerala som na web 🙂 a našla som fórum, kde pred rokmi preberali takéto téma s žltnúcimi listami na uhorkách. Píšu tam o škodcovi sviluške http://www.skudci.com/sviluska ale podľa popisu by si na rastlinkách videla pavučinky. Uvediem aj odkaz na forum, píšu že predsa len aj pleseň, ale v roku2011 bol vlhko (nám v ten rok a aj rok predtým vytopilo záhradu, preto som nechala urobiť taký výkop pozdĺž záhrady a pomohlo, teraz sa voda drží tam a nie na záhonoch). Takže odkaz https://www.zahrada.cz/forum/plodova-... palce
Odpovedať
@zahradnica dakujem, svilusky to nie su a myslim ze ani ta plesen. Zavlahu maju kapockovu rovno ku korenom. Skor mi to fakt pripada ako nedostatok nejakeho prvku :-/
Odpovedať
@tabalugativi odfot to, takto sa blbo radi
Odpovedať
prihnoj ich moja...ak nemaju flaky a len svetlu farbu, to veru plesen nebude
Odpovedať
Bude to porucha vyzivy, moze im chybat nejaky mikroprvok. Foto by napovedalo viac, ale ani prirodne hnojivo nezabezpeci vsetky mikroprvky. Castokrat tieto mikroprvky su uz v pode spotrebovane, niekedy sa navyskytuju vobec, niekedy ich aj poda obsahuje, ale rastliny ich nevedia spotrebovat kvoli nespravnemu pH pody... Tych pricin fiziologickych poruch vyzivy moze byt vela. Pri paprikach je zltnutie listov castokrat prejavom nedostatku zeleza, pri paradajkach kamenenie plodov prejavom nedostatku vapnika.Ja by som kupila tekute komplexne hnojivo na plodovu zeleninu a par krat postriekala zriedenym podla navodu postriekala priamo na list. Listova vyziva posobi okamzite, ziviny su ihned spracovane rastlinou a vyrazne zlepsi kondiciu rastlin
Odpovedať
@zita19 ďakujem, mam podobný názor. Skúsim to hnojivo na list
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 11 mesiacoch
Mne zltnu listy aj plody... Čim to môže byť?
Odpovedať
@matkoo72 mne zltli plody ked im bolo zima
Odpovedať
@zita19 zazili sme par chladnejsich dni, aj tu v Bratislave, ale ze by az takto...?
Odpovedať
@matkoo72 mne zltnu len male plody, taketo velke nie. Nie je uz prezreta?
Odpovedať
Uhorky potrebujú nad 12 stup.tepla ,teda to je min,aby ako tak zarodily.Ak žlknú malinké uhorky, ktore maju ešte ešte na sebe na konci zákvetie, je to veľké teplo.Ak priveľa okolo 50 a viac perc. listov sú žlté alebo slabo zalené treba aplikovať Ferovit , Fytovit všetko na baze žaleza. Je možnosť zalievky alebo postrek. Ak by sa mne to stalo okamžite spravim nasledovné - do suda s vodou dam vo vreci slepači hnoj, necham vyluhovať ak nie je vreco tak vysypať , klesne na dno treba potom miešať. Na 200 l. sud alebo nadrž treba 10 kg trusu. Pozor nerobiť často pretože vám naštartuje všetko //DUSiK// a budete mať všetko velke ,pekne zelene ale malo plodov, 5-7-dní necham luhovať miešať alebo natrasať vreco.Nesmie zapeniť alebo skysnuť potom použíť ako povrchove hnojivo.Vyskušané .Inak vynikajuce na trávu.
Odpovedať
@brunoartur môže byť aj granulovany hnoj?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@tabalugativi ano, ten je na plodovu zeleninu vyborny ale na vyluh asi lepsie slepacince, lebo maju vyssi podiel dusika. Ale kupis aj slepacince v roztoku, to uz len nariedis (hosticke slepacince su najbeznejsie) a dostat aj granulovane slepacince
Odpovedať
@zita19 no môže nie je to síce origoš.je to vyprchnuté///každy hnoj sa má do 2 max2 dní zapraviť do zeme/// a je to nepomerne drahé. Ale jasné môžete to vysypať do vody ///v tomto prípade potrebujeme aby sme dostali farbu listov ///a nechať vyluhovať potom zalievať. Nech sa darí.
Odpovedať
Profilova fotka
Vyskúšam aj ja v ďalšej sezóne, teraz sú už uhorky v čudu. Ani nestihli poriadne zarodiť :-/
Odpovedať
@brunoartur no kde my mesticke zahradkare zozeniem cerstve kuracince? Musime robit s tym co zozenieme, lebo neviem si predstavit ako vezieme vlecku hnoja cez pol Kosic, aj ked teda zohnat by sme ho vedeli. Na druhy den by sme boli v Korzari aj s detailami :-p
Odpovedať
@zita19 jasné. tak skúste dávať aspom zelenú podstielku -zelinu alebo posekanú travu.atd.a žihlavu i s korenmi vyluhovať, efekt nie je taky ale aspom niečo.
Odpovedať
@brunoartur keby sme toho mali tolko kolko treba. Ledva mame pod paradajky na mulc 😒 Ale zas mna tych 8 rastlin uhoriek co vysadzame moc netrapi, staci ked je uroda taka co nam treba na vikendovu grilovacku na salat :)
Odpovedať
@zita19 no ak budete mať cestu okolo Nitry tak dajte vedieť. Pošlem i Vašim známim do Košic/// nemyslím kuračky /// samozrejme zeleninu i neaké ovocie.
Odpovedať
@brunoartur no tak daleko na zapade som uz davno nebola :) Ale mozno sa vyberiem
Odpovedať
@zita19 oki
Odpovedať
ja tento rok tiez s tym bojujem, na koncoch pekne zelene, od korena hnus
Odpovedať
Tak ja som ich asi dorazila, minulý víkend som im zabudla zapnúť zavlahu
Odpovedať
u nas je uz po uhorkach
Odpovedať
@stellael aj u nas
Odpovedať
@stellael @littlepony tiez som na tom rovnako
Odpovedať
@tabalugativi no vsak uz je po sezone prakticky :-.
Odpovedať
Profilova fotka
@littlepony no veru tak, v mojej záhrade to už vyzerá ako na jeseň 😬 🤔
Odpovedať
koncom júna som zasadel semienka nakladačiek, potom plantu vysadel a teraz zberam krasne zelené uhorky, vyskúšajte o rok. mám ich vonku a v sleniku 3 ks ktoré vydržia do novembra.
Odpovedať
@brunoartur uz som pocula o tomto neskorsom sadeni, len nemam na to priestor. Musim nieco vydumat 🤔
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?