Špargľa Mary Washington

Z druhej ruky
10. nov 2022
7
441

Špargľa Mary Washington (Asparagus officinalis ) - Táto trvalka pochádza z blízkosti Stredozemného mora a bol považovaný za pochúťku starých Grékov. Je to jedna z najpopulárnejších odrôd pestovaná záhradkármi. Veľmi silná a produktívna Americká odroda ktorá produkuje dlhé, husté "oštepy" v máji a júni v závislosti od vašej sezóny. Odolná voči hrdze.

Naozaj premýšľajte o tom, kde bude vaša špargľa, pretože väčšina môže prežiť od 20 do 30 rokov. Z tohto dôvodu by špargľa mala byť vysadená na boku alebo na konci záhrady, kde nebude narušená bežnou každoročnou kultiváciou. Je tiež múdre, aby ste naozaj dobre pripravili toto miesto, pretože ho necháte nerušene po niekoľko ročných období, kým sa koreňová sústava nezosilnie.

Pestovanie: Semená klíčia približne 2 týždne až mesiac a sadíme ich na jar, alebo koncom apríla primo do zeme keď je už dostatok slnka. Mladé rastlinky presádzame, keď už nehrozia prízemné mrazy. POZOR! 1. rok necháme rastlinu rásť v zemi bohatej na živiny až kým neodkvitne a nevyschne – nezberáme úrodu (aby bola v budúcnosti úroda vačšia a aby rastlina nebola oslabená natolko, že zahynie) – je nutné aby sa koreňová sústava poriadne rozrástla. Pokial máme možnosť, tak zbavíme buriny okolo a zamulčujeme. 2. rok až máme štastie a rastlina je zdravá a silná, tak môžeme pozbierat max 25% úrody ale všeobecne sa začína zo zberom (75%) až 3. rokom. Je treba aj trožku rozumieť rastlinám a tak keď sú výhonky slabé a tenké, tak ich radsej už nezberáme a investujeme tak do bohatšej úrody v budúcnosti.

Sadíme v spone približne 30x30cm. Voľný priestor okolo môžete kľudne vyplnit rastlinami s plytkými koreňmi ako napr.: reďkovky, šaláty, cibuľa, cesnak... Rastlina potrebuje veľa vody, hlavne v suchých obdobiach a po úrode, keď sa rastlina sústredí na rast – kvitnutie. Potrebuje aj vela slnka a hnojenia – najlepsie maštaľný hnoj kde zároveň tvorý aj zdravú organickú hmotu.

50 semien - 80c

Pozrite aj moje dalsie inzeraty, urcite sa oplati nazriet 🙂

Posielam v bublinkovej obalke aby sa semienka neposkodili 1. triedou obycajne 0,95 eur, doporucene 1. triedou - 1,80 eur aby bol doklad pri pripadnej strate, alebo dobierkou 1. triedou - 3 eur.

Napíš predávajúcemu priamo tu

Nemôžete poslať správu, pretože inzerát bol vymazaný.

    Predávajúci

    Podmienky predaja tohoto používateľa

    Posielam v bublinkovej obalke aby sa semienka neposkodili 1. triedou obycajne po prevode na účet...